Споделена история от Здраве

Гинеколог
Здравейте.
Аз съм на 23 години и никога не съм ходила на гинеколог. Решила съм да отида скоро, но ужасно се притеснявам. Не знам как ще обясня на лекаря, че това е първият ми такъв преглед. Моля ако има други, които са посетили гинеколог за пръв път на тази възраст да споделят.
Благодаря Ви.

Коментари

1.   Няма нищо страшно в този преглед. Гинеколозите имат всякакви пациенти, с нищо не можеш да ги впечатлиш и да искаш. Попитай някой да ти препоръча, така ще си по-спокойна. Другото наистина няма значение.

2.   Няма нищо срамно или притеснително в това , че досега не си била на преглед при гинеколог . Ако имаш някакви симптоми , съвета ми е да отидеш час по-скоро . Например : Аз бях едва на 20 (сега и аз съм на 23 ) , когато 8мах ужасни симптоми и ми се наложи да ме прегледа гинеколог . Като отидох й казах , че досега не ми се е налагало да посещавам гинеколог , но тя нищо не каза , така че смятам , че го приела за нормално . Ако ти нямаш симптоми , просто отиди , за да се прегледаш и това е . Ако не искаш да даваш обяснения на някого защо , как и какво , никой не може да те накара насила да го направиш . Така че , отиди , нищо срамно няма в това . Желая ти успех !

3.   Е какво ще се обясняваш. Отиваш лягаш, преглеждат те и това е. Търси внимателен лекар няма значение пола.

4.   Няма какво да те притеснява и да трябва да му обясняваш. Просто влизаш, казваш какъв ти е проблема или просто за профилактичен преглед, той ще те разпита неща от рода на кога ти е последната менструация, колко дни трае и каква е по характер, дали имаш някакви оплаквания, имала ли си полов контакт, кога е била първата ти менструация и как е настъпила.
Това се прави при всеки нов гинеколог, при когото ходиш, така че едва ли някой ще те пита дали идваш за първи път.

6.   Първо, отиваш при някой препоръчан гинеколог-аз бих избрала жена. Второ, съобщаваш факта, че ти е пръв такъв преглед. Това да за подходят по-деликатно към теб. Ако те критикуват, поемаш геройски критиката, не се насмиташ, усмихваш се -няма да те изядат, все пак.

7.   О, и аз на 23бях за пръв път , едва ли ще ти се смее . Общо взето само за ражданията и бременностите съм ходила и преди това на първия преглед . Няма страшно .

8.   Колкото по-бързо отидеш, по-добре. Ще ти се махне притеснението от главата. Не е приятен прегледа, но трае 15 мин и после ти се решава проблема. Всеки е ходил някога за първи път - при мен беше на 22. Гинеколожката разбра, че ми е за първи път, защото очевидно доста се притеснявах, а и не знаех, как точно да седна на стола - попита ме дали е така и като потвърдих просто беше по-внимателна и обясняваше повече.