Споделена история от Здраве

Гъбички по срамните устни
Здравейте! Не можах никаде да намеря отговор на този въпрос и реших да попитам вас.. Та въпроса ми е следният: какво точно представляват гъбичките по срамните устни, защото имам съмнения че може да имам такива и съм много притеснена. И ако имам това опасно ли е и трябва ли да се лекув? Неудобно ми е да попитам който и да било друг за това. Моля ви отговорете ми:(

Коментари

1-50 от 124

1.   МОЖЕ И КРАСТА ДА Е. ОТИДИ НА ЛЕКАР НЕПРЕМЕННО.

2.   Може и да не е опасно може да е само временно или някаква инфекция.. ако имаш някакав крем или интимен гел може и да помогне незнам със съгурност.

3.   Гъбичките се лекуват с антибиотик, но с какъв трябва да каже генеколога. Не се притеснявай а отиди. Така или иначе тва е нещо рутинно, но ако не се лекува се развиват.

Успех!

4.   Най-добре отиди на лекар а ако са някакьв вед гьбички ще те сьрби и пари, и ще си зачервена. Неприятно е но се лекува лесно. На пьрво време може да се миеш сьс малко сода за хляб 1 чаена льж. разредена в литьр вода - облекчава симптомите но не лекува. Просто иди на лекар за да видят какви са и какви мазила да ти изпишат. Обикновенно се приемат и от двамата партньори. Ако нямаш постоянен действай с презерватив защото....ей такива неща се получават.

5.   В аптеките има голямо разнообразие от мазила и вагинални глобули, разтвори за промивки. Но това трябва да бъде назначено от лекар. Ако се премине към самолечение може да се задълбочи проблема и на практика да се хронифицира - т.е. вече става почти НЕЛЕЧИМ. Необходимо е по време на лечение да се спазват някои правила, които са задължителни и предписанията на лекаря.

7.   Аз също имах такъв проблем. Само че при мен се появи бяло течение, което имаше неприятен мириз. Не съм ходила на гинеколог, защото толкова хора се оплакват от някои гинеколози. Понеже имам доста приятелки и на доста им се е случвало това, попитах тях какво са направили.

Държа да отбележа, че съвсем не те съветвам да не ходиш на гинеколог. Прави са хората тук, които казват, че самолечението може да бъде фатално.

Но аз самата рискувах. Купих си глобули Flagyl, които се поставят във влагалището в продължение на 7 или 10 дни (в случая с гъбичките - 10). А външно се мажех с abricort. На мен лично ми мина и сега изобщо нямам проблеми. Но... Не забравяй, че твоето съвсем може да не е гъбично заболяване. Може да е вагинален херпес, а той със сигурност не се лекува с това, което аз ти казах. Затова не следвай моя пример, а отиди на лекар. Успех!

П.С. Пиши след консултация с гинеколог, венеролог или след като се излекуваш :-)

8.   Има още един проблем - много ме е срам как ще се съблека пред гинеколог? Срамувам се дори да кажа на майка ми че ще ходя. А между другото това което мисля за гъбички няма сърбеж и парене? Може ли да е нещо по лошо.. :(

9.   Към №8 -разбирам, че се нуждаете от информация. Може да прочетете някои неща от следните страници:
http://www.riokoz-bs.com/PPI.html
http://bgtext.hit.bg/macromedia/krasota/kbolesti.htm
http://www.hpvgard.org/article/view/8
и тогава ще разберете, че ние българите обичаме
е да се правим на лекари - в това лошо няма, но лекарите са тези, които назначават лечението. Много е важно да се определи диагнозата, а това не става без лекар.

10.   Здравеи аз имах гъбички представляват хммм еби като си отвориш срамните усни все едно има сирене вътре и сърби това е гъбичка кандоза маи се казва. Ако е това аз го лекувах с Низорал 6 глобули за 10 лева, кремче на Низорал 10 лева и някакви хапчета дето се пият да изчистят кръвта. Това е ако си от Варна ще те пратя при моя док. Успех.

11.   Споко не е нищо сериозно и личният ти лекар може да ти каже какво да пиеш, чувството е неприятно, и ако не се вземат мерки може да стане по-сериозно.

12.   Номер 11, говориш пълни глупости. Личният лекар не е гинеколог, за да казва какво да се пие за гъбички. Много ми е интересно, ти като усещаш,че имаш проблем и какво... отиваш при личния лекар и му се събличаш гола за преглед ли? За твое сведение, срамните болести си приличат една с друга на 99% (имат еднакви симптоми), и няма едно и също лекарство за тях. Сам човек не може да си определя диагноза.

13.   А задължително ли е да сърби, защото аз нямам никакви оплаквания и симптоми. Просто имам малки .. като пъпчици са а и да уточня че говоря за малките срамни устни.. И понеже нямам оплаквания задължително ли е да ходя на гинеколог, защото още не съм се престрашила?

14.   Да - необходимо е. В основата на много от раковите заболявания са подобен вид нелекувани проблеми.

15.   Аз също имам този проблем, малки почти незабележими бели пъпчици на малките срамни устни, бяло течение с неприятна миризма. Сърбежът е непостоянен а течението е гъсто понякога жълтеникаво. Дали е сериозно.

16.   И аз ги имам и вече почвам да се притеснявам, пъпчиците, миризмата, но и мен не ме сърби, нито пари, просто ги има :S Помогнете моля ?! Притеснява ме ходенето при Генеколог заради миризмата, не искам да ме помисли за нечистоплътна, след като се къпя 2-3 пъти на ден ..

17.   И аз имам сащите проблеми 16 и също като теб се притеснявам да отида на гинеколог за да не помисли че сам нечистоплътна въпреки че се капя постоянно. Имах и сърбеж но той изчезна и сега останаха неприятната миризма и течението което понокога е като сирене или на парцали.

18.   Няма нищо срамно в това да отидеш на гинеколог, миризмата и течението се дължат на някякво заболяване, а не на лошата хигиена. А и гъбичните инфекции в повечето случаи са резултат от прехигиена. Ако имаш течение наподобяващо пресечено кисело мляко то тогава става на въпрос за гъбички, но ранното им откриване ще подпомогне бързото им лечение. Така че, моят съвет е да отидеш на гинеколог.

19.   Моят проблем пък е, че едната ми срамна устна е доста по- голяма от другата около 3-4 пъти и е така от доста време. В началото я усещах как се допира в белиото, но после вече спря да ми прави впечатление, но проблема е че едва ли някой мъж ще иска да си легне с такова чудо :С

20.   До авторката: Гъбичките не се виждат с просто око, така че е абсурд това да си видяла! А след като нямаш и други оплаквания, едва ли се касае за някакво заболяване. Както го описваш, на мен ми звучи нормално - просто кожата там не е гладка. Ако се притесняваш, можеш все пак да се посъветваш с гинеколог, но в никакъв случай не се лекувай сама!!!

До номер 19: Нямаш никакъв проблем! Лявата и дясната половина на тялото обикновено се различават - понякога по-малко, друг път повече. При някои момичета гърдите са доста различни, при теб пък - малките срамни устни. И не си единствена! Повярвай ми, на никой мъж това няма да му направи неприятно впечатление, така че не си го слагай на сърцето и не се лишавай от удоволствия заради глупости. Аз лично също съм с различни по големина малки срамни устни и мъжът ми обожава половия ми орган.

21.   Аз ходих на лекар и ми казаха че съм получила гъбички та личната ми докторка каза да се мия само с сжарена лаика и като я сваря д слойа малко сода ж лаиката и да се мия с нея и ми предписа клотримазол за мазане ( само облекчава сарбейа за кратко всички мазила за срамните устни за този проблям не лекуват) И хапчета аз още не сам сваршила лекарствата .

Пробвах с лаиката и маи има ефект лекарката ми каза че не трябва да си мия бикините с прах а с обикновен бебещки сапун и да се мия редовно
Откакто взех да се лекувам сам по добре а колкото да самите габички няма да ви убият само че не трябва да пражите секс мойе да го прехварлите на партниора си.

22.   Oоо я стига с тези глупусти... не мога да ви разбера защо слушате личните си лекари за тези неща се ходи при специалист. Една моя приятелка се лекуваше като теб и гъбичките и станаха хронични, така че послушай съвета ми и иди на гинеколог къкм номер 21 се отнася ;)

23.   Привет! Вече 2-3 дни и аз имам някакъв сърбеж около влагалището и зачервяване. Възможно ли е това да се е получило от запарване от дамските превръзки, на пример, било то и от ежедневните? Нали не е задължително да е някакъв вид инфекция?

25.   Здравейте мн моля да ми помогнете моят проблем е че малките ми срамни устни са уголемени, отпуснати, виждат се над големите срамни устни и се променят по цвят – стават по-тъмни мн се притеснявам да ида на генеколог..чувала съм че това е нормално само при жени които са раждали а аз съм само на 13 и не съм..мн ви моля кажете какво да правя.. !!! :(

26.   Да ви кажа ходих на генеколог и на мен ми каза,4е имам габи4ки!изписа ми Феварул за след менструация да по4на да ги ползвам !имам лек сарбеж от жреме на жреме и бяло те4ение на малки топ4енца както казаха някои от жас отидете на генеколог !ако не се лекува може да прерасне в не6то пове4е!аз са6то сам много притеснена о6те не сам запо4нала ле4ението си и се надяжам жси4ко да е добре за по нататака ! а и генеколожката ми каза 4е не се предажа на мом4ето тожа не са жатре6ни габи4ки моите а ван6ни ! ;)

27.   Oт няколко дни отстрани на срамните устни, а и на тях ми стана червено и ме болеше и сърбеше. От няколко дни обаче кожата ми стана направо розова, сякаш излиза нова.мислих, че съм се спарили или притрила, защото съм възпълничка, но започвам да си мисля, че това е някаква гъбична инфекция, защото скоро се върнахме и от море, а и в хотела имаше басейн. Имам постоянен полов партньор и се чудя какво е това. Гадно е да отида на гинеколог, защото отдолу приличав на маймунско дупе, а и не мога да се докосна, за да си "оправя прическата". Да пробвам с калиев перманганат и спирт за гъбички антимикобета?

28.   No 27, нищо такова недей да правиш! по-добре отиди на лекар, може да ти се е получила някаква инфекция от басейна, а може и да ти е станало нещо от жегите, ако използваш превръзки и т.н. относно "маймунското дупе и прическата" не се притеснявай, все пак те са виждали всичко :) Иди на лекар и пиши после какво е станало :) дано всичко да е наред!

29.   No 27, не предприемай нищо такова защото може и по-зле да стане! може да си получила някаква инфекция от басейна, може и да е заради жегите, ако използваш превръзки и т.н. отиди на гинеколог. относно "маймунското дупе и прическата" не се притеснявай, лекарите са виждали всичко :) дано всичко да е наред, после пиши да кажеш какво е станало. :)

30.   Aз съм си гадно упорите магаре и се мажа със спирт антимикобета, мия се с разтвор от калиев перманганат и мажа с нистатин. за три дни положението изглежда нормално и срамните ми устни вече не са "ОТЕКЛИ".
След цикъл и като ми поспадне дудата ще отида на лекар, защото до такава степен ме болеше, че не можех да ходя и почти през цялото време ходих без бельо, в къщи, разбира се.
Та този спирт е много добър, но много боли, напрваво е ужас, интересното е, че мястото, където има гъба побелява. Мазах се и на други места, където имам ранички по тялото, но не "шупва" така, както отдолу.
обещавам да отида на лекар!

31.   И аз имам някакъв проблем , но не знам какъв е .Имам сърбеж и лека болка на малките срамни устни . Чудя се дали не е от презервативите , защото друг път ми се е случвало да ме болят малките срамни устни , но ми е минавало.Сега обаче от 10 дни не съм правила секс и незнам какво е.

32.   Точно габички са 27 и аз бях така и ходих на генеколог -бях си правила промивки със сода и вода и гинеколожката така ми се накара каза, че не е хубаво да се мием с такива неща, защото габичките обичат топлите места, а чрез спирта и содата ние ги подхранваме демек-за това не е добре да се самолекуваме ! На мен кожата направо ми се лущеше :( много гадно беше но се оправих! К

35.   Здравейте .Ас имам един проблем .от две години на сам имам сарбежи и бяло течение и ватре вав матката нещо като гасти папни и ужастно бяло течение а сащо и от време на време се бели кожата от ван много ме е страх

36.   Здравейте! Аз също имам проблем. Имам сърбеж по големите срамни устни, зачервяване и кожата ми се бели. То е като раничка.
Сърбежа е непостоянен. Също имам и някакво течение, може да се каже, че е като на парцали и има жълтеникав цвят.
Според вас, това какво е? От какво може да се е получило? Какво да правя?
Благодаря ви предварително!

37.   Гъбичките на това място са като пъпчици и трябва гениколога да ги обгори с киселина!Непременно отиди,той ще ти обясни подробно.

38.   Xаха единствено кондиломите се обгарят.... а пъпчици причинение от гъбична инфекция няма как да се случи! Като не сте толкова компетентни защо пишете тези коментари :)

39.   36, сърбежът, зачервяването и това, че кожата ти се бели може да се дължи на много фактори, не е задължително да имаш гъбички или друг гинекологичен проблем. относно течението е добре да си направиш една микробиология защото както може да ти няма нищо, така може и това да се дължи на Кандида Албиканс, някаква бактерия или пък нещо друго, което може и да не е кой знае колко опасно, но задължително да трябва да се лекува.

ЕДИН СЪВЕТ КЪМ ВСИЧКИ: недейте да стоите пред компютрите си и да си поставяте диагнози на базата на това какво пише в интернет и да се самолекувате с неща, които са помогнали на някой с подобен проблем като вашия! няма нищо страшно или срамно в това да отидете на преглед, нали все пак затова са гинеколозите?!

40.   И още нещо...горенаписаните коментари са за дообразоване, а не за лекуване! Няма нищо по лошо от незнанието и от там самолечението,затова се споделят кой какво е приживял,а за съвет и помощ има доктори! Не го забравяйте!

41.   Здравейте , имам същите проблеми като гореописаните, няма да ги цитирам пак . От всичко , което прочетох изводът наистина е -ПОСЕЩЕНИЕ ПРИ ЛЕКАР ГИНЕКОЛОГ. Да , кофти е , но все пак човек се чувства по- спокоен после , самолечението предполага същата доза съмнение- както и преди да се започне , а именно"ох , дали е сериозно и какво ли е точно, ще ми мине ли"
Апропо- някой да може да препоръча добър лекар в Свищов или в районо?
Ще пиша пак....когато се оправя или след посещение при лекар........

42.   Здравейте !! Четох доста от това което сте писали :) Имам един въпрос. Постоянно имам парене и сърбеж само това ме тормози няма зачервяване, но това сърбене ме влудява ..... Незнам какво да правя Ако можете да ми помогнете ще съм ви благодарна.

43.   Ще се побъркам имам същите проблеми с паренето и сърбежа и болките от два дни на сам и днес търся ГИНЕКОЛОГ, но какво да видя всички за заети една ми казва 16 юли ( ехооо жена знаеш ли, че аз не издържам ) други се репчат по телефона.Отношението е под всякаква критика да не споменавам и това, че личната ми каза чак в началото на другият месец да ида ако съм искала направление ..... сега звъня на една друга и не вдига хахаха в България да не се разболееш !!!

44.   Кой гинеколог бихте ми препоръчали във Варна? До сега не съм ходила и си нямам напредстава при кой да отида. И колко струва прегледа?

45.   Аз ти препоръчвам Петинка Цветкова. Аз съм доволна от нея. Има кабинет на Битоля. По принцип е със час, но можеш да идеш и така, ще почакаш и ще те приеме.

46.   Здравейте,аз съм на 17 години.Преди 2-3 месеца за първи път имах проблем подобен на вашите.Мисля,че стана заради нередовността ми в поставянето на едни свещички във влагалището.Както и да е,често ми се пишкаше и много ми беше неприятно като пишках.Усещах смадене или по-точно парене като ходех по малка нужда.През 1 минута ме обливаха студени вълни :X беше наистина ужасно.След няколко дни имаше и малко кръв като пишках.
След няколко дни отидох на генеколог.Тя ми каза,че не е от това,проблемът бил с пикочните ми пътища.Каза да отида при личния лекар,било просто съвпадение от свещичките,които ми беше изписала за бяло течение,което имам и до днес.Както и да е,тогава отидох при личния лекар и той ми направи изследване и ми каза,че имам ниско съдържание на левкоцити.Изписа ми хапчета и всичко се оправи.
Но преди около седмица пак започнах да чувствам такова неразположение и е адски неприятно.Ще отида при личния ми лекар,но ако се наложи да ходя при генеколог.ще чакам чак началото на месеца.Наистина живеем в една много объркана държава,където всичко е бардак :X нямам думи,това почва пак да се случва всеки ден,както и преди месеци-в началото по-рядко,а след това зачестява. Направо е непоносимо-аз не мога да изтърпя 1 час,камо ли 1 седмица.
Мислех,че проблемът ми донякъде е на психическа основа,но когато почнах да го усещам по-силно разбрах,че не си въобразявам.Освен това от доста време имам онова гнусното нещо дето хората казват,че било като извара около външните срамни устни.Лошото е,че май почна да се появява по-често.А да и то е с лоша миризма.
Още нещо за хората,които са преживели нещо подобно: не сменям сексуалните си партньори.До сега съм имала само 1 и сме още заедно,както и аз съм неговия единствен сексуален партньор.
Моля ви хора споделяйте опит,за да науча нещо повече
благодаря предварително

47.   Здравейте! Аз съм на едва 14 години . . не съм имала полов контакт, но имам почти същия проблем като вас :) (зачервяване, парене, сърбеж, белене) непоносимо е, и ме е страх че на такава ранна възраст се получи това. Mоля ви помогнете ми ако има начин без гинеколози защото наистина ме е срам да се появя в този вид :(

48.   ЗДАВЕИ и аз имам проблем около срамните външните срамни устни сърбеж; зачервяване това са симтомите след иэполэване на антибиотсци ми стана така предложика ми низорал приятелките не съм ходила на лекър все още съм девствена дали ще се размина без преглед

49.   Здравейте, Аз съм гинеколог и много мои пациенти се оплакват от гъбички като вас. Причината за появяването им е (нередовна хигиена, или спарване). На повечето им препоръчвам "LACTACYD femina" течен сапун. Когато получите парене или след ходене до тоалетна го използвайте (най - малко по 3 пъти на ден се използва) паренето, щипането и дразненето ще изчезне за една седмица.

51.   Здравейте , на 15 години съм и преди 1 месец започнах да водя полов живот . от 10 дни не съм правила секс и сега имам само сърбеж по малките срамни устни, сърби ме дори когато съм под душа , нямам парене или нещо такова ,но сърбежът е непоносим .. възможно ли е да е от презервативите или от превръзки ежедневни ?? моля ви помогнете ми ;(

52.   Здравейте, на 18 години съм и от 5 дни имам зачервяване, сърбеж, и белене на горните срамни устни . Искам да ви питам ако некои от тези хора ако е ходил на генеколог какво са му каза ли и какво е това водя полов живот, и ми е мн лювопитно да не е от презарвативите??? Моля Ви каже те ми ако знаете за какво става на въпрос!

53.   Здравейте, аз съм на 13 и до преди 2 седмици имах всички симптоми за губички, но сега нямам нито сърбеж нито парене нито течение възможно ли е да са се махнали от само себе си?

54.   Моля някои да ми даде съвет аз също се самнявам за гъбички ;( имам образования както каза номер 10 като сирене и от време на време сърбят намират се като раствориш срамнити устни и около клитора и химена :x мн се притеснявам и исключителн много се притеснявам и срамувам да какжа на които и да е било дори и на лекар не зная какво да правя :( моля ви пишете ми :( страх ме е ..............................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

55.   Абе, хора, какъв е този форум, нито един май не знае за какво говори, чакайте да ви осветля поне за нещо, което ще ви бъде полезно. Първото нещо при такива проблеми е да ви се вземе вагинална проба и да се изследва. Може да накарате гинеколога си (задължително, не го слушайте, ако увърта и не иска и отидете при друг), или си купувате от аптека за 50 ст. тампон за стерилна вагинална проба (представлява най-обикновена клечка с памук в контейнер), вземате пробата от вътрешността на влагалището сутрин след измиване и я занасяте веднага в ХЕИ или всяка друга лаборатория, срещу 5 лв. Там ще ви кажат след като я изследват, какво ви има и с какво да се лекувате. Ако не го направите, може да се тровите 6 месеца с лекарства, които да направят микроорганизмите резистентни и да не можете да се излекувате изобщо после. Говоря от личен опит, в моя случай все пак беше останало 1 лекарство, слава богу. С резултатите от изследването в ръка вече можете да се отправите към гинеколога си за да ви изпише нещо подходящо. За цистити и подобни се прави изследване на стерилна урина също. За гъбички и някои други зарази, трябва да се лекувате поне 1 седмица след като изчезнат всички симптоми, иначе ще се завърнат с по-голяма сила. Успех момичета! И гъбите, както и другите гадории се предават баш главно по полов път, който твърди обратното, трябва напълно да се е побъркал, така че лекувайте партньора задължително, ако не искате да се заразите пак!

1-50 от 124