Споделена история от Здраве

За хората, които си играят с другите !
Здравейте, искам да повдигна една доста сериозна ( поне според мен ) тема, в която да обсъдим и да споделим опита си за това, какво е редно и нередно да се прави в такива ситуации! Може би много от Вас ще се запитат, защо темата ми е в раздел здраве, но аз смятам, че мястото и е точно тук, защото хората, за които искам да поговорим, поне според моите анализи са с някакъв вид разтройство на личността. Заглавието подсказва за кой тип хора говоря, а именно мъже/жени, които имат някаква нужда/потребност да си играят с чувствата и времето на другите! Вероятно много жени, а и мъже предполагам са изпадали в ситуации подобна на тази: Запознавате се с някой, допадате си, но още в началото обекта на желанията Ви изпраща смесени сигнали. Класика в жанра - приятна среща, след това поведението на този човек рязко се променя и преминава към незаинтересованост и безразличие. Има периоди, в които човека изчезева, а после се появява сякаш нищо не се е случило, без обяснения, извинения и прочие. Моменти, в които Ви обеждава в чувствата си, в допълнени с това, разбира се не липсват и напразните обещания от типа на “ Утре ще се чуем/видим “ и бъдещите планове за “ вас “ и вашата “ връзка “. Надявам се да навлезнем по дълбоко в темата, защото не търся коментари от сорта на “ Мъжа/жената те използва само заради секса/парите “. Както споменах по горе, аз се опитвам да чета между редовоте и смятам, че зад такъв тип поведение се крият доста по дълбоки личностни проблеми, развили се в детството или пубертета. Вероятно става дума за някакви комплекси и несигурности, които въпросния тип хора се опитват да компенсират, притъпят чрез търсене на внимание, някакъв вид удобрение, искат да се почувстват желани и доминиращи ( в ролята на хищник, а не плячка ) за да усетят някаква сила и значимост. Аз лично съм попадала в ситуация, в която се виждах с мъж, който беше женен с дете, интимни отношения не сме имали, защото тогава бях девствена и ми беше ясно, че той иска да спи с мен. След втората ни среща директно започна да показва желанията и мераците си, но въпреки отказите ми, въпреки че той сам виждаше, че няма да му пусна, продължаваше да ме търси, но само когато той поиска. Тогава се питах, защо след като не получава секс от мен, нито пък някакъв набор от комплименти, с които да чеша егото му, продължава да ме търси. Бях влюбена в него, защото беше първия мъж в живота ми, въпреки че така и не си легнах с него, определено имаше химия между нас и компанията му ми беше приятна. Често изчезваше, както казах без обяснения за това, после се появяваше, а аз рядко го търсех, така че определено не съм била обсебваща, но и не е като да съм показала пълно безразличие и това да е била причината за нелогичното му поведение. Повдигам тази тема, защото години след като аз попаднах в тази ситуация, забелязвам как доста млади и неопитни момичета и момчета започват такъв тип “ игри “ в които винаги единия е наранен. Това води в някои случаи до срината психика, от там този човек събира агресия, започва да се чувства недооценен, предаден, използван, започва да се държи с другите хора така, както са се държали с него. В следствие на случилото му се, той също поставя хора в ситуация, като неговата и се получава един затворен кръг, в който непрекъснато има нови и нови източници на агресия било то физическа или вербална. Надавам се да схванахте хаотичната ми мисъл, с която искам да кажа, че, когато някой се е отнесъл с теб зле, ти също започваш да влизаш в ролята на “ хищник “ единствено с мисълта “ По добре да ранявам аз, отколкото да бъде наранен “. Ще се радвам да чуя вашите мнения по въпроса и се надявам да не се концентрирате върху случката от моя живот, а върху причините, довели хората в състояния, в които изпитват някаква нужда да си играят с другите. Както споменах, за мен тук става въпрос за комплекси на доста дълбоко ниво, с които хората опитват да се справят търсейки някакъв вид удобрение от другите, потребност, внимание и така нататък. Аз вярвам в доброто и смятам, че ако всеки успее да промени някой към по добро, логично - светът ще стане по хубав! Въпроса е каква според вас е тактита да промениш някой към по добро? Смятате ли, че може да се повлияе на такъв тип хора с добро, като им се отдаде нужното внимание, любов, подкрепа и по някакъв начин биват предразположени да споделят какви са техните проблеми, комплекси, несигурности ( ако изобщо са ги осъзнали и признали пред себе си ) и от там да се работи директно върху отстраняването на тези проблеми или по скоро сте привърженици на тезата, че тези хора трябва да бъдат психически и емоционално довършени, за да достигнат до някакво себеосъзнаване? Надявам се да разбирате какво имам в предвид, тъй като се изказвам малко хаотично и може би звуча налудничево. Спирам до тук, защото доста ще ви объркам :)

Коментари

1.   Е да, звучиш налудничАво.

3.   Разбирам те и съм съгласна с теб. Да, наистина мисля, че този модел на поведение се дължи най-вече на комплекси и несигурност в самия себе си. А тези проблеми се зараждат по различни причини в повечето случаи още в детството. Може би отношението на родителите към детето има огромно значение за неговото развитие и начина му на мислене като вече зрял индивид. Мисля, че на хора с подобен тип проблеми в общуването и интимните отношения може да им бъде помогнато с предразполагане да споделят както казваш и с подкрепа само ако те самите са стигнали до етап, в който са осъзнали, че не се държат адекватно и имат нужда от помощ. А това май се случва рядко. Повечето хора не сме толкова гениални, че да можем да осъзнаваме всичко навреме. Не мисля, че можеш да помогнеш на човек, който не осъзнава проблемите си. Просто трябва да бъде приет такъв, какъвто е, може би, с недостатъците си.

4.   Във конкретния случай, който описваш - принципа на действие е "зарибявай навсякъде и поддържай интереса, щото не се знае откъде ще изскочи заека".
Други причини за този тип поведение са, че човека насреща и сам не е сигурен какво иска и търси, но се притеснява нещо да не изпусне или пък има нужда от малко напомпване на егото и резервен вариант, който да стои на изчакване. При всички положения такова поведение не е добра основа за започване на сериозна връзка.

5.   Виж сега, остави хората да си играят игрите.

Ако толкова си се загрижил/а за психиката на малките вземи да намериш начин да оправиш психиката на тези, които си тормозят децата психически и/или физически - ето това вече ще има реална полза за чувствата на доста хора.

6.   Може би комплекси и несигурности, както казваш, а може би е просто една от многото болести на съвременния човек!

7.   всичкото описание е точно за психопат, той командва парада,срещите,чувствата а манипулациите са върховната му сила. от такива трябва да бягаш далеч и никога да не се връщаш при тях. Психопатите са преследвачи но само когато имат нужда и време за теб. Все пак те имат и други жертви и за заети с тях. Бягайте от какива изроди че ще ви съсипят психиката и живота. Има доста теми за психопати,прочетете ги да се образовате малко ...