Споделена история от Здраве

Пъпки по брадичката
Здравейте. Момче на 25г. съм. От много години имам проблем с пъпки по брадичката и около носа. Никога не съм имал акне по челото или бузите, а само в тази област. Понякога няма нищо, и както няма, след това ми се появяват ужасни, понякога болезнени бели точки точно в по тези места - брадичката, областта между носа и устните. Пробвах какво ли не, какви ли не мазила, гелове за измиване, салицилов спирт...и така и нищо не ми помага. Пробвах и с различни диети, като изключих различни неща, и пак без никакъв ефект, включително и пих добавки като цинк, витамин D, магнезий, селен и др. и пак нищо. Имам чувството че никога няма да се отърва от гадните пъпки в тази област. На какво може да се дължи и хора с подобни проблеми как са се справили с проблема?

Коментари

1.   Аз също се боря с много гадни и упорити пъпки от мнооого години. Почнаха ме още на 10 години, сега съм почти на 23...

Нещата, които наистина помагат са чай от коприва в големи количества. Прочиства кръвта, съответно и пъпките изчезват, но ефектът е само докато го пиеш, ако го спреш, ще се върне акнето.
Другото ефективно средство е лавандуловият спирт. Може да се мажеш поне 2-3 пъти на ден. Не щипе като салициловият, не се бели кожата от него, не е и скъп. Едно шишенце май беше около лев/лев и петдесет и стига за доста време. Чаят от коприва също не е скъп. Цената е около 2 лв за пакет и също стига за дълго. Купи си я обаче от билкарница или аптека, защото там продават по-качествени. Ако примерно си вземеш от хранителен магазин, твърде вероятно е да попаднеш на някоя "куча марка" чай с неясно съдържание, съответно и липса на ефект от пиенето му.

И не забравяй да си купиш хидратиращ крем. Иначе ще ти се изсуши и обели кожата от спирта. Вярно, че не е толкова агресивен, но все пак е спирт. Питай в някоя аптека за такова кремче, но да попива бързо и да не е мазно. Има разни видове.
Аз лично си слагам на лицето крем за ръце, но е наистина хубав. На марката Билка е, лилавият, с грозде. (Не е реклама.) Но не ти го препоръчвам, защото има много силна миризма, почти като на парфюм. Но ако не ти е проблем, защо да не се мажеш и ти с такъв? :)

Успех!

Ж,22

2.   Може да е от неправилно хранене.

3.   Случайно да си докосваш тази част на лицето по-често? Например да се подпираш там?
Друг вариант е да се получава от бръсненето например.
Помисли, съвсем възможно е да има външна причина.

4.   до 1: Пих около един месец чай от листа на коприва, купен от аптеката, полезен е, но за пъпките не ми помогна. Лавандулов спирт не съм пробвал, само салицилов, а също и сребърна вода. Ще си взема.

до 2: Пробвах да изключа различни неща от храненето си - като млечни продукти, намалих сладкото и включих повече плодове и зеленчуци, но пак никакъв ефект.

5.   Значи трябва да идеш на дерматолог и/или да си изследваш хормоните. Друг вариант няма.

6.   А с лекар пробва ли?

7.   Имах същия проблем ... Помогна ми 1 нещо ...взимаш един малък буркан и смесваш мед и куркума (но гледай медът да е качествен)...и всяка вечер преди лягане мажеш ,но гледай да не прекалиш с куркумата иначе на сутринта като го чистиш със сребърна вода,да не станеш жълт... Има ефект след 2 седмици