Споделена история от Здраве

Младо момче, а вече не иска да живее!
Племеникът ми е на 22 години. Изключително интелигентно и добро момче е, но от почти година в него няма и какпа желание за живот. Преди 9 месеца претърпя злополука, която му се отрази много сериозно физически, но най-вече психически. От тогава той спря да полага каквито и да е усилия. Известно време беше на легло, отказваше да яде, да пие вода. Искаше да умре. Не се е качвал на мотор или на кола от онзи момент. Спря да работи и да излиза. Беше спортист, а сега не иска и да чува за спорт. Раздели се с приятелката си, защото просто реши да се откаже от всичко. До ден днешен повтаря, че не иска да живее. Семейството се страхува да го остави сам и за секунда, защото мислят, че ще се самоубие. Непрестанно му се говори, че всичко е наред, че вече е добре и че може да се върне към обичайния си начин на живот, но той просто иска всичко да прилючи. Определено има нужда от помощ, но я отказва.

Коментари

1.   Психическа травма. То е само в неговата глава, какво точно е. Нека се изчака, може да се пооталожат нещата, и да реши да сподели, какво го мъчи.

2.   Депресиран е. Най разумното решение е психотерапевт. Семейството ви може да го разбира и да иска да му помогне, но не разполага с правилния подход и правилните думи. Аз самата се боря с депресия вече 2 години и знам от опит, че думите "всичко ще се оправи" не значат нищо за човек, който се е отказал да се бори. Същевременно с посещенията при психотерапевт, нека бъде заобиколен от приятели. Понякога човек, който се чувства по този начин не иска да разговаря със семейството си, защото не иска да ги притеснява и стресира с мислите си. Важното е да не бъде сам. Когато е сам остава насаме с мислите си, които вие казахте, че не са никак положителни. Надявам се наистина да се оправи и да премине през тази фаза възможно най скоро.

3.   Човек, който той уважава, вероятно може и да не е роднина трябва да поговори с него. Човек, който момчето знае че няма да изпорти на другите какво са си казали. Идвете качества, не едното или другото.
Мисля, че трябва да спрете да му казвате, че всичко е наред щом очевидно не е, само му показвате че не го разбирате и го депресирате още повече.
Трябва му истински човек, с мъжко държание(може и жена разбира се) и чест да говори с него, който няма да направи KISS AND TELL след разговора.

Аз