Споделена история от Здраве

Постите ли? Искам да ви разкажа нещо
Не съм религиозна, определям се като вярваща. Парадоксално, но за постите се въодушевих от жените на йогата, където ходя. Покрай тях започнах да спазвам Великите и Коледните пости 1, 2 години и винаги се чувствах много добре, направо като по-добра версия на себе си и във физическо (направо се разхубавях) и в психическо отношение. Сякаш човек наистина се смирява, някак си.
Миналата година бях бременна по това време и получих страшни болки в кръста (тази година разбрах, че е дискова херния), бях на гости при баба ми в Ямболско и тя предложи да отидем "при сестрите" - женски манастир на близо. Отидохме, доста постояхме, сестрите бяха прекрасни, още ги помня Паладия, Евдокия и Серафима. Прочетоха ми молитва и ми казаха ако мога, въпреки бременността да постя десетината дни до Коледа. Сестра Паладия е лекар по образование, разказа ни, че постът е много полезен за здравето и духа на човека, че го пробужда, прави го бдителен, внимателен към себе си. Каза, че дори да не са пости, ако усети, че се разболява спира животинската храна и уморява вирусите и бактериите. Факт, е че и на мен след 3 дни ми мина. След това няколко пъти постя по няколко дни, когато усетя, че настивам и наистина ми се разминава. Сега като отворих да прочета за постите и разни идеи за ястия за първи път видях църковен календар, и че според Християнсвото се пости близо 1/3 от годината, към 3 месеца, освен около някои празници са включени и всяка сряда и петък и ми стана интересно. Дали постът е "измислен" с цел здравословен живот, дали случайно съвпада с времето, когато най много се боледува? Възможно ли е още тогава да са били толкова гениални и да са знаели с какво се хранят бактериите и т. н.?

Коментари

1.   Пост и молитва е най - добре. Нас в църквата така ни учат. Четеш Новия Завет. Изпълняваш каквото Господ казва и имаш молитва към Него. В Исая 58 глава е правилния пост. На мен поста и молитвата ми помагат да се боря със страстите и похотта

2.   Пиши в Ютюб пост и молитва. Има много поучения от компетентни лица пастори. Такива йоги не ги слушай. Или попове или пастори. Те са нашите хора.

3.   Всъщност си сгрешила малко в изчисленията, по христианския календар задължително се пости повече от половината дни от годината. Което включва всяка сряда и петък или 52 седмици по два дни, два пъти по 40 дни коледни и великденски пости, 15 дни богородични, 5-9 дни пост след Петдесетница, на Кръстов ден и т. н.
Хубаво е да си спазваш постите, особенно щом се чувстваш добре. За хората от 21 век е по добре да си спазват пости, дори и да не е религьозно, ако искат на пук на религии примерно да изберът понеделник, четвъртък и неделя, но храненето на половината дни в годината да е постно е здравословно. А и в днешни дни човек има постоянен достъп до храна и няма нужда да трупа запаси и да се храни с сланина, която да му осигури по продължителна ситост. Това трябва да правят само хора занимаващи се с тежък физически труд. Тоест ако мъжа ти по цял ден вдига тежки железа си го подхранвай с пържоли към салатата.
Добре е обаче и през другите дни в годината да си ядеш месо, то ти дава витамини и др, които ги няма в постните храни, примерно вит В12 и др.
Иначе стигнала си до правилния извод, че докато си болна, когато става въпрос за 2-3 дни е по добре да се храниш с постно или най добре да спреш храненето ако можеш. Защото всъщност всяка храна съдържа малко или много токсини в себе си и отделно изисква енергия за да я обработи организма, а месото съдържа много повече токсини. Може да се изненадаш, но дори и най нежния плод или зеленчук съдържа токсни и тялото се мъчи да ги изхвърли понякога седмици след като са погълнати.
Добре е да се съобразиш и с климата на мястото на което живееш, ако си в бг половината дни в година да постиш е добре, обаче в студена Канада или в гореща Африка трябва да промениш диетата според климата.
И постите случайно съвпадат с времето, когато най много се боледува, постите са измислени за да се пречисти човешкото тяло преди големия празник и преди приемането на големи количества месо, не забравяй че на велик ден по християнско правило се коли агне, а по коледа се коли прасе, едно време хладилници и фризери нямали, което месо може да се суши или осоли другото трябва да се изяде до 2-3 дни. Колко време след коленето на прасе ще изкара черния дроб и др вътрешности, а осмянката и гърдите, ребрата и гръбнака, колко време ще изкара бахура без хладилник и т. н. Всичко това трябва да се изяде до 10 дни в зависимост от температурата в мазето където се държи, това е голямо натоваряане на организма, затова има 40 дни почивка преди него.

4.   Постът следва енергетиката на Вселената, просто тялото е една чстица от всемира и трябва да спазва енергийните закони, които изобщо не са прости. Датите на постите съвпадат с времето, когато тялото се настройва за отделяне на токсините, така помагаме на висшата сила да действа вътре в нас. Да, повече от гениални са били нашите предшественици, защото са живеели по законите на майката Земя. Тези знания после са били умишлено скрити и променени, за да се стигне до положението днес.
Потърси книгата на Малахов за гладуването, там ще разбереш каквото трябва.

5.   Авторът:
Благодаря ви за коментарите, но към момента не съм толкова отворена към религията. Просто ми беше интересен здравословния аспект на поста.
По-здрави!

6.   Оригиналния пост е въздържане от храна. Православния пост, който е въздържане от месо е някакво изопачение. Месото е изключително полезна и необходима храна. Ако постиш - пости, тоест - не яж. Поста има много ползи, ако се прави както трябва. Аз препоръчвам кратките еднодневни постове 1-2 седмично или почти всекидневно, но поста да е ограничен в рамките на 14-16 часа като това включва и съня.

7.   Сам Христос е казал на учениците си когато не успели да изгонят демоните от онзи човек " Този род не излиза освен с пост и молитва". А това което наблюдавам при мене е, че като се напапам хубаво с месо, после в мене навлиза неуправляемо силно желание да гледам порнография.

8.   5, авторке, няма значение дали си отворена към религията. Както виждаш, сектантите това не ги интересува. Ако трябва зорлям ще те приобщят. Сега сигурно пак ще ме нападнат колко съм невеж и низък, а те колко са наясно с Вселената и колко са духовни и морални.

9.   Да Номер 8, така се получава. Ама ако бях питала дали е здравословно да си веган през 1/2 от годината (благодаря за корекцията) щях да си навлека хейт и от месоядните и от веганите. Въпреки, че хората отдавна са измислили този режим, и че на мен ми идва много естествен и приятен.
Номер 6, чела съм това, което казваш в Списание 8, там го наричаха фастинг (което в превод си е пост), бяха го представили като лечебна диета при разни заболявания. Всъщност това е постът на съседите ни... вече не смея да споменавам религии, има го описано и в Аюрведа. Така или иначе правя тези интервали, защото първото ми ядене е след 12.00, така ми идва отвътре, закуся ли цял ден си мечтая да си полегна.
Ето, че както и да ги извъртаме нещата те са много сходни. Много религии, практики, учения и пътища към една и съща истина. А най-хубавото, е че тази истина я носим и в себе си.
По-здрави!
Авторът

13.   До Авторът/ Авторката

Как по- точно да се обръщам към те? От какъв пол си? Щото се пишеш Авторът, а в коментара си се пишеш в единствено число в женски род. Много е объркващо....

Не те е било интересно и не те е вълнувало Вярата ( по - точно Християнската Вяра), ама да нагло пишеш глупости срещу нея и нападаш, а?

" Както виждаш, сектантите това не ги интересува. Ако трябва зорлям ще те приобщят. "

Няма да е зле, ако тъпаци и тъпанари като номер 8 и като автора с неопределен пол да си грабнат парцалите, да напуснат завинаги България и цяла Европа ( защото, за ваше съжаление, Християните "сектанти" като нас сме преобладаващи и Християнската Вяра е първенствуваща и преобладаваща в България, Балканите и цяла Европа) и еднопосочно да заминат и да живеят в третия свят ( защо пък не и в тъмна Индия) там да си живеят според усмотренията, прищевките и желанията си.

15.   Аз ще ви разкажа моята случка. Пътувах във влака от Плевен. В купето имаше жена, току що излязла от клиниката по Неврохирургия, където лежала за операция. Разказваше, че в стаята ѝ имало много възрастнен човек, към 100-те години, който бил там за малка операция на крака.
Дочула докторите да си говорят, че когато му направили изследвания и оперирали крака му, кръвоносната му система била в идеално състояние, като на млад човек. И при визитацията го поразпитали - "Дядо, с какво си се хранил, пил си някакви билки?". А той отвърнал, че не е спазвал някакви специални режими на хранене през живота си, но винаги е спазвал "Божиите пости".

16.   Авторът:
Номер 13... От къде да започна? !
От най-важното- никъде в текстовете си, не съм казвала, че религията не ме вълнува и не ми е интересна. Казах, че не съм толкова отворена към нея, че да се срещам с пастори и свещеници, или да търся отговор на въпроса си в Новия завет. Всъщност всяка религия ме вълнува и ми е интересна. Също никъде не нападам и не пиша глупости за някоя религия. Ако твърдиш друго, го подкрепи с цитати.
Всъщност, ти си най-грубият и невъзпитан в темата ми. От къде тази агресия през пости? Ти ли си олицетворението на "мирянин", наистина?
И накрая-жена съм, преподавател. В българския език има съществителни имена от общ род- човек, родител, роднина, учител, лекар, професор, доктор и мн. др. В граматика се отбелязват с "м/ж род". Израз са на социалната граматика. Например неуместно е да кажеш "Професорке", "Докторке"- социално неграмотно е. В повечето езици професиите имат общ род, конкретно " Автор" е чуждица и има общ род.