Споделена история от Здраве

Липса на цикъла от 3 месеца след кето диета
Здравейте, приятели
Цикъла ми не идва вече от 3 месеца. Отдавам го на загубата на килограми. Свалих 28 кг с кето диетата на Атанас Узунов. Започнах от 75 кг, а сега съм 47 кг. Ръст 155 см.... още не съм спряла режима, защото искам да стана 45 кг.
Отлагам посещението при гинеколог заради пандемията, а и ме е страх, че ще ми изпишат хормонална терапия, а аз не искам да се стига до там. На 26 години съм.. да добавя, че вече съм раждала и никога досега съм нямала хормонални проблеми или други здравословни проблеми..
Пия цинк, витамин д3 и фолиева киселина, но засега без ефект
Взела съм си и Омега 3 6 9, но още не съм ги започнала.
Много съм притеснена
Дайте съвети как да предизвикам цикъла.. някой имал ли е подобен проблем?

Коментари

1.   Най-после някой с подобен на моя проблем (то е за съжаление по-скоро, но мисълта ми е, че може да обменим някакъв опит)...
И аз не съм имала никога хормонални проблеми или такива с цикъла.
Аз бях на друга "диета", слагам го в кавички, защото не съм стояла гладна, а просто изключих повечето въглехидратни и изкуствени храни, но си останаха плодове, черен шоколад (рядко) и ръжен хляб (понякога).
Аз ходих на гинеколог за липсата на цикъл и не ми каза причина, само, че нямало нищо нередно на ехографа и до там... Изписа хран. добавка и ако не стане с нея - хормони. Не стана с нея, естествено. При мен кръвните изследвания бяха перфектни (имам предвид хемоглобин и другите), защото не съм се лишавала и ограничавала от нищо, освен от тъпата "бяла отрова" (захарта). Почнах да ям гадните тестени, спрях физическата активност и метаболизма ми се забави. Цикъла дойде донякъде (много оскъден) 6 месеца по-късно. Но се чувствам ужасно - без никакъв тонус, все уморена, много зиморничева, а преди бях точно противоположното. И аз бях 47кг и кипях от енергия, имах чувството, че съм най-пъргавия човек на света, а сега тялото ми тежи, мързи ме да се надигна да отида някъде или за нещо... и умирам от студ, а миналата зима /и в най-студените й дни/ си излизам /рано сутрин/ за фитнеса и хич не ми пукаше...

2.   До Номер 1
Аз се чуствам страхотно в момента с тези кг. И се харесвам много. Не искам да спирам диетата, защото ме е страх да не стана пак дебела. Сега се чуствам лека, красива и секси
Знаеш ли какви изследвания трябва да си направя?
От утре почвам приема на Омега 3 6 9... казаха ми, че помага при липса на менструация.
Благодаря ти
От Авторката

3.   От номер 1
Изследванията са: FSH (фоликулостимулиращ хормон) и LH (лутеинизиращ хормон). Може и естрадиол, прогестерон и пролактин.
Ако желаеш, може след като разбереш причината със сигурност, да споделиш как са се развили нещата...
И един въпрос от любопитство, понеже се чудя само аз ли съм така.
С тези килограми, като изключим, че се харесваш като визия, самочувствие и т. н., чисто физически по-жизнена ли се чувстваш, по да не те мързи, също по-трудно да ти става студено, отколкото преди. Нямам предвид "горещи вълни", а просто да не ти е студено на температури, на които преди ти е било.
Няколко месеца преди да ми спре цикъла, ми бяха изследвали TSH, което е на щитовидната жлеза (заради ускорен пулс), и беше 1,15 - в норма, но за човек с бавен метаболизъм по принцип означава, че се е забързал от нещо (от здравословната храна и спорта при мен). Може и това да изследваш, ако имаш такива симптоми и да видиш на какво ниво е метаболизма ти, но трябва да имаш предвид и дали е забързан или забавен в момента.

4.   Пак съм номер 1/3. Пропуснах да добавя и че като си гледах снимки, където съм 47кг и кожата ми една със свеж вид, а сега е суха, даже се лющи понякога.
Но тогава реално доставях на организма си всичко необходимо, но ядях и пресни плодове и зеленчуци, твоето като е кето поне пресни зеленчуци, сурово авокадо и сурови ядки ядеш ли, че иначе може да имаш липса на витамини (особено на витамин С, който се съдържа само в сурови продукти?
Аз вероятно имам инсулинова резистентност (заради нездравословния си живот преди това) и тъпите въглехидрати съсипват здравето ми.
Искам хем да се чувствам добре и да изглеждам както ми харесва и да предпазя здравето си от въглехидратите, хем да нямам хормонални проблеми, защото искам да имам деца и да нямам проблеми с бременността, а и с нисък естроген може да се развие остеопороза, особено ако започне от млада възраст, направо е в кърпа вързана.
Толкова слаби жени има и хранещи се здравословно и спортуващи, но нямат такива проблеми... Много ми е гадно, че трябва да избирам, самата мисъл е абсурдна...

5.   До Номер 1
Да , чуствам се изпълнена с енергия , а преди като бях дебела бях мързелива -като трупче нямах желание дори за 5 мин. разходка
От октомври винаги ми е студено.. горещи вълни нямам. Промяна в това отношение мисля че няма .. както преди си е
А коя е хранителната добавка , която си приемала ? Ако може да споделиш . Ще я пробвам и аз
Благодаря

От АВТОРКАТА

6.   До Номер 1
Моята кожа е страхотна в момента.. преди диетата страдах от акне ... но вече се излекувах от акнето благодарение на кетото
Единствените зеленчуци които ям са домати, чушки, краставици, зелен боб , зеле , гъби , понякога и авокадо. . Никакви плодове . Витамин Ц приемах на таблетки 2 месеца
Ядки не съм хапвала откакто почнах диетата февруари .. но вече почвам да ги включвам и тях в режима. Днес си взех бадеми и бразилски орех . Те са нисковъглехидратни и подходящи за този режим
И аз се чудя всичките тези слаби жени - модели , манекенки , гимнастички как нямат никакви проблеми.. Те постоянна са на някакъм режим за да са с перфектни тела . Много ме е яд, че на мен диетите се отразяват зле

От Авторката

7.   От номер 1 - CycleBalance се казва.

8.   Спри с диетата!!!
Не ти ли хрумва, че това ударно отслабване е огромен стрес за организма? Ти му казваш диета, тялото ти обаче го възприема като глад и "решава", че може да спре някои свои функции за да пести енергия, а когато тялото ти е под стрес, "решава", че моментът не е подходящ за раждане, защото няма да имаш сили да износиш здраво бебе и ти спира възможността да забременееш.
Не случайно при ударно отслабване, тежки тренировки (питай професионалните спортисти) и други стресови ситуации цикълът спира. Организмът ти решава, че в този стрес не е време за дете.
Не си прави експерименти и малко ограничи диетите, за да не си навредиш на здравето.