Споделена история от Здраве

Емоционално преяждане - помощ!
Здравейте! Момиче съм на 22г. и страдам от Хиперфагия (емоционално преяждане). Доколкото четох по форуми и разни сайтове, всяка четвърта жена страда от това хранително разстройство и е доста разпространено, но не го осъзнава. Дори аз самата разбрах наскоро за самото му наименование и години наред продължавам да се боря с него. От както се помня все съм била на диети и режими, и явно това го е отключило. Ако съм пред други хора си ям съвсем нормално количество храна, но остана ли сама вкъщи и се почва свинщината. Може да не съм гладна изобщо, стомахът ми да е пълен, но мозъкът ми няма да мисли така. Ще изям всичко, което ми е пред очите без да ми мигне окото, докато не свърши и докато не се привия от болки в корема от преяждане. После се почва самообвиняването, чувството за недостатъчност, липса на енергия и липса на желание към абсолютно всичко, особено социален живот. Когато не съм в настроение, тъжна или имам някакъв проблем съм свикнала да го решавам с храна.. не знам как да спра с това. За седмица, ако се отпусна съм поне 2-3 кг. на плюс. Буквално ми проваля живота. Интересно ми е да споделите, дали някой от Вас, също страда от това разстройство и как да се справим с него. Благодаря! :)

Коментари

1.   Аз съм мъж на 40 и имам проблема ти от две години.
Самота, монотонен живот, сиво ежедневие, липса на приятели - всичко това доведе до една зависимисост към храненето, от която започнаха и здравословни проблеми.
Обърнах се към диетолог за помощ преди 20 дни, но още, уви, не мога да започна. Пак служебни проблеми ми се струпват над главата и тъпченето започва отново.
Отлагането край няма...

2.   Да, имам този проблем. И битката е дълга. Продължава вече около година и съм много по-добре. Имам инструктор, който ми казва как да се храня и на който мога да се доверя.
Всеки път, когато искам да изям нещо забранено си повтарям, че искам аз да контролирам мозъка си, не той мен.
Не винаги се получава, но като се случи и ям нещо не се обвинявам, защото съм жив човек. Просто гледам веднага да се върна в график.
Ако положението е много тежко и искам да се натъпча, но съм сигурна, че после ще съжалявам - звъня на приятелка или на инструктура и всичко се оправя.