Споделена история от Здраве

Възможно ли е да имам ПКЯ?
Здравейте! Наистина се надявам да можете да ми помогнете. Сега ще ви кажа как стоят нещата при мен. От известно време се притеснявам за окосмяването по тялото си и това ми създава голям комплекс. На 15 години съм. Говоря за косми (или да го наречем мъх) над горната устна, малки косъмчета около зърната и долната част на корема (от пъпа надолу)

Естествено веднага се обърнах към своите родители и ги помолих да отидем на ендокринолог. И така до една седмица вече си бях записала час при лекаря. Там отидох с надеждата да ми кажат, че всичко е наред и, че ще се оправя, че е напълно нормално. Но уви... Направиха ми ехография на яйчниците и това, което се видя бяха многобройни кистички (най-вече на десния яйчник).

Тогава лекарят ме прати да си правя изследвания на хормоните в една лаборатория. (5 дена след цикъла всъщност трябваш да се правят изследванията). Изследваха мъжките хормони, които изненадващо си бяха в нормата. После отидох с резултатите при своя лекар-ендокринолог и той ми каза че всичко си е наред. Попита ме дали в родата ми има по-космати хора и аз се обърнах тогава към майка си, която отрече да има такива хора и от двете страни на семейството, нейното и на баща ми.

След което с лекаря обсъдихме цикъла ми. На мен ми идва от една година и малко. Като доста често е за по 4 дни, било е и за по-малко, но и за повече. А разстоянията от едното до другото идване е доста различно... В началото (първите месеци, от първия ми мензис) дните бяха между 23 и 27, после ставаха все пове4е 35-39, после разстоянието от единия до другия се разредяваше още повече 45-53, а след това мигновено пак ставаха 27 дни примерно. По принцип знам, че цикъла става редовен около втората година, но еднокринологът каза, че толкова нередовн не е нормално.

Попита ме колко съм висока и колко тежа и в последствие се оказа, че съм си съвсем в нормата. Така, че опитът му да ме изкара анорексичка се каза несполучлив. ;д и такам аз си останах без решение на проблема... А според мен има голяма възможност да имам поликистозни яйчници, но не мога да знам със сиг, защото има нещо, което не мога да разбера: Как е възможно да имам трите симптома за поликистозни яйчници - кистите, окосмяването над устата, по корема, гърдите и един мн нередовен цикъл, а резултатите от изследванията да сочат, че всичко ми е наред? !? !? ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ТОВА ;(?

Знам какво ще кажете, че сиг е наследсвено и че може да съм го насЛедила от пра-пра-пра-пра-пра... някой си, но ако беше наследсвено, защо имам кисти?! Чудех се възможно ли е да съм в начален стадий на ПКЯ и затова резултатите от лабораторните изследвания да показват че всичко е наред. Защото от съвсем скоро забелязвам тези косми, а по принцип гледам доста за тези неща.

Да ходя ли пак да се изследвам при моята гинеколожка, за да проверим дали все още имам кисти, знаете че те изчезват с времето, а вече минаха два месеца от ехографията... Ох, просто искам да съм нормално момиче. А не да ми се подиграват че съм имала мустак. ;(
Възможно ли е да няма ПКЯ, а тези кисти да са причинени от нещо друго (и в последствие да ми побъркват хормоните) и от какво? А възможно ли е да имам ПКЯ, но резултатите от хормоналното изследване да не водят до това (поне не засега)?? ;(;(

Коментари

1.   За мустачето ди на кола маска и според мен трябва да се допиташ до мнението на още няколко специалиста относно ПКЯ.

2.   Ако знаеш Мадона колко пари пръска да си обезкосмявя тялото и лицето, ще си кажеш, че твоето са бели кахъри...

3.   Да, сериозно, успокой се малко. Аз, която съм със светла кожа и руса коса (по-светлите хора обикновено са по-слабо окосмени) си купувам лентички за над устата и за лентата от пъпа на долу, не защото са толкова много и се виждат, а просто защото ме дразнят. Напълно нормално е да имаш малко по-силно окосмяване, в крайна сметка си в пубертета, не си на 30г. Освен това, знаеш ПКЯ, интересувала си се, а наясно ли си, че дори до първите 2, че и 3 години цикълът ти все още може да бъде нередовен? Освен това, при всеки е строго индивидуално - ето например, на моята майка менструацията й е протичала за около горе-долу седмица и нещо, че някой път два пъти в месеца, плюс доста пъпки по лицето и окосмяване. Аз, за сметка на това, имам сравнително силен цикъл, но продължаващ 3-4 дена, почти никакви пъпки по лицето (слава Богу) и нормално окосмяване. Най-важното е да не се сравняваш с приятелките си и околните на твоята възраст, защото всичко е СТРОГО индивидуално. :)