Споделена история от Здраве

Бенка на кепача и сякаш расте! Какво да правя?
Здравейте! Имам бенка съвсем близо до свивката на клепача, точно на миглите ми. По принцип не я усещам по никакъв начин, освен ако не слагам грим, не ми е правила проблеми никога. Онзи ден майка ми забеляза, че сякаш е пораснала от 1-2 години насам. Замислих се какво да правя и дали трябва да правя нещо? Някой има ли подобна случка? Чудя се дали някой ден ще порасне дотолкова, че да натежи на клепача, да почне да пречи? Не знам. Вече имам една премахната бенка от гърба ми, която беше станала голяма и ме дразнеше. Махнаха ми я на 18 години, сега съм на 20.

Коментари

1.   По рождение имам бенка на клепача. Може би е някъде към 5-6 мм. Голяма е и се вижда, намира се над ириса и дори обхваща половината от него. Не съм усетила да се уголемява. Виждам нормално, няма петна. Може във времето да е порастнала, но аз не й отдавам толкова голямо значение, просто защото не ми пречи. Ако не те боли, виждаш нормално, няма смисъл да я отстраняваш, все пак е на клепача, а не на гърба. По-опасно ми се струва. Само от време на време я търкам, защото ме сърби понякога.

2.   Моя съвет е да говориш с пластичен хирург (или ако нямаш възможност поне личния лекар намери начин да се видиш), за да ти каже дали всичко е наред с тази бенка. Има бенки които са с риск за развитие на рак на кожата и е хубаво да се отстраняват навреме от лекар, а не да се чака ако са с риск за развитие.