Споделена история от Здраве

Херния
Здравейте искам съвет. Имам херния на слабините но ме е страх да се оперирам не ме боли постоянно от време на време и болката е поносима. Опасно ли е ако не се оперирам и колко време мога да е пренибрегвам може ли да се усложни. Дайте съвет моля

Коментари

1.   Да, опасно е. Това е нещо като топче, което може да предизвика запушване на тънките черва. Оперираха ме преди половин година от такава херния и да си призная, още се възстановявам и се пазя. Понякага ме наболява, имам и белег.

3.   Това не минава от само себе си. Колкото повече чакаш по-зле ще става. Отивай на доктор!

4.   Посещението на лекари е опасно за вашето здраве. Оперирай се само ако имаш много, ама много близък роднина лекар.

5.   Бях в същото положение, дълго отлагах, даже си купих колан за херния, надявах се, че сама ще се оправи, но като прочетох какви могат да бъдат последиците от заклещена херния, реших и се оперирах. И мен бе беше страх от операции, но риска без операцията е по голям, затова не се чуди, а действай. Тези операции са съвсем рутинни(щом се правят и в малки болници), а има вече и нови методи на опериране, безкръвни, но по скъпи. Ти си реши кой метод ще избереш, но обезателно искай да ти сложат платно. Не пишеш на колко си години, но ако си млад, животът ти е по динамичен, затова трябва яка операция!

6.   До 5 на 34 години съм а колко струва такава операция с платно горе долу информативно

7.   Авторе, платното не е скъпо, то не вдига много цената, но ако искаш да си направиш безкръвна(лапароскопска) операция, тогава е скъпо, отива хиляди. Скъпо но сигурно и се възстановяваш за няколко дни, след седмица си като без операция. А ако хернията е двустранна, ще те порят като риба, трябва на два пъти да се правят две операции, а при скъпият метод, всичко става на един път. Сам си прецени кой метод да си избереш. Отворените операции са по рисковани и травмиращи, защото ги правят по неквалифицирани хирурзи, а скъпите се правят от висококвалифицирани лекари, затова и операциите са по сигурни.

8.   Операцията е единственото лечение, колкото по-рано, толкова по-добре. Това е като болен зъб - става само по-зле и колкото повече чакаш, толкова повече ще те боли, накрая като няма накъде, ще ти струва и повече пари, и е много висок рискът от усложнения. Имам чувството, че като много хора, да не кажа повечето хора, имаш смътна представа какво представлява хернията, затова с риск да стана досадна, ще те обясня накратко. За сведение, нямам медицинско образование, но работата ми е такава, че в годините се наложи да понауча доста и работя с лекари от всякакви специалности. С много от тях вече сме и приятели и когато имам проблем, с тяхна помощ си намирам и "моя" лекар. Така приди две години намерих хирурга, който оперира едновременно и безкръвно двете ми хернии, които бяха следствие от предишна тежка операция. Това го казвам за да е ясно, че не просто теоретизирам, а имам личен опит. Та така: херниятя не е тпче, коете може да зпуши червата, тя е част от черво, което не е там, където му е мястото. Всички органи в коремната кухина (черва, далак, черен дроб и т. н. ) са обвити от нещо като ципа, все едно са в торба, която ги дели от мускулите. Мисля, че аналогично при животните е т. нар. було. Случва се при физическо усилие (или в тезултат на травма, операция и пр. ) тази ципа да се разкъса. Човек не разбира в момента, защото може да го заболи за малко и после да премине без последствия, в смисъл без да се наложи да ходиш на лекар, и си мислиш, че всичко е наред. Обаче вече имаш дупчица, която малко по малко расте, коремницата се разтяга постепенно от тежестта на органите и в един момент някаква част от черво излиза през дупката и си стои там, то няма как само да се прибере. Това именно е и въпросното топче, за което спомена някой от коментиралите. С течение на времето все по-голяма част от червата изпада през дефекта, земно притегляне, все пак. То и затова най-често се срещат хернии ниско в корема. Ако не се оперира, за да се приберат червата, в един момент може да се заклещи, червата така да се усучат, че да спре перисталтиката (движението на червата), нарушава се и кръвоснабдяването им, което означава спешна операция, рязане на заклещената част, риск от перитонит, некроза и въобще всякакви гадости. И след като хубавичко те наплаших, ще ти кажа, че дали ще стигнеш до операция по спешност си е божа работа. Има хора, които цял живот си носят херниите, които стават все по-огромни и им пречат, но от страх не се оперират, нито пък се залещват. Виждала съм такива, на които коремът виси почти до коленете. Никой обаче, включително и лекар, не може да ти гарантира, че хернията няма да се заклещи, тук размерът й няма значение, просто е лотария. Така че, ако си разумен човек и искаш да си спестиш риск за здравето и живота, както и пари, просто наесен се оперирай, в летните жеги не е препоръчително. Не пишеш от къде си, но ако имаш взможност да се оперираш в София, препоръчвам ти доц. Антони Филипов, завеждащ хирургично отделение в УМБАЛ Св. Иван Рилски, той ме оперира мен. Един от най-добрите е в лапароскопската хирургия, с дълъг стаж в Пирогов. На мен ми каза, че опрациятя ми ще е предизвикателство за него, но успя, вероятно друг хирург щеше да ме среже. Екипът му също е страхотен. Твоятя операция, ако е безкръвна, ще ти струва около 1000 до 1500 лева най-много, това е за платното и инстрименти (които оказва се, са за еднократна употреба част от тях, като спринцовките). Вероятно ще имаш три дупки на корема и около седмица след оперицията ще си с усещането, че са те ритали в корема, а после ще забравиш. За сведение, аз бях с цели седем дупки, в кръг, на практика платното обхваща целия ми корем, но си живея нормално и нямам никакви проблеми. Естествено, големи натоварвания не са желателни, но все пак не съм състезател по вдигане на тежести, нито хамалин. Много дълго стана, но исках да ти обясня подробно, защото аз също изпитвах ужас от каквато и да било операция, но още при първата бях наясно, че трябва и стиснах зъби, предпочетох вместо да живея в напрежение и пази боже да се наложи спешна операция и да не се знае на какъв лекар ще попадна, всичко да се случи по план. Това беше правилното решение. С хернията постъпих по същия начин, оперирах се около пет месеца след като я видях, между другото, за това време тя се увеличи с близо сантиметър в диаметър. Вече при самата операция се е видяло, че имам и втора в слабините, която изобщо не се виждаше. Така че казваш си "мечка страх, мен не страх", а аз ти стискам палци! Разбира се, всяка операция е някакъв риск, но по-добре да е планиран и обмислен, останалото е божа работа. То в наше време въобще си е риск да живееш... Ако имаш въпроси, въпреки романа, който написах, в следващите дни ще следя темата. Всъщност не погледнах кога си писал, не влизам всеки ден в сайта, а и рядко коментирам, но в случая реших, че мога да съм полезна, ако имаш търпение да изчетеш написаното. Желая здраве и късмет!

10.   От автора много благодаря за коментарите и съветите и най вече на 8 за подробния коментар който ми беше много полезен на есен ще видя да се оперирам. Страх не страх явно е неизбежно. Колко време след операцията ще ме държат в болницата и за колко време ще се възстановя напълно. Благодаря ви искрено

11.   От 8: Ужасих се като видях колко правописни грешки съм направила, но пиша от таблет, а и тогава беше вече след полунощ, както и да е. Ако операцията ти стане безкръвно, на следващия ден ще те изпишат, може ако са те оперирали по-късно през деня, да те задържат до по-следващия. По принцип 24 часа след като излезеш от упойка трябва да те наблюдават. Напълно възстановен ще си след 20-тина дни, даже и по-рано. Естествено, около месец на моменти се усеща нещо като придърпване, при движение, но нищо особено, то не може ей така организмът да се справи с новото си състояние, трябва му време. Имай предвид също, че никой не може да даде абсолютна гаранция, че ще се получи лапароскопски, но те за това си предупреждават. Може да се наложи след като са започнали и си вече под упойка, по някакви причини да те срежат. Както казах, при мен е било доста сложно, но успяха, а твоятя херния е най-стандартната. Кураж и късмет!

12.   Благодаря