Споделена история от Здраве

Неизвестна дихателна мъка
Здравейте всички, момиче на 18 съм, от можеби 4 5 години страдам от някаква форма на алергия, но не съм сигурна дали точно е такова. Вечер ми е запушен носа, имам храчки целодневно, не съм пушачка, но от малка съм покрай такива, освен това от малка съм дишала и домашен мухъл, а съм чела, че причинява алергии. Едните ми роднини казват, че съм алергична към полен, други казват към мухъл, едни ми казват синузит, други алергия, но не знам. Освен храчки и запушен нос лесно се измарям, а това не е нормално за възрастта ми и пак казвам не пуша, гнус ме е от цигари и други форми на пушене. Най-големият ми проблем сега е, че от скоро ми е малко трудно да си поема въздух, не мога да спя, пари ми на очите, заспивам някъде към 4 5 6 сутринта. Пия лайка с мед и чета домашни средства онлайн за облекчаване на проблема ми. Вкъщи направихме ремонт и вечер от години няма мухъл освен само в стаята ми можеби малко. Не знам сега и как да отида на лекар с този коронавирус по болниците, майка ми я е страх. Моля ви ако има някой с подобни или същите проблеми, моля да пише. Благодаря ви! Имам чувството, че се влошавам, много рядко съм получава пристъп на задух, все едно някой ме души и се оправям до след секунди, но е ужасяващо. Благодаря на всеки, който би могъл да ми отговори и благодат за отделеното внимание и време!

Коментари

1.   Вземи си таблетки Ериус:

Ако е алергия, ще ти помогнат за симптомите. Не шофирай, ако ги пиеш, защото при някои хора предизвикват сънливост.

2.   Виж, отиди на УНГ. Може да имаш някакво хронично възпаление на синусите. Секретите ти гнойни ли са??
Мухъл, домашен прах, акари --- идеална рецепта за алергия
Ако пушат около теб - трябва да спрат. Трябва ти чист въздух, иначе те инквизират
Ако си алергична към полен само, ще имаш оплаквания, когато е цъфтежа на дърветата и т. н. Ако е целогодишно, и други алергени ти пречат
Аз имам алергия и кихам много, не само като започнат да цъфтят липите примерно. Вкъщи, има ли стари мебели - легла, спални, родопски одеяла, вълнени завивки, вълнени дрехи стояли с месеци в гардероба - имат нещо в тях, което също ми причинява алергия. Голямо кихане пада от тях :)))) В стаята със стари легла - кихам, в другите - не.

Също и остри миризми - примерно сапун, парфюми - измия си ръцете и кихам, кихам, кихам :))))), че и дишането ми затруднява. След проби - грешки, си намерих една марка сапуни, където не ми прави проблеми. някакви по 70 ст. по -големите вериги ги има
Не можеш да си поемеш въздух - астма??? . Преди да започна да се лекувам, стане ли вечер, не ми стигаше въздух да кажа едно по-дълго изречение
Парене на очи, а сърбят ли те??? Може да е от комп, може в резултат на алергия да е
Сърби ли те гърлото, дразни ли те????
Има някаква свързаност - синузит - алергия - астма. А при астмата и синузита е нормално да се чувства човек отпаднал, мнооооооого отпаднал
Изпитваш ли тревожност, безпокойство, като ти се появят проблемите с дишането. Такива симптоми може да има и при една астма
А къде усещаш, ч е те задушава - гърлото, надолу към трахеята, или дробовете???
Нямате ли УНГ и пулмолог, които да не работят в болници. Мини през джипи, искай направление. Има лекарства, които ще ти помогнат да си контролираш състоянието. Защо да се измъчваш. Може след някакъв курс да се оправиш, тоест да не се налага да приемаш дълго време лекарства
Разбира се, има изследвания да се разбере дали и към какво си алергична, ама май в болница ги правят. Чувал съм за София и Стара Загора
С две думи - ако не можеш да си направиш тестове, към какво имаш алергия, наблюдавай се. И като започнеш да избягваш алергените и без лекарства ще си ок.

Пий вода. Чай от коприва също помага при алергии

Но все пак, трябва да се замъкнеш на лекар. Така ще имаш по-голяма представа за състоянието си
Може всичките ти симптоми да са на алергична основа, но може и да си развила - синузит, астма в допълнение
Но като цяло не е нещо, което да не може да се поправи.

3.   Гледай пастор Пламен Петров всеки четвъртък от 21 часа в Ютюб се моли за хората и после дават свидетелства че Бог ги е излекувал. После ще ми благодариш за насоките.

4.   Отивай на алерголог и белодробен. Отиди и си купи някакви хапчета за алергия. Няма какво друго да ти се каже, щом ти и става трудно да дишаш значи си рискова за анафилактичен шок. Ако пък толкова те е страх да отидеш на алерголог тогава звънни на личната, но не го оставяй така прпблема да си седи.

5.   Пробвай с екосал инхалер. Може би е алергична астма. Аз съм така. Само внимавай ако си алергична към салбутамол - този инхалатор го съдържа. Аз съм алергична и към салбутамола но единствената странична реакция е треперене. Но щом започне задух вдишваш веднъж (аз вдишвам по два-три пъти) то си е на дози. И трябва моментално да се оправи дишането. Не е скъпо -13лв някъде. Но задължително отиди на пулмолог! И снимка на белите дробове направете! И на алерголог отиди - да разберете точно от какво имаш алергии. Аз имам от мухъл, влага, прах, полени, цъфтоци и каквото друго се сетиш, но не умирам от задух - просто буквално усещам как бронхите ми се свиват, започва едно свирукане при дишане, стягат ме гърдите и в този момент вече съм се добрала до инхалатора, вдишвам колкото мога (затова си впръсквам по 2-3 дози, защото при първата не успявам да я вдишам добре) и сядам/лягам докато ме отпусне.

Не е вредно толкова. Даже понякога ми харесва усещането да дишам съвсем свободно и нормално и направо си се надрусвам с инхалатора, хаха. :)

6.   Здравей.
Първо искам да кажа, че много късно се сещаш за проблема си. Трябвало е да предприемете мерки още преди доста време.
От 6 годишен страдах от Астма която беше свързана с алергии от домашен прах, плесен, мухъл и полени. Това не означава, че ти имаш същото като мен.
За щастие с времето я израстнах и сега дори си позволявам да пуша цигари.
Отиди да се изследваш и съответно ще ти предпишат помпичка която да ползваш когато имаш кризи.
Всичко ще мине.

7.   Обадете се на личния ти лекар, най-добре може да ви насочи какво да направите, така че да е възможно най-безопасно от заразяване с коронавирус.
Опиши му симптомите, най-вече умората и задуха, но не пропускай и останалите.

8.   Авторката: благодаря ви за съветите всички, по-добре съм отскоро, но съм решена в сряда да отида на алерголог. Някои от родните ми смятат, че имам астма, други смятат, че имам алергичен ринит, аз пък само ринит, други синузит, не знам вече, но ще се оправя, благодаря ви.