Споделена история от Здраве

След нощна смяна
Здравейте,
На 23 години съм, от 2 месеца насам карам 10тина нощни смени в месеца и искам да попитам за съвет хора с опит с тоя режим на работа. Работя в аптека. Нямам особена възможност да спя. Най-много да дремна за 20тина минутки. На следващия ден след като се прибера от смяната не мога да спя особено много. Най-много 4 часа да поспя, след което без аларма се будя. Проблема обаче е че много често се будя с главоболие, което прогресира и останалата част от деня се чувствам отвратително. Дори се е стигало до това да ми е толкова зле че да повръщам. Като се събудя сякаш се будя от някакъв много дълбок сън и за това не се чувствам Ок. Това е странно обаче, защото както казах, будя се сам. Не ме събужда аларма или някой друг. Не мисля че е от дехидратация, гледам да пия течности. Реално и аз не мога да го опиша, пък и не знам какъв е проблема, та просто ми се иска хора които карат нощни смени да ми споделят как си разделят съня. Спят ли деня преди това, деня след това...Също така някакви трикове, добавки и тн. Ще съм много благодарен.

Коментари

1.   Колкото и странно да ти прозвучи, опитай като се събудиш след нощна, да изпушиш една трева. Нервната ти система се претоварва просто.

2.   Работиш в аптека пич,триковете са на равта зад тебе.

3.   Аз, като нощна птица си изкарвам нощните смени лесно и след това се наспивам от 07:00 до около 15:00/16:00, имало е и случай и до 17 и нещо.
Но на първите смени не съм човек..
За първата първа в понеделник, изобщо не спя(не ми се спи в малките часове), тоест когато съм свикнал да спя, съм на работа.
И така след първа смяна спя по 2-3 часа, и вечерта не мога да заспя, едвам накрая ако спя около 2 часа и айде пак да ставам, та цялата седмица я изкарвам без сън...
Добре, че нямам такива здравословни проблеми кръвно, главоболие, че не знам... Засега се справям някак.
От 5 години работя на смени вече и се замислям за смяна на графика, защото искам и да спортувам, а не мога да си създам режим, заради тези графици.

4.   Не си уточнил, тези десетина смени поредни ли ги караш, или през ден? Ако рабогиш на смени по график, и ако това е постоянно, организъма свиква с режима и се нагажда, но ако се работи инцидентно, без график а безразборно, това е убийствено, тялото не може да свикне. В аптека не следиш някакъв динамичен процес, защо да не можеш да си дремваш? Ако няма много клиенти, можеш да си в полусънно състояние, пусни си тиха музика, приглуши осветлението и със затворени очи просто медитирай на радиото. Така хем не се уморяваш, хем и ноща минава по лесно. Щом през деня не ти се спи, значи си подремваш вечер, но не го усещаш като сън. Затъмни си стаята с плътни завеси и си слагай тапи в ушите, ако си уморен ще си спиш добре. А главоболието е от нарушен режим, ще свикнеш!

5.   Смени си работата. Ноща е за сън. И Ванга го е казала. Щеэке разбиеш нервната система. Предполагам не е за пари. Просто не си заслужава.

6.   И аз бих те посъветвал да си смениш работния режим, защото тялото ти не го понася добре (очевидно).

Ако не можеш да го направиш, има нещо, което може да ти помогне. Това е т.нар. Полифазен сън (polyphasic sleep). Има няколко вида: Бифазен, Трифазен, Everyman, Uberman, Dymaxion и др. Ключът при тях е да приучиш тялото ти да достига бързо до т.нар. Дълбок сън (REM sleep- Rapid Eye Movement Sleep) и точно време за сън (някои са само 20 минутни “дрямки”). Няма да задълбавам, Интернет ще ти помогне да разучиш това, ако избереш този път. Успех!

7.   От #6. освен полифазния сън, можеш да вземаш следните добавки: L-Theanine (Suntheanine (TM)), магнезий, цинк, витамини В комплекс (за В12 само метилкобаламин вариант, но ти вече знаеш това). Някой адаптоген (adaptogenic herbs), защото сегашното ти недоспиване внася хаос в хормоните ти- от рода на Ашваганда (Ashwagandha), Шизандра (Schizandra), Рейши (гъби).