Споделена история от Здраве

Питане за храносмилателни ензими
Здравейте!
Искам тук да попитам нещо за храносмилателните ензими. На 50 години съм. Десетилетия наред имах все някакви нередности със стомаха - я газове, я запек... Оправях се някак.
От скоро разбрах за храносмилателните ензими от едно предаване. Цял месец взимах при хранене българските Ензимил, ала разлика не открих. После попаднах на едни английски, на Солгар, и за първи път в живота ми усетих разлика, по-скоро видях я - изпражненията в тоалетната сега потъват на дъното (във водата). Откакто се помня винаги са плували отгоре. Това ме удиви. Означава ли, че храната сега се разгражда правилно?

Коментари

1.   Не, фекалиите трябва да плават във вода. Когато храносмилането не е добро, фекалиите стават като пластелин и потъват във водата. Четох някъде, че ананаса имал най много хранителни ензими, пробвай го. Какъв е цвета на потъващите ти л..на?

2.   Авторе попаднал си точно на правилния човек относно храносмилането. Аз съм по-стар от тебе и също имах проблеми със храносмилането преди доста години. Не живея в Б-я. Преди години много обичах да ям всякакъв вид ядки. Ядките са трудно смилаеми храни. Обичах да ям фъстъци, но около един-два часа след това имах страшни болки в дясната страна на стомаха. Тези ужасни болки ме принудиха да спра да ям фъстъци. Но след два-три месеца така ми се приядоха фъстъци, че си казах боли, не боли ще ям и изядох цяла шепа фъстъци. Но понеже фъстъците съдържат много мазнини, след като ги изядох ми се прииска нещо сладко. Отворих хладилника и видях, че имам един цял ананас. Разрязах ананаса и изядох около една трета от него. Чаках за болката пак да дойде след един-два часа, но минаха 3, 4, 5 часа и никаква болка не се появи. Тогава разбрах, че ензима bromelain (бромелейн) е най-добрия храносмилателен ензим. От тогава, преди няколко десетилетия, до сега аз ям всеки ден пресен ананас и нямам никакви болки в стомаха. Моя обяд е обикновено различни плодове с една филийка пълнозърнест хляб и кисело млеко. Но вечер когато ям главната ми храна, за десерт изяждам пак една трета от цял ананас и нямам никакви стомашни болки. Ако ти можеш да си намираш ананас, ама пресен-цял, не в буркани, употребявай го след по-тежка храна за десерт и ще видиш, че храносмилателни проблеми няма да имаш. Освен това ананаса е много хранителен във всяко едно отношение. Така, че приеми моя приятелски съвет добродушно и ще видиш, че няма да имаш причини да се оплакваш от стомашни проблеми. Всичко най-добро ти желая.

3.   Благодаря много за отговорите.
Да, наистина, забелязах че зимата много ми се дояжда ананас и дори си правех сутрин смути от ананас и киви и се чувствах супер добре. Явно тялото знае какво му е нужно.