Споделена история от Здраве

Цикълът ми зачезна
Здрасти на всички, които решиха, че могат да помогнат или да ме успокоят :) Така, на 15 съм, от 12-годишна имам менструация и тя винаги е била нередовна, но вече от девет месеца не ми е идвало. Предполагам, че може да има няколко причини

1. Не ям месо. Просто мразя месо и ми е гадно. Ям риба, но много рядко, просто не обичам. Дали е заради липса на желязо?

2. Към началото на годината започнах една диета и се стопих с 10 кила, но после започнах да се храня здравословно (подчертавам). Два месеца бях на диетата "нищоядене" и подозирам, че може да бъде някаква комбинация от двете - вегитарианството и отслабването.

3. Спортувам редовно - през ден тичам по час. Не знам дали има връзка, но нека все пак го спомена
Ами, това е. Не съм с поднормено тегло, нито с наднормено, просто нямам цикъл. Най-дълго не ми е идвало за четири месеца, но това вече е почти година, скоро стават десет месеца. Много моля за компетентно мнение.

Коментари

1.   За годините ти е напълно нормално! Зависи от органзима. За да се оправиш няма нищо лошо да го регулираш чрез хапчета. Обикновенно това са противозачатъчни, който СЕ ПРЕДПИСВАТ ОТ ГИНЕКОЛОГ! Няма нищо лошо да отидеш на преглед! Той ще ти каже какви точно.

РОЧО

2.   Mоя приятелка бе6е 1 месец на ябълки и пуканки свали 20 кила. години наред се опитва да си регулира менструацията след това. идваше и 1 в годината. има си дете но така и не го регулира. следствие е от драстичните диети. консултираи се с лекар

3.   Причината е заради диетата, която си направила. Трябвало е веднага да отидеш на гинеколог. Казвам ти го от личен опит, но аз отидох веднага. Ще ти предпишат хапчета по схема, които ще трябва да пиеш около 6 месеца (поне при мен беше така). Но ти защо си чакала толкова дълго? Знаеш ли колко е опосно това? Тръгвай веднага на гинеколог, защото това може да те доведе до безплодие (не искам да те плаша).

Яж повече ядки, защото като си била на диета си спряла да приемаш мазнини, а те са много добър източник на такива. Няма да надебелееш от тях, ако ядеш на ден по 30-40-50 гр. бадеми или друг вид ядки (това са около 300 кал).

Почни да приемаш около 1500 кал на ден. Това са достатъчно калории и ще си поддържаш свалените кг.

Бтв, зависи колко кг си сега и колко си висока. Ако искаш, може да ни дадеш инфо.
Успех и дано се оправят нещата! :)

4.   Kажи на майка си какво е полужението ти е отивайте на генеколог и без тва след първия цикъл трябава да си отишла но предполагам че не си за тва по-добре отиди сега за да не страдаш после. нормално е да не ти дойде 1 - 2 месеца но твоето вече със сигурност е проблем ;)

6.   Не е нормално , отиди на лекър .

7.   Вероятно е зачезнала от диетата, която си предприела.
Не прави повече така! 9 месеца е прекалено много време. Взимай направление и отивай при гинеколог да ти види яйчниците на ехограф!

8.   Благодаря на всички за съветите. Значи, сега съм 54 кг при 167см и съм в нормата. Казах на майка ми и тя не се стресна особено, пък мен ме е срам да ида на лекар. Една приятелка ми каза, че може да е от липса на желязо, нямам идея просто. Май наистина е време да ида на гинеколог... Мерси отново