Споделена история от Здраве

Хапчета за сън
Здравейте. От няколко седмици на сам се чуствам много изморена и заспивам доста трудно. Трябват ми часове докато заспа. Зя това реших да споделя проблема си с вас. Ще се радвам да споделите мнението си в коментарите. Какво мислите за хапчетата за сън? Вредни ли са? Има ли последствия? Прочетох в интернет, че е възможно да кача килограми? ! Благодаря ви предварително. Приятен ден.

Коментари

1.   Отиваш на фитнес, или тичаш, за да се измориш физически. Или правиш един ден преход в планината. Само физическата умора може да ти помогне да заспиш.

2.   Аз пия Атаракс, 1 таблетка 1 час преди да си легна. Действат ми много добре, приспива ми се и цяла вечер не се пробуждам, на сутринта се събуждам бодър и наспан, не се качват килограми от тях. Може да пробваш и някакви билкови.

3.   Т.нар хапчета за сън можем да разделим на два вида - на билкова основа и бензодиазепини (в т.ч. и т.нар. Z-drugs, които са подобни на бензото).

От билковите не очаквай чудеса. Съдържат екстракти от мента, валериана и т.н. и предизвикват при някои хора съвсем леко отпускане, което може да облекчи заспиването.

Бензодиазепините (Диазепам, Ксанакс, Геродорм, Стилнокс) са съвсем друга галактика. Това са силни лекарства на зелена рецепта, които след прием могат да причинат замаяност, влошена концентрация, лека амнезия и успиване (особено при Зопиклон и Геродорм). Ефективни са за тежка инсомния, но водят и до тежка зависимост, ако се пият повече от месец. Зопиклон е също подобно лекарство, не е точно бензодиазепин, но има не по-малко силно действие и развиване на зависимост. Това са лекарства за хора със сериозни проблеми със съня.

Аз пия Геродорм (вид бензодиазепин, наречен Цинолазепам) от около 9 месеца. Спя добре от него, защото е добро сънотворно, но вече смея да твърдя че съм зависим и не мога да го спра. Ако не го пия, изпадам в силна паника и практически не мога без него.

Искам да ти кажа, че използването на тези силни антиксиолитици и сънотворни (бензодиазепини, z-drugs) е нож с две остриета. Помагат, но след време си вид наркоман. Много хора ги пият, но избягвай да стигаш до тях. Пробвай с такива на билкова основа.

4.   Мелатонин, магнезий и/или цинк.

Специално комбинацията магнезиев цитрат и мелатонин ми действа много добре като не мога да заспя. Понякога добавям цинк, защото има стабилизиращ ефект върху хормоните.

5.   Благодаря ви много ,че ми споделихте преживяванията си.