Споделена история от Здраве

Даряване на кръвна плазма?
Здравейте! Възможно ли е даряването единствено на кръвна плазма (без кръвни клетки) в България?

Дарявах кръв преди няколко седмици и разбрах, че кръвната ми група е AB+, което ме прави универсален дарител на плазма. Тогава не знаех за тази опция и не попитах. Има ли някой, който е запознат - възможно ли е да даря единствено плазма? И ако да - колко време след даряване на цяла кръв (около месец, може би? )? Колко време продължава процедурата?
Ако има някой, дарявал плазма - какви са впечатленията Ви?

Не можах да намеря официална информация по въпроса, та реших да попитам първо тук преди да се отправя към болницата.

Коментари

1.   Аз съм кръводарител - честно казано не схващам за какво питаш.
Кръв може да се дарява през три месеца. Няма как да дариш само "плазма" по много простата причина, че кръвта не се дели на фрации в момента на даряването! Ако си годен за кръводарител но кръвта ти не е годна за преливане, тогава я изпозват за други кръвни продукти.
И АВ изобщо не е универсална ами си е строго спечифична!

2.   Предполагам, че даряването на кръвна плазма все още не е добре застъпено в България, но е съвсем възможно, стига да е на разположение нужната апаратура. Процесът се нарича афереза (или по-точно плазмафереза); при него кръвта се изтегля и преминава през центрофуга, която разделя кръвните клетки от кръвната плазма в момента на даряването, след което машината връща кръвните клетки обратно на дарителя.
https://youtu. be/uD5kBifiGQA
Плазма може да се дарява много по-често от цялата кръв - дори два пъти на седмица.

Какво имаш предвид с това "И АВ изобщо не е универсална ами си е строго спечифична! "? AB е универсален получател на червени кръвни клетки и универсален дарител на плазма (тъй като не съдържа никакви антитела).
Затова се надявах да бъде възможно да даря - в моя случай плазмата е много по-ценна от еритроцитите ми.

3.   Aз също съм АБ и да също са ми обръщали внимание, че АБ са универсален донор на плазма (не на кръв, там са универсален приемник). Най-лесно за теб обаче е да дариш просто кръв, а те да си извлекат после плазмата, другата процедура знам че е доста по-тегава и неприятна за теб - извличат плазмата, а кръвта ти я преливат обратно, а и манипулацията е инвазивна. Аз предпочитам просто да дарявам кръв.
Обърни се към дарителски център, ще ти обяснят възможностите.

4.   3. е прав. Извличането на плазмата и връщането на кръвните клетки ще направи кръвта ти по-гъста, което е опасно за сърцето. Така е и при хората с висок хематокрит и/или тромбоцити. Плазмата се възстановява лесно, но докато това стане си е опасно и вредно.