Споделена история от Здраве

Затъпява ли се удари или алкохол
Здравейте. Според вас затъпява ли се, ако човек си удари дори леко главата някъде? Днес например си тряснах главата в прозрачната витрина в Била като се просягах да си взема напитка, и целият ден съм с една намалена концентрация и известни трудности при четене-бъркам думи от време на време. Според вас умират ли мозъчни клетки дори при съвсем лек удар по главата. И другият ми въпрос е според вас ако човек пие по 50-на грама текила почти всяка вечер ще затъпее ли, това води ли да умиране на нервни клетки?

Коментари

2.   Извини ме, но мисля, че проблемът ти не е свързан нито с витрината, нито с текилата (според мен, пиеш съвсем умерено). Но щом усещаш намалени умствени възможности, това може да се окаже симптом на някакъв друг проблем. Разумно би било да отнесеш въпроса си до личния лекар. Затрудненото четене и бъркането на думите се нарича дислексия. Това не е болест, а дефект, който успешно се повлиява от логопед.

3.   Това някаква шега ли е?
Ако не е - Боже, опази България !
Съвет - спри да пиеш текила и ще престанеш да мъдриш въпроси от рода на - "Затъпява ли се като си удариш главата?"

4.   Тренирам бокс от няколко години, макар и да не се състезавам. Удряли са ме в главата неведнъж и то не винаги е било "леко". Мит е, че се затъпява от удари. Правил съм си IQ - тестове и резултатите показват, че дори съм си повишил показателиите през последните години въпреки ударите в главата. От удар в главата може да получиш сътресение, което обикновено отшумява и се нормализира до 24 - 30 часа след получения удар. Разбира се говоря за удар с ръка или неволно леко до средно силно удряне на главата, както в твоя случай. Просто те успокоявам - едва ли си си понижил интелекта заради въпросния инцидент. Ако обаче си удариш главата силно и в нещо твърдо, разбира се, може да има последици. Мой роднина си удари главата при падане по стълбите(след консумация на алкохол) и от тогава е съвсем различен човек, пенсионер по болест.

Относно алкохола - нямам представа дали влияе, понеже консумирам не повече от 3-4 пъти в годината, умерено. Не ми е направило впечатление пиещите хора да са по-глупави. По-скоро им влияе на емоциите - стават по-емоционални, откровени или дори агресивни, според зависи как ти влияе. Не могат да се контролират, не могат да шофират и други тракива особености. Отделно от алкохола си увреждаш черния дроб. Отделно дебелееш понеже има 4 ккал в 1 грам. Според мен има достатъчно основания алкохолът да се смята за вреден дори и да не убива нервни клетки.

В заключение - повече нервни клетки може да се загубят от гледане на глупави филми, вярване на шарлатани и четене на хороскопа, отколкото от неволно и леко удряне на главата :)) Поздрави

5.   Като гледам степента на грамотност на заглавието явно опасенията ти имат основателен характер.

6.   Чакам с нетърпение коментара на Братан. :D

7.   Ако го правиш редовно (примерно тренираш бокс) - сигурно, ама от веднъж-дваж едва ли ще затъпееш.
С 50 грама текила - хех, шегуваш ли се? Първо колко алкохол има в самата нея (сигурно колкото в една боза..) и второ - това минимално количество алкохол като се разреди от стомашните сокове и кръвта, то каква част от него изобщо достига до мозъка, че и да убива клетки чак? Клетки започват да умират, когато си пиян на кирка и гравитацията ти идва в повече - демек, когато мозъкът ти вече тотално не работи от алкохола.
Но ако пиеш по половин литър и повече домашна шльокавица на вечер (алкохолно съдържание - 50-70%) то със сигурност за няколко години ще се увредиш сериозно, и то не само мозъка...
Та ключовите думички тук са "редовно" и "в големи количества". Ако не прекаляваш - едва ли имаш повод за притеснения. А дори и да си навредиш в някаква минимална степен с нещо (все пка не растем в саксии) - то едва ли ти или някой друг би могъл да го забележи или отчете изобщо. (Лошото е, примерно, когато малките увреждания се натрупват с времето - тогава стават като едно голямо.)

8.   Авторът.
4-ти, искрено благодаря. Успокои ме. Обаче като гледам, доста професионални боксьори са доста първични в изказванията си по интервютата. Дали все пак не оказва влияние това, ако не толкова в моят случай, то при бокс-звездите. А колкото до глупавите филми. Ами гледам някой път порнография. Дали може да е от нея? А също да споделя. Пушил съм дълго електронна цигара и имах проблеми с паметта и главоболие тогава. А също съм си правил маски за коса с ябълков оцет и определено се отрази зле на четенето ми. Не правете тези 2 неща. Обаче като се дръннах оня ден във витрината, доста бях омотан целият ден. Не знам вие боксьорите как се оправяте след мач. Аз леко се чукнах и бях дискоординиран, а ако ме нацелят в главата като вас сигурно ще се чудя кой е тоя дето толкова прилича на мене в огледалото. Дано да си прав, че няма дълготрайно отражение.

9.   Лекарството е в дозата, прекаляването е отрова и това важи за всичко.

10.   Мии то по твоята логика човечеството щеше да е с капацитет на златна рибка, а пък кучето му изобщо даже не трябва да имам мозък. Според мен имаш друг медицински проблем. Алкохолът вреди само ако е некачествен, Ее разбира се колкото и качествен да е ако пиеш по 3-4бутилки на вечер, определено няма да ти се отрази добре.

11.   Няма да ти умрат мозъчи клетки при удар във витрина или от 50 мл текила на вечер (ако само по толкова алкохол пиеш). Освен ако не си докарваш комоциум редовно или не се напиваш като животно всяка вечер, невроните ще са ти живи. Алкохолът ще ти засегне черния дроб много преди да стане сериозна заплаха за ума.

Етиловият алкохол е депресант - потиска функциите на нервната система и бавно докарва до състояние на трайна умора и летаргия. Работоспособност, енергия, концнтрация, всичко спада. Така че или пиеш повече от една текила на вечер, или не броиш бирата и другите неща, които пиеш през деня.

12.   От 4 до автора: Боксьорите са "първични" и с "простовати изказвания" просто защото.. са боксьори. Тоест, защото животът им приоритетно минава в тренировки и боксиране, а не в четене на книги и разговори в университета. И все пак - не всички бокьсори са "простовати" - сравни изказванията на Владимир Кличко или Антъни Джошуа в някое интервю с това на Майк Тайсън например и веднага ще видиш разликата. Пътрвите двама се изказват интелигентно, сдържано, възпитано. Бокьсори и изобщо спортисти има всякакви - и по-умни и не толкова. Както е и сред всички други хора. Футболистите да не би всички да са умници? Нали не ги бият в главите? Или те губят нервни клетки, защото ги ритат по краката? ! :)

И не на последно място. Ти говориш за професионални бокьсори, а аз ти говоря за любители. Предполагам, че правиш разлика между това да те бие в главата професионалист и любител. В заключение - нищо ти няма, не си пълни главата с излишни безпокойства. Успех!

13.   Много си се филмирал. Мозъчните клетки не умират толкова лесно.
Познавам треньор по бокс, който на млади години се е състезавал. Сега е на 55 години и е напълно здрав. Чете си, помни, не е глупав, кара кола, знае кое е ляво, кое дясно.
Познавам и един- двама битови алкохолици, които всъщност са били преподаватели в университет. Вярно че поради алкохола имат доста проблеми- черен дроб, нервна система и тн. но хич не са глупави.
Иначе паметта, общата култура, логическото мислене могат да се тренират. Представи си, че ума е мускул, който можеш да тренираш за да стане по- силен и бърз.
Давам ти пример.
Жена ми има две живи баби, на по около 75-80 години.
Едната сигурно и една книга не е прочела през живота си. Непрекъснато забравя разни неща, имена и предмети. Като цяло не знае къде се намира и се развлича с индийски сериали.
Другата й баба е бивша учителка. Все още чете книги, решава судоку и кръстословици. Пуска телевизора само ако има някой криминален филм или научно популярно предаване. Разликата между двете е просто потресаваща.