Споделена история от Здраве

Преяждане (хиперфагия) помощ
Здравейте читатели! Аз съм момиче на 22г.и от близо 3 страдам от преяждане. В началото не осъзнавах колко сериозен е проблема ми и се залъгвах в продължение на години, че всичко това се дължи на хормоните и дори не осъзнавах за какво болестно състояние става на въпрос. Всичко започна когато бях на 19,по принцип винаги съм обичала храната, но тогава се запознах с моя приятел и тръпката към него беше толкова силна, че започнах много да внимавам с какво се храня месеци наред, започнах да спортувам и придобих мечтаната от мен фигура, красива и стегната. С течение на времето обаче, когато видях че приятеля ми ме обича такава каквато съм, когато вече връзката ни стана сериозна реших да престана със всичко това. Казах си, че така или иначе той ме обича! Тогава започна всичко, от едната граница аз преминах в другата, спрях да спортувам увеличих цигарите двойно и започнах буквално да ям всичко което ми е било забранено през отминалите месеци. Не можех да погледна нищо здравословно като яйца или зеленчуци! Проблема е, че не само ядох тези боклуци ами започнах да ги ям докато не изпитвах ужасна тежест в корема. До пръсване. Тогава осъзнах, че аз съм болна, погледнах из Интернет и прочетох за хиперфагията. Не можех да се контролирам, докато един ден не се погледнах в огледалото и не видях един ужасен отпуснах корем, целулит и грозно тяло. Може би дори гледката не можа да ме отврати толкова, че да се спра. Тъпчех се постоянно и се мразех, не можех да се гледам, но е по силно от мен... На скоро с едно момче усетихме уникално привличане помежду си. Нищо не съм направила, разбира се, държа и уважавам приятеля си, но чувството беше прекрасно,тъй като между мен и приятеля ми тръпката започна да се губи.. Тогава се почувствах прекрасно, мислите ми бяха заети от нещо красиво, цялата сияех и започнах да се храня както преди. Здравословно, но в рамките на нормалното. Тялото ми отново започна да Показва своята красота, аз се чувствах толкова уверена чувствах се прекрасно в кожата си, докато един ден не се осъзнах. Какви глупости си мисля и в какъв свят живея! Имам приятел, това не е правилно. Тогава започнах да избягвам другото момче и всичко се върна! Отново се озовах в познатия за мен ад. Когато мислите ми вече не бяха заети с него, отново храната стана моето успокоение.. Моят живот... Моля ви за съвет, какво да правя, как да се храня нормално, имам огромно желание да отида на психолог, но в момента нямам тази възможност. Може би нещо болезнено ми липсва, щом намирам утеха само в шоколада... Чувствам че вредя ужасно на здравето си, чувствам се зле психически, депресирана съм и когато се погледна в огледалото се мразя... Болна съм, а никой не ме приема на сериозно, ако продължавам така не само ще бъда болна.. Но и дебела, от всички тези боклуци, ако някой е преминал през това, ако някой се е справил с това хранително разтройство, моля за съвет. Извинете че темата стана толкова дълга, исках да ви обясня всичко подробно, благодаря на всеки прочел история ми и озовал се! Бъдете живи и здрави и много щастливи.

Коментари

1.   Аз...от 2016 не ям както хората.Не ям,както някога преди. Повръщам всичко,което съм изяла и...спортувам. И...,и аз се чувствам ужасно от това,но...просто не мога да спра, не и сама. Ще се оправим някак си,но ще трябва време! Кураж и бъди по-упорита!

2.   Не се притеснявай, че си по пълничка. Всички хора сме различни. Може би живееш или си живяла под стрес. Трябва ти опора, но това едва ли ще бъде приятелят ти.

3.   Разбирам те прекрасно. След 26 години брак се разделихме със съпругата и от три години наблягам само на храната като средство за разсейване. Бях 84 при ръст 186. Взех все да си готвя и оттам насетне... Случвало се е да ям докато едва ли не не мога да ходя. В началото си мислех, че ще мине този период, обаче не става така. Сега вече съм 103 кг и гледам да се ограничавам, но пак има дни, в които не издържам и се тъпча колкото мога. Лесно се уморявам, да не говорим какъв търбух съм пуснал. Няма спасение, опитай се да спреш докато е време.

4.   Намери си някакво занимание, което да те отвлича от тези мисли. Някакво ново хоби например. Научи се да се харесваш сама себе си и да си по-уверена. Също така си направи някакъв график кога с какво да се храниш и се постарай да го спазваш. Например: закуска - сандвич/ омлет/ плодове; обяд - месо, салата, 1 филия хляб, вечеря: ... и т.н. Не знам с какво точно се храниш, само давам идеи като пример. Не се храни извън тези пъти. Само внимавай да не спреш да се храниш изобщо, тоест да се храниш с твърде малки порции, защото някои момичета правят така и това не е хубаво за здравето, защото може да ти липсват някои минерали и витамини. Най-добре се консултирай със специалист, който може да ти даде индивидуални съвети колко и какво да ядеш. Опитай да спреш цигарите.

Успех, и ти бъди здрава и много щастлива!