Споделена история от Здраве

Осъзнах, че не мога да спра цигарите
Искам да се подобря и ви моля да споделите опит или насоки.
Не пия кафета, алкохол, енергийни и тн...
Но храната ми сигурно е вредна защото ям от всичко! каквото ми се яде ям. пуша от 13 годишен сега съм на почти 20. Имам заседнал начин на живот от близо 6 месеца. Искам темата да е кратка затова ще ви излъжа, като ви кажа че не искам да ги спирам защото иначе ще стане дълга. Билки, дори съм съгласен да пия "лекарства" или да правя упражнения, които да не кажа, че ще махнат страничните ефекти но поне да ги намаля до минимум. Един пример щом цигарите запушват артерии. пушачите ще приемат повече джинджифил, чесън ленено семе сок от нар и тн.... Ако се изморяват бързо ще започнат да спортуват активно или ще правят кардио. Аз за тези 7 години нямам проблем с либидото с дробовете или зъбите или със кръвта но кръвообращението ми май, е започнала да се прецаква защото крайниците изтръпват лесно. Но ще посетя личната си лекарка и няма да гадая. Ще се радвам да прочета, вие от колко време пушите и как са ви се отразили? Дали вярвате, че може да се намалят страничните ефекти от цигарите?

П. С "Не искам" да ги намалявам повече от сега средно по 1 кутия пуша за 24 часа.

Коментари

1.   Проблемът е психически и внушението как цигарите успокояват, не вредят и т.н. Мъжът ми пуши 25 г., колко сме се карали. Сега ги спря, защото усещаше все повече колко му е зле. Това, че нямаш видими белези, не значи че нямаш проблими. Той започна да гледа видеа, намери едно в което показват как ги правят и всъщност вътре тютюн почти няма и това много му помогна. И днес съжалява, спомня си, какхдетето ни извъщаше главата си от миризмата. Когато някой пуши, ми казва леле каква смрад, отвратително, чак сега го осъзна. Просто трябва да се убедиш, че нямаш нужда от това и да на 20 не си личи, но с годините си личи много. Изгледай 30-50 видеа и сподели как ти е повлияло.

4.   Няма такова нещо като НЕ МОГА. Има само "Не искам, нямам воля и желание"
Аз бях със същия проблем като теб, бях пропушила от 15-годишна. Една кутия я пушех за 2 дена. Мислех, че да спра цигарите е невъзможно.
Преминах преди 1 година на iqos и постепенно обикновените цигари започнаха да ми дразнят. Беше един дъждовен и мрачен ден, бях свършила цигарите и ме мързеше да изляза да си купя и така вече 3-ти месец не пуша! Без лекарства, и тн. Веднъж се изкуших да запаля една обикновена цигара, две дръпки и я изхвърлих тъй като това вече не е моето нещо :)
Е, малко надебелях, но здравето е преди всичко...
Жена, 21г.

5.   Ти си на 20 и организмът ти все още може да компенсира цигарите. Ще усетиш намаляването на физическата дееспособност и здравен капацитет по-късно на 30 години. Тъй като си мъж можеш да ги откажеш и да възстановиш организма си бял дроб, сърце до към 25-28 годишна възраст. Кръвоносните съдове са възстановими до 22-25 г. възраст, нервната система, бъбреците до 21-22, мозъкът не се възстановява.
Странно ми е защо мислиш, че не можеш да се откажеш от нещо толкова вредно и не чак толкова приятно, и скъпо! Хубавите, ароматни цигари винаги са били скъпи.
Бивш пушач съм. Пропуших на 17, спрях ги на 20 като студентка. Станахме приятели нашата група и асистента по патоанатомия, после се аз се омъжих за него. Патоанатомът е най-добрия диагностик. Детски лекар съм, на пушещите родители децата се раждат по-дребни, по-често с малформации и боледуват често.

6.   Доста цигари са за едно денонощие. Предполагам, че през нощта спиш, което ще рече, че на два дена купуваш по една кутия. Аз съм нещо подобно на теб и се дразня, че не мога да ги намаля поне. Става за някой ден и после пак същата песен. Предполагам трябва силна воля. Имам познат, който просто хвърли кутията и повече не е палил за 5г време. Не съм го правила, защото ме е страх, че няма да се справя. Също търся съвети за спиране на цигарите.

7.   А защо пушиш като не искаш да пушиш? Нещо ми се губи логиката.

10.   Потърси в интернет: Алън Кар - Не пуша вече. Има я онлайн. Книгата е помогнала на много хора, мен включително, чете се бързо - опитай.