Споделена история от Здраве

Zero waste питане
Здравейте! На 15 съм и от известно време се интересувам все повече от начин на живот с по-малко пластмаса. За момента не съм постигнала така наречения zero waste lifestyle, демек ежедневие без никаква пластмаса за еднократна употреба, но правя малки стъпки. Не смятам, че в България този начин на живот е достъпен и реален, тъй като огромна част от нужните за дома неща са опаковани в пластмаса или са пластмасови. В западните страни хората са доста по-мотивирани и склонни да направят тази стъпка, тъй като има много такива магазини за насипно пазаруване. Все пак се старая да избягвам излишни опаковки
- получих стъклена бутилка като подарък и я използвам за вода, честно казано наистина тежи, но не ме спира това. Проблем е, че бутилката получи един дъх на хлор, сякаш на вода от басейн и се чудя на какво се дължи.
- нося си платнена торба почти всеки път, когато пазаруваме, но не всеки път се сещам да го направя и се чувствам много тъпо, когато се налага да купувам торбичка.
- опитвам се да намеря нова употреба на някои опаковки, например стъклена бутилка от сок от бъз използвам за поливане на цветята.
-когато си купувам обяд от закусвалня за вкъщи, взимам кутии от нас, вместо да толерирам пластмасовите кутийки
НО
не съм готова да заменя дамски превръзки с такива за многократна употреба, Просто не си го представям. Моля за още съвети, които биха намалили размера на боклука :)

Коментари

1.   Хубаво е това, което правиш. Според мен е ненужно да се дава "име" на това, все едно е някакъв кой знае какъв начин на живот, като име на секта звучи, а всъщност е просто загриженост за околната среда. Многократни дамски превръзки не мисля, че може да има, но може по-голямата част да е естествен памук (бързоразградим материал), да не са с индивидуални опаковки в пакета. Просто избирай такива продукти, но като няма - няма, каквото зависи от теб го правиш, да се косиш за другото е безсмислено.

2.   Аз работя в цех за пластмасови изделия, ти сега искаш да ме оставиш без работа ли?
Аз какво да правя после, да обикалям кофите за боклук и да спя на улицата?
Просто майтап, хехе.
Хубаво е това, което правиш, но това начинание е капка в морето.
Трябва по мащабно реализиране на този проект, всички отпадъци да се събират по вид и рециклират, ето това би било истинско решение. Повечето пластмаса подлежи на няколкократно рециклиране преди да изгуби качеството си.
Но това трябва да се организира от държавата, да се изградят съответните пунктове за рециклиране и да се ограмоти малко населението какви са последиците от свръхпроизводството и замърсяване на планетата с пластмасите, което е в момента.
Да не споменавам в нашата фирма колко тонове материал пластмаса се използва за година, а това е само една фирма от многото!

3.   2, и аз гледам да спестявам пластмасата, знам, че е капка в морето, но знам и че каквото зависи от мен го правя. Другото и да го мисля и да не го мисля - все тая...

4.   Купи си менструална чашка.

5.   Идеите ти като цяло са добри.

Бутилката ти за вода мирише на хлор, защото най-вероятно наливаш в нея хлорирана вода от чешмата, която е богата и на варовик и съответно се е образувал лек налеп със съответния привкус. Накисни я с оцет. Ако наливаш отнякъде минерална вода и въпреки това го има този аромат, пробвай да смениш водоизточника.

Като алтернатива на дамските превръзки можеш да пробваш силиконова менструална/лунна чаша. Невероятно удобно и хигиенично решение е, ако моделът е подходящ дори може да се плува с тях, но си иска предварително проучване, за да избереш подходящия за теб удобен размер и модел и да свикнеш да я ползваш. Изработват се от медицински силикон, хипоалергични са, могат да се носят до 12 часа, лесно се почистват и дезинфекцират и не причиняват никакво неудобство при носене. По-щадящ околната среда начин няма - една чаша има срок за годност 10 години. Усещаш ги точно толкова, колкото се усеща тампон. Проучи най-добре темата в интернет.
Дамските превръзки за многократна употреба иначе ми се виждат гнус - все едно да ти тече кръв по бельото, а отделно и се връщаш в каменната ера като се налага да ги переш ежедневно и после да ги гледаш ликьосани.

За да не купуваш торбички, помисли за вариант сгъваема платнена торба, която може да се закача за дръжката на дамската чанта (ако трябва на всяка чанта си закрепи по една такава). Създай си навик при излизане от къщи, така както проверяваш дали ключовете, телефона и парите са ти в теб, да проверяваш и за торбичката - ако трябва лепни напомняща бележка на външната врата.

6.   Zero wate лайфстайлът е нещо наистина чудесно, но само на теория. Както каза, в България, особено в по-малките градове, е почти невъзможно. Това, че се опитваш да намираш алтернативи на пластмасовите продукти е чудестно, но както ти даде пример с дамските превръзки, за някои неща е много трудно. Аз вярвам, че ако всеки човек поограничи употребата на пластмаса, без да я спира, светът отново ще е едно прекрасно място. За мен малките стъпки, но на много хора са много по-важни от крайността, но на малцина.

7.   Замени дамските превръзки с менструална чашка. Би трябвало да си чувала за тази чашка. Тя може да се използва многократно.

8.   Стига с тези мании.Казват,че пластмасата е враг номер 1 и ние не я ползваме и жевеем много екологично.Колегата много правилно каза,че повечето пластмаси се рециклират и на практика могат да не замърсяват,стига да има политика за това,то и стъклото да го изхвърлиш за колко време ще се разгради?Една стъклена бутилка тежи над 2 пъти повече от една пластмасова,тоест представи за милиарди тонове транспорт умножен по 2.5

9.   И аз смятам, че промяната трябва да тръгне не толкова от хората, колкото от правителствата. При това статукво хората и да искат, не могат кой знае колко да избягат от пластмасата и всичките боклуци. Ако не е пластмаса, ще е стъкло и хартия, което при липса на адекватно рециклиране не променя кой знае колко нещата. Ключа е по-скоро в рециклирането, а не толкова в ограничаването. Но за да няма адекватно рециклиране, си мисля, че няма далавера в това или поне не по-голяма от псевдоеклологичните мерки. Иначе до сега да бяха почнали да ги рециклират 100 пъти. Те така или иначе си прибират едни "еко" данъци, пък ако успеят да замажат очите на хората и да не правят разходи по рециклиране си е чиста печалба. Разпределят се някакви пари уж за разделно събиране, уж за рециклиране, а боклука от цветните конктейнери с очите си съм виждал, че го извозват пак смесен в едно. Така че за какво да говорим въобще? Същата схема е с акцизите върху горивата, с търговията с квоти СО2 емисии и т.н. За последната имам наблдения, понеже работя в ТЕЦ. Общо взето се разпределят и прибират едни пари, а полза за екологията няма особена. АКо има такава, е само на хартия, всички данни могат да се изманипулират супер лесно.