Споделена история от Здраве

Болка в 6ти зъб горен след пломба
Здравейте, искам да потърся мнение от хора, имали подобен проблем или специалисти по темата.
Преди 45 дни си пломбирах 6ти горен, който не ме болеше при натиск с храна или челюст, но беше за правене. Още на другия ден разбрах, че боли при натиск. Оттогава доктора 3пъти го изпилява, казвайки, че ще мине. Вече е ясно, че зъба не е по висок, отколкото трябва, но продължава на моменти да боли от храна и то незадължително твърда- например бисквити. Още от ден 1ви няма проблем от топло, студено, сладко, но боли при натиск. Аз съм почти сигурен че пломбата не е добре направена и просто трябва да се смени и да се укрепи правилно. Но според вас възможно ли е проблема да е друг? Доктора каза, че може да е проблемен нерв, но аз нямам проблемни зъби. Може ли според вас да е нерв, без проблем от топло, студено? Предварително благодаря

Коментари

1.   По заглавието.

Отиваш на рентген за сегментна снимка, излиза веднага. Отиваш при зъболекаря ти или при друг... и оправят положението. Може да не е добре направена и да се просмуква въздух, вода... със сигурност ще се появи вторичен кариес. Може да е бил дълбок кариес и да не е сложил подложка, а директно полимера. Може да е дълбок кариес и да е почиствал прекалено близо до пулпата, а може и да е необработен пулпит..

Май е най-добре да смениш зъболекаря.

2.   Аз съм в същото положение. Преди около 2-3 г ходих на зъболекар и каза, че имам зъб за правене. За първи път реших да е с упойка. От тогава си ме боли, когато дъвча на тази страна. Миналата година ходих на друг зъболекар и тя ми каза, че най-вероятно е била много малка пломбата и не е била за правене тогава и пломбата е повърхностна. Предната просто е искала да си пише, че го е работила.
Още съм си така и просто свикнах, че не трябва да ям на онази страна.. Нямам смелост да ида отново да ми го работят :D

3.   Най-вероятно пломбата не е изпилена както трябва и трябва да отидеш да я коригират. Но ти казваш, че това вече е правено.

Значи остава другият, по-неприятен вариант - когато са чистили с машинката около кариеса преди да пломбират, да са навлезли в зъбната тъкан, която е близко до нерва и това да дразни.

4.   Благодаря за мненията. Странна работа, от 2-3 дена болката при дъвчене там изчезна като с магическа пръчка, не съм правил нищо специално, сякаш не е имало проблем. Но по същото време изневиделица усетих че става проблем със съседния заден зъб-номер 7. Като гръм от ясно небе ми идва. Виждам че нещо в основата между 6ти и 7ми от вътртешна страна се чернее. Като си натисна с пръст венеца там боли и по-скоро отива към 7ми, той няма проблем при дъвчене и от повърхността си изглежда перфектен. Но отдолу сякаш става нещо. Но дали е той проблема?? Възможно ли е според вас от неправилна работа на 6ти, да се появи вторичен проблем на съседен зъб-7ми, предизвикан от 6ти? Допреди 2 дни нямаше или не се усещаше нищо проблемно там. Мисля че доктора щеше да каже ако бе видял проблем там при последната среща преди месец. Моля за вашето мнение, колкото повече, толкова по-добре. Благодаря отново. От автора

5.   Нещата са ясни, оказа се некадърен доктор, друга докторка смени пломбата от фотополимер с цимент и проблема при натиск изчезна като с магическа пръчка, и не е в материала бил проблема, а в работата- няма нищо общо с предишното положение. Нещата са за ядосване.