Споделена история от Здраве

Проблеми след изрусяване на косата
Здравейте! Преди няколко години прекалих със боядисването и изрусяването и оттогава имам отвратителен пърхот и косата ми започна да капе страшно много. Сега е два пъти по-рядка и самия косъм е станал тънък, пробвала съм различни маски, шампоани и други, но нищо не помага. Пърхотът не са някакви малки топчета, а са огромни люспи. Постоянно ме сърби и боли скалпът, корените на косата ми сякаш ме болят. Гледам да не я мия често, по два пъти на седмица. Станала е толкова слаба, дори и да използвам някакви уреди поне веднъж и се съсипва и става много суха. В началото след като се боядисах реших да се подстрижа много късо, за това цялата изрусена коса оттогавс вече я няма, но проблемите пак са си тук. Имате ли някакъв съвет и може би някого с подобен случай да сподели опит? Благодаря :)

Коментари

1.   Шампоан за косопад на Mediceuticals / Fitoval капсули за косопад на Fitoval и Мерц! Селен, биотин добавки. Ампули против косопад на Алфапарф, може и техния шампоан за косопад, добър е и има супер аромат. Аз така се спасих.

2.   Дерматолог. Може да е себореен дерматит или кой знае какво. Обикновено с отрязването на силно увредената от боядисване коса нещата се оправят. Тук проблемът явно е по-сериозен.

3.   Задължително да те види дерматолог, а след това поне няколко професионални терапии за коса в салон, комбинирани с железен здравословен хранителен режим и качествени хранителни добавки, които да подкрепят организма. Трябва да се действа и отвън, и отвътре. Само едното не върши работа.

Ако започнеш утре, след три месеца всичко ще е значително по-добре.

4.   Тук според мен имаш два коренно различни проблема - единия е за фризьор, другия за дерматолог. Не предприемай нищо на своя глава от тук нататък. Върви при кадърен фризьор, който може да ти помогне и знае как точно да го направи. За пърхота и люспите ти трябва дерматолог. Той/тя ще ти предпише лекарство против ортикария (беленето на скалпа), което може да се окаже сериозен кожен проблем. А за косата ти - лично от мен ти казвам, остави я да диша. Изрусяването е страшно вредно и убива косъма, което значи че косата ти ще расте увредена, ако въобще расте... всичко е строго индивидуално, разбира се, но моят съвет е да не правиш нищо повече по косата си, освен да я лекуваш и оправиш...

5.   Трябва да отидеш при дерматолог, за да ти каже какъв шампоан от аптеката, а не от дрогерията, е удачен в твоя случай.
Ако просто косата ти се беше изтощила, щеше да е лесно, но при теб самият скалп не е понесъл изрусяването. Следователно първо трябва да излекуваш скалпа, а после да мислиш за подхранване на косъма.
Към момента спри да третираш косата с преси и използвай по-лек шампоан.

6.   Консултация с дерматолог относно грижата за скалпа и преминаваш на медицинските шампоани и тоници, които са ти предписали.
Косата спираш да я боядисваш с боя поне за половин година. Подстривай я или поне леко я скъсявай всеки месец. Протеинови маски, баня с масла 2 пъти седмично. В домашни условия (силно подхранват например кисело мляко или майонеза, нанесени като маска, масла също можеш да нанасяш по дължината на косъма и оставяш за през нощта - бадемово масло, арганово масло, масло от карите и дори обикновен зехтин), ампули за коса с кератин от аптеката (а и всякакви други подхранващи ампули от АПТЕКА - поне ще си сигурна какво има вътре)). Промени си храненето така че да приемаш качествени протеини (градивният материал за косата) в достатъчно количество (месо, яйца, риба) и много плодове и зеленчуци. Ако трябва и хранителни добавки или комбинации от витамини - фармацевта в аптеката би трябвало да може да те насочи, какво е подходящо, ако нищо конкретно не ти е препоръчано от лекар.