Споделена история от Здраве

Токсично увреждане на черен дроб от медикаменти
Здравейте! Жена на 30 години съм. Имам токсично натравяне на черния дроб от медикаменти(хапчета за отслабване) Болеста протича като токсичен хепатит, като със спирането на прием на хапчетата показателите започват да спадат и да се нормализират! Имам завишени стойности на АСАТ и АЛАТ. Имам подобрение значително, нямам уголемяване на черения дроб и чернодробните ми изследвания са добри. Предписаха ми хапчета и контролни прегледи. Въпроса ми е трябва ли да спазвам диета, някакви ограничения, за колко време? Моля ако някой е имал същия или подобен проблем нека сподели за излекуването си, какво е правил, какво е ял, след колко време си е позволил нормален начин на живот с любима храна, бира или там каквото обича да пийва и хапва?

Коментари

1.   Може ли да споделиш какви са били тези хапчета за отслабване? Зеленият чай е противопоказен и води то т. нар. лекарство-индуцирано чернодробно увреждане. Въздържай се от прием на какъвто и да е алкохол, наркотици и прием на парацетамол (включително Тайлол/Колдрекс/ТераФлу/Грипекс и влички подобни, съдържащи го). Поне 2-3 месеца докато се възстановиш. После също може да хапваш и пйваш, но с мярка. Важно е разнообразното и добро хранене с непържени и не много мазни храни. Може да хапваш и по 1 белтък от яйце дневно за около месец. По-добре да се храниш често, но по малко, отколкото много наведнъж :)
Двете много хубави неща за черния дроб: черно Шварц кафе и черен шоколад - 25г/дн. Надявам се са съм ти била полезна.
Сподели какви са хапчетата, моля!

2.   https://m.youtube.com/watch?v=eheNI88PALQ

Ето го решението

Има такава лечебница и на ул Бачо Киро 21

4.   Ами яж по-леки храни, без мазни меса и подобни, плодове, зеленчуци, пий много течности. Спри да приемаш каквито и да е лекарства, ако е възможно, с изключение на Карсил - то е точно за черен дроб, аз имах завишение на чернодробните ензими преди време и лекаря ми предписа това и ми помогна.

5.   Известно време избягвай мазно и захар. Никакъв алкохол, никакви подсладени напитки, ограничи и приема на по-сладки плодове.
Храни се известно време по-изчистено. Нетлъсто месо, яйца, много зеленчуци. Напитките ограничи до кафе и повечко вода.
Странно ми е, как така лекарят, който е диагностицирал увреждането, не ти е дал насоки за хранене и какво да избягваш.