Споделена история от Здраве

Какъв е начинът да откажа ваксина?
Здравейте!

На 24 години съм. Догодина ми предстои задължителна имунизация. По лични съображения искам да я откажа, но в сайта Pravatami.bg пише, че: "Аз имам право за себе си да откажа задължителна имунизация, но това ще доведе до административно наказание и други негативни последици".

До какво реално наказание и негативни последици (освен евентуални такива за здравето ми) може да доведе моят отказ от ваксиниране? Някой от вас отказвал ли е ваксина?

Предварително ви благодаря!
Бъдете здрави!

Коментари

1.   Аз отказах без всякакви последстивя, но в чужда държава.

Търсете лекар да ви подпише фалшив документ.

2.   Не ти знам причините, но ваксините са за добро. А отговорът на въпроса ти е, никой не може да те накара насила, нито даже ще те търси да те ваксинира. Ти сама трябва да отидеш. Аз лично не разбрах, че трябва да отида и пропуснах. Разбрах на другата година, още ме е яд, че я пропуснах. Както казах, ваксинират те за твое добро. Тъпо е да знаеш, че е твой ред и да не отидеш. Но решението си е твое. Само да няма после история - Колко съм тъпа и имам морбили.

3.   Здравето е на първо място. Какво ти пука колко ще те глобят, ако умреш заради това, че не си си направил ваксина? По-добре жив и с пари, отколкото мъртъв и беден, нали? Тетанус ли е ваксината? Много опасна болест е и от нея се умира. Ако искаш да умреш от задушаване поради парализа на дихателните мускули заради едно случайно одраскване или порязване, не си прави ваксината.

4.   Аз съм отказвала, нищо не се е случило, спокойно. Когато отидох, тъкмо си бях направила една татуировка и пиех Уростим, което е ваксина на хапчета. Казаха ми, че няма нужда и без това да си я правя.

5.   просто никога след завършване на училище не съм ходила да ми правят ваксина. Засега вече 25г не съм имала административно наказание.

6.   Последиците за здравето ти няма да са негативни, а позитивни!

7.   Каква? На 24 не се сещам за нищо в календара

8.   Здравейте, авторката е.
Благодаря на всички коментирали!

Ваксината се води реимунизация срещу тетанус и дифтерия при навършване на 25 години и на всеки десет години след това.

Номер 2, личната ми лекарка отсега "праща хабер" на всеки два месеца по родителите ми, да съм се била подготвила, че догодина щяла да ме ваксинира...

9.   Ей, антиваксърите налазиха и тука - на ход са плоскоземците и боклукоядците!
Престанете да се поддавате на малоумни пропаганди, а се грижете за здравето си! А родителите, които отказват да ваксинират децата си, са престъпници. Да, децата са си техни, но са опасни за обществото.

10.   Още нещо - на мен въпросната ваксина ми я направиха два пъти - първо в университета, после по местоживеене. 24 години по-късно съм си жива и здрава. Другия месец ще водя кучетата си за годишна ваксина - щом теб те е по-малко грижа за себе си, отколкото мен за животните ми - не се ваксинирай.

13.   Aз съм в друга държава. Предлагаха ми реимунизация с тройна ваксина: коклюш, дифтерит и тетанус - аз казах изрично, че от трите искам само ваксината против тетанус. Просто ми се видя добра идея, защото правим доста ремонти последната година и не искам да треперя, ако настъпя пиронче или се порежа на нещо ръждиво, а и обикалям доста по планините и травми не са изключени. Нямаше проблем да ми направят само нея, трябва обаче да си следя да се подновява през 2 години.

Иначе в България досега лична лекарка не ме е гонила за реимунизации, просто от време на време на кабинета закачат съобщения, родените през кои години предстои да се реимунизират. Не съм се обаждала и съм нямала нито проблеми, нито глоби. Просто съм склонна към алергии и не желая да си товаря имунната система излишно - но това е нещо, което всеки преценява индивидуално за себе си.

14.   Аз никога не са ми били ваксина, всеки път лекаря ме предупреждава че трябва и аз му казвам да пише че са ми били бити. Нямам никакъв проблем и досега и лекарства не съм ползвал. Мнението ми е изключително лошо за тях.
Бутни някой лев на лекаря, няма да имаш проблеми . Пък и кой знае кво са ти били.

15.   Ваксините създават колективен имунитет, на чийто гръб оцеляват неваксинираните. Така, че айде като не се ваксинирате, поне да не го рекламирате, щото ако всички спрем ще стане страшно.

16.   Каква е ваксината , аз последно правих на 17г , не знаех , че има още ?

17.   Модератори, питам отново: защо толерирате откровени хейт коментари, като хейтъри не се толерират? Номер 15 твърди, че някой се "рекламира", задавайки най-учтиво въпроса си? Защо допускате подобни изказвания? Изтрихте предишния ми коментар по същия повод. Сигурно и този няма да види бял свят. Благодаря!

18.   А да се нарушава законът е ок, така ли? Да се предлагат съвети да се криеш от него и да правиш фалшиви документи, е ок? Или, когато е във ваша подкрепа може да се нарушават правилата и законите, обаче, когато не е не може?
"Хейтъри не се толерират" е препоръка, не правило на сайта.
Не, че се припознавам като хейтър. За сметка на това темата ви и половината коментари към нея, реално нарушават повечето правила на сайта:

Задължавате се да НЕ публикувате материали с незаконен и агресивен характер, накърняващи правата на трети лица пряко или косвено.

Задължавате се да спазвате законите на Република България и всички местни закони.

Задължавате се да не прокламирате забранени от законите на Република България дейности.

Май вашата тема не е на място, не моят коментар.

19.   Човеко божи, нали затова предварително питам как стоят нещата! Нали затова е изграден този сайт, за да се учим от опита на другите и да взимаме правилните решения и на база споделеното вътре. За съжаление пасивната ти агресия пречи да се държиш адекватно, за теб явно препоръка не е достатъчна. Нищо. :)