Споделена история от Здраве

Сериозен проблем със стомаха. Как да постъпя вече?
Здравейте, момиче съм на 17 години. Проблемите ми със стомаха доста се задълбочиха. Беше отдавна, първоначално исках да пречистя организма си и гладувах няколко дни подред и така започнах много да се интересувам от здравословния начин на живот. Бях 57кг 1, 56см съм. Не се харесвах, разбира се, затова направих всичко това. Освен, че гладувах, аз и спортувах. Но след време започнах да се чувствам отпаднало. Появиха се едни болки в корема, хроничен запек. Ходих при гастроентеролог, каза ми, че сигурно е раздразнение на дебелото черво. Е, пих един разхлабителен сироп, помогна, чувствах корема си по-лек, но и много огладнявах. Преядох два дни подред и от там започна цялата беля. Изхождането ми стана много трудно, напъвах се постоянно, за да излязат изпражненията. И така една сутрин се събудих с подут корем(централната част и в ляво най-вече) и така и до днес. Не ми беше идвало от 8 месеца. Отидох при гинеколог, имах кисти на яйчниците. С помощта на една билка кистите изчезнаха. Почнах с Апия хормонални хапчета, са да ми дойде. Е, дойде ми и дотам. Сега пак спря да ми идва, но не мога постоянно да пия хормонални хапчета. Три пъти ходих в спешното. Изследвания ми правиха и нищо не откриха. Уж съм имала пясък в бъбреците, ама хич не ми се вярва да е такова. Все още не съм се оправила. Вече и глад не изпитвам в стомаха, няма го онова глождене. Обаче не спирам да мисля за храна, в главата ми само храна, храна, храна... Настроението ми е толкова скапано, всичко ми е безразлично. То не се търпи вече, 9 месеца все пак ги търпя тези работи. На родителите ми вече им писна да се занимават с мен и да ходя по болници. Какво да направя? Моля Ви помогнете!

Коментари

1.   Защо да не можеш да вземаш постоянно хормонални таблетки, кой ти каза това?! Аз съм жена на 37 и откак бях на 17 съм на хормонални таблетки, защото в противен случай нямам менструация.
Правиш си хормонални изследвания и ти назначават лекарства. В противен случай, непрекъснато ще чувстваш болки, ще се усещах подута и ще имаш изненадващи зацапвания. Да не говорим, че с времето проблемите с кистите се задърбочават и можеш да стигнеш до стерилитет.

2.   Ето до какво води "здравословното" хранене...

3.   От авторката
Номер 1, хормонални изследвания си правих, но гинеколога ми каза, че с хормоните всичко е наред.

4.   Момиче, много добре те разбирам, голяма част от момичетата минаваме през този период. За съжаление никоя от нас не осъзнава на време колко много си вреди! И аз като бях на 17 спазвах стриктни режими, коремът ми постоянно беше подут и не ходих по голяма нужда 2 седмици! Спомням си, че пих всякакви капки и сиропи, само за да отида до тоалетна. Идваха ми много силни и получавах разстройство от тях. Нямах цикъл 2 години заради ниските ми килограми. И така, след като успях да си върна килограмите, и цикъла ми дойде, и ходенето по голяма нужда се възстанови. В момента за да ходя редовно до тоалетна, ям всяка сутрин овесени ядки под всякаква форма - каши, палачинки, само с кисело мляко, омлети и т. н. За обяд или вечеря ям печени сезонни зеленчуци сметана/сирена. През деня си похапвам и сезонни плодове, богати на фибри. Естествено е хубаво да приемаш и сурови ядки - на мен орехите най-много ми помагат за перисталтиката, може би защото са най-мазни. Всеки ден си позволявам разни сладки/ вредни храни, но в рамките на нормалното, без да прекалявам. Минавала съм през всякакви периоди - от анорексия до хиперфагия. От 50 до 30кг. От 30 до 60 кг. :) Успях да преборя тези лоши състояния без да се лишавам от нищо, но ключът в успеха е баланса! Така в момента съм 50 кг, вече на 23 години и съм нисичка, така че тези килограми изглеждат различно при всеки. Но никога не съм се чувствала по-добре в кожата си.

6.   Хуск от аптеката (на прах не на таблетки) и си следи да пиеш поне 2 литра чиста вода дневно. Изключи и всичко тестено от менюто си.

7.   В ИСУЛ има две клиники - едната е по Ендокринология и метаболизъм, където се занимават с хранене и хранителни разстойства. Другата е клиниката по Гастроентерология, където ще ти направят гастроскопия за да видят какво е състоянието на стомаха ти в момента и колко си му навредила.
Успех! :)