Споделена история от Здраве

80 кг съм а съм 153 см...
Проблемът при мен е, че нито съм болна, нито се тъпча кой знае какво, нито ям по 5 торти и дюнери като свиня, не съм и от най - ограничаващите се от вкусни неща дето се вика, хапвам си сладко доста често, но не е чак толкова, че да съм с такова тегло и да не спирам да трупам... пък много мои приятелки ядат по същия начин като мен даже са доста по - лакоми и са слаби, някои пак са дебели но не чак толкова. Аз преди 1 година бях 73 кг... преди 1 седмица бях 75 кг.. а преди 5 години бях 70. След което имаше период в който отслабнах даже и аз не знам как. Бях станала 67 кг. Сега пак се качиха и ме е страх да не се покачат още.
Не, не искам да съм секси мацка, нито да съм перфектно изглеждаща като манекенка, съгласна съм дори да имам излишни килограми, отдавна съм свикнала с тях, въпросът е излишните килограми да не станат до такава степен, че да са животозастрашаващи и заради затлъстяване да се разболея от рак или от някоя смъртоносна болест!!! Това е единственото, които искам, нищо повече не ми е притрябвало и без това си имам мъж, който ме обича такава каквато съм и ми е казвал да не се формирам, защото има и още по - страшно дебели от мен, но си живеят живота и не са умрели.
Хора, знаете, че всички тук сме анонимни, затова ще се радвам ако някоя жена, имаща същия проблем го сподели, поне да се успокоя, че не съм единствената...
Искам само това тегло да не значи че ще умра и ще хвана рак :(

Коментари

1.   Рак няма да хванеш точно от дебелеене, но диабет, високо кръвно и сърдечни проблеми са ти в кърпа вързани. Не пишеш на колко си години, но килограмите ти са наистина много, ти си екстремно затлъстяла.
Не гледай другите какво ядат, всеки има различен метаболизъм, а килограмите не се трупат от въздуха. Никой надебелял не смята, че яде много, а правилото е много просто: поемаш повече калории, отколкото изразходваш. Сигурно не се движиш, ядеш каквото свариш и постепенно вървиш нагоре. Спри сладкото, тестените, купените боклуци (вафли, чипсове, снаксове, бисквити), газираните и прочети за здравословното хранене, наложително е. Увеличи движението и имай воля

2.   Здравей - и аз имам този проблем. Преди 10 г бях 57 кг, преди 5 - 63, преди 2 - 67, а сега съм 72. Чувствам се малко безпомощна - записах се на пилатес, правя и вкъщи гимнастика и през няколко месеца започвам различни режими на хранене. Имам вече 4 хранителни режима, изготвени от диетолози - следвам ги по два месеца - смъквам общо 2-3 кг.... след това всичко се повтаря. А ми тежат и не се чувстам добре в тялото си така - 165 см съм висока. В кръвните ми изследвания последните 2 г излиза повишен холестерола, ставите също се товарят. Мъжа ми си ме харесва и така, но мен ме яде и не ми е приятно да се чувствам като мечка и да изглеждам в рокля като варел. Да, има и по-дебели, но това не е успокоение, нито мисля, че се чувстват добре така - а и освен по-дебели има много повече по-слаби жени, нали. Чувствам се като в затворен кръг. Може би защото усилията ми са някак на изблици. Мотивирам се, надъхвам се - увеличавам физическото натоварване, намалявам храната и... след седмица неусетно се оказва, че отново се е получило така, че ям правилните храни, но в неправилни количества...
И да, вкъщи ядем здравословно. Не пържа, избягваме трансмазнини, от поне 10 години сме захвърлили фритюрника. Хляб - рядко и само пълнозърнест и само до обяд - ако изобщо, не ядем фаст фууд от години, дюнери и закуски са извън въпрос, сладко също не обичам особено. Слънчогледово олио вкъщи не се ползва. Готвя с кокосова мазнина, за салатите само различни студено пресовани зехтини. Добавям навсякъде натрошено ленено семе и различни сурови ядки. Наблягаме на плодовете и зеленчуците, избягвам червеното месо - ядем главно риба, пиле (био), яйца (следя да не са от клетъчно отглеждане, както и кокошките), много рядко свинско или телешко. Не пием газирани напитки, нито купешки сокове. Само вода, чай, кафе и прясно изтискани фрешчета.
Готвя здравословно. Подбирам продуктите. И съм дебела. Защото макар да ям правилните храни имам апетит на слон и не мога да се огранича с количествата. За бога, има дни в които мъжът ми изяжда по-малко храна от мен. Защото, когато съм на диета, лимита за плодове например е 200 гр на ден. Това е равностойно на една ябълка. Когато ям на корем изяждам по половин -един килограм плодове. А това са калории. Ядки като си взема по няколко пъти на ден с шепата и се събира поне едно 50-70 гр. Като добавим и тук там по няколко сушени плодчета. Междинните хранения ме провалят. Обяда и вечерята верно са ми протеин салата, но също са си калории и порциите ми далеч не са малки. А и когато храната е правилно комбинирана огладнявам по-бързо. Закуската също ми е стабилна...
За да отслабвам, трябва да падна под 1200 калории - при 1800 - 2000 поддържам теглото без да качвам или отслабвам. Уж е много просто решението и очевидно, но не ми се получава. Лакома съм. Срам ме е, но съм лакома и явно нямам достатъчно воля. Мисля че стомаха ми просто е много разширен. Та, не знам това, колко ще те успокои, авторке - но не, не си единствената. Обикалям в кръг без изход. И не се чувствам по-добре като знам, че има и други и че има и по-дебели. То винаги и във всяко отношение има някой, който е по-зле като се замислиш, обаче на теб лично това с какво ти помага?

3.   Авторке, проблемът ти не е маловажен. За сравнение: 168 см съм и тежа 55 кг, като в никакъв случай не минавам за "слаба", т. е. не съм дебела, но не съм и с манекенски размери. А съм на 48 години, т. е. жените на тази възраст започват да трупат килограми, заради вече забавения метаболизъм. Зимата обикновено качвам 3-4 кг и определено започвам да ги усещам. Това, че мъжът ти те обича, е чудесно (а и какво друго да ти каже, човекът, при очевиден проблем? ), но аз много държа на това моят и да ме харесва, разбира се, ако това не влияе върху здравето ми. Но твоите килограми влияят и върху здравето ти, най-малкото натоварват костната ти система. Просто трябва да смениш хранителния си режим, явно някои продукти не са за теб. На мен ми помага ограничената консумация на въглехидрати, избягването на сладките неща и газираните напитки. Въвела съм у дома правилото: храна, в която не зная какво има, да не се внася. Нямам никаква представа какво съдържа един кренвирш, например, и затова не се купува. Наденици, салами, вафли, маргарин - такива неща у нас не се появяват. Полуфабрикати също, всичко си правя сама: и супи, и основни ястия, и сладкиши, и даже майонеза - с яйца и чист зехтин. Уреди като фритюрник са табу, избягваме пърженото. Гледам продуктите да са пресни и да са от сигурен източник, дори и да са по-скъпи. Веднъж седмично менюто задължително е риба, със зеленчукова салата започва всяко хранене, винаги има приготвен таратор или нещо здравословно, с което човек да залъже глада си до вечеря. Не купувам замразени меса, само пресни, а ако е пилешко - то да е от някое село. Приготвям си и сиропи от плодове и мед, които разреждаме и пием вместо безалкохолно. На вилата имаме малка зеленчукова градинка, но тя ми е достатъчна за отглеждане на зелен фасул, тиквички, краставици, домати, чушки, малко зеле, грах, патладжани, продправки - от всичко по малко, но пък половин година имаме екологично чиста храна, защото препарати и изкуствени торове не използвам. Дори човек да няма възможност да си осигури всичко това, то самият факт, че започва да мисли в посока здравословно хранене ще му помогне да отсее вредните за него продукти. Мъжът ми ми е връстник, но няма и грам излишна тлъстина, въпреки че обича да си пийва бира, а и няма време за фитнес. Т. е. ще направиш, авторке, услуга и на половинката си, не само на себе си. Не е трудно, ако просто умът ти се натрои в тази посока. Препечи си една филийка, намажи си я с хубаво масълце, сложи си мед отгоре - пак е по-добре от вафла.

4.   Защо не пуснеш едни хормонални изследвания да видиш дали всичко е наред? Стискам палци!

5.   Спри сладкото и тестените изделия. Хапваш си малко сладко, дебелееш по-малко, хапваш си повече сладко дебелееш повечко. Сладкото е храна, която те прави дебел. Присъедини се към някоя група за отслабване в социалните мрежи, аз ти препоръчвам такава с насоченост fasting/гладуване. Спри да си угаждаш с храната на вкусовите рецептори, храната е преди всичко да те поддържа здрав, съответно избирай си такава храна а не храна, която ти доставя вкусови удоволствия. Ако продължаваш да си угаждаш и да ядеш сладко и да се сравняваш с приятелките си, коя колко сладко ядяла и че ти не си по-"грешна" от тях а пък надебеляваш повече и да си играеш подобни детински игри ще дебелееш все повече и повече. Промени нещата за добро.

6.   5 Пълни глупости, всичко е субективно. Не консумирам сладки неща, изобщо захар, тестени изделия, месо и въпреки това за последните 3 месеца съм свалила точно 3кг.

7.   6, не съм 5, но какво значи субективно? Сметката е много проста - колко калории приемаш и колко изразходваш? Ти може да не ядеш сладко, но и да не се движиш, така че да сваляш малко.

8.   7, не е само до аритметика, а и до КАКВИ калории. Защото ти може да ядеш само по 1 вафла на ден и да си в калориен дефицит, но пак няма д аима полза от това. Защото въпросната вафла ще държи инсулиина ти висок, а той ще блокира разграждането на мазнините и ще забавя метаболизма. Като резултат или няма да сваляш (просто янма даимаше енргия) или ще сваляш мускули. Въпроса опира и до хормонален баланс и до други неща и си е цяла наука. Ако беше само аритметика, нямаше да има толкова диетолози, фитнес иструктори и тем подобни.

9.   Авторке, запиши си час при ендокринолог и искай изследване на инсулин (не се поема от здравна каса 20 лв струва) . Заболяването се нарича инсулинова резистентност.

10.   Човек теглото ти е дооста над нормата спрямо височината ти...аз съм висока 160 и тежа 46 кг.Преди бях 55 ,не бях дебела ,по - скоро бях по - сочна ,хаха.Но все пак имах голям мерак да сваля килограми и ето на ,сега съм - 9кг. Свалих ги за няколко месеца,не съм спазвала диети,по скоро,спрях белият хляб,спрях сладкото и избягвах солта,а за пърженото няма и да коментирам.:D
Пробвай да хапваш по 1 пълнозърнестта филийка намазана с нещо за закуска,на обяд хапвай супичка,манджа ,месо,ориз,варени картофи.Няма да ти изреждам,мисля че си наясно кое е полезно и кое не.Като следобедна закуска хапвай плод,а за вечеря - салата.Така хем не се лишаваш от нормална храна,хем ще свалиш,защото това касае здравето ти!