Споделена история от Здраве

Докога менюто в родните болници ще е такова и защо?
И така, да започнем! Често пъти във Фейсбук групите се публикуват снимки на менюто, което получават пациентите там! То е най-често две филийки с един кренвирш, филийка намазана със някакво подобие на сирене и представете си това го дават за вечеря! Сравнява се и менюто, което дават и в чуждестранните болници-супа топчета, пиле с ориз, крем-карамел, сок! Това е примерно меню в една швейцарска болница! Ако някой се е сблъскал с това, моля да сподели, ще съм благодарен да проведем една дискусия, защото този проблем не е от вчера! Вие сте!

Коментари

1.   Все едно да сравняваме швейцарската заплата или пенсия с българската

2.   Ще са такива докато не платим достатъчно, че да има и за храна. Сравняваш с швейцарска болница, но сравняваш ли, колко осигуровки плаща швейцареца и колко неусигурени швейцарци съществуват?
ПЪРВО трябва да постигнем високите заплати на европейците за да може и осигуровките които плащаме да имат такава стойност, че от тях да може да се плати и лечение и храна.
Много добре знаем положението заплатите ни ниски, цените както за храна така и за почти всичко друго на европейски цени, лекарствата също, вярвам разбираш че няма как с 8% от мизерните ни заплати да получим европейско обсужване, което е на европейски цени.
От 650лв заплата българин плаща 52лв, швейцарецът обаче плаща 25% от заплатата си здравна засраховка, като скоро в Женева казаха че минималната ще я правят около 7 хил лева. Как искаш да бъдем равни с човека който плаща за здравето си по 1750лв на месец, ние които по голямата част от нас дават по 25-52лв месечно? Хората там плащат 30-70 пъти повече и получават супа топчета и крем, като бонус. Така че за парите които плащаме би трябвало да сме супер доволни. Кажи на един швейцарец че от днес ще плаща за здраве само 25 евро но няма да получава храна от болницата и ще трябва да си поръчва доставка ако лежи, да видиш колко щастлив ще го направиш. Оценяш това което получаваш за смешните пари които плащаш, защото ако те налегне тегобата на швейцареца ще ти е още по неприятно, да плащаш по 2 хил месечно за това ако лежиш в болница да има супа.

3.   Докато белите роби от източните държави работят на Запад и Западът ни краде чрез банките си, чрез веригите си, положението ще е като в колония.

Западът не е отворил границите си случайно, ЕС не е създаден в тоя му вид заради нашите сини очи, всичко е политика, да се краде!
Краде се интелектуален труд,
крадат се хората ни, краде се чрез банките, които на Запад работят с едни лихвени проценти, а у нас тотално различно, краде се чрез хранителните вериги, които изнасят печалбата навън, а на работниците си плащат мизерни стотинки, а същите вериги на запад плащат различно на своите работници.

България е разграден двор, политиците ни мишоци, държава няма!

4.   2., давай ми НЕТНА швейцарска заплата, пък колко е брутната хич не ми дреме (колко е удържано за данъци).
Колкото и пари да отиват в хазната от осигуровки, колкото и допълнително да плащат пациентите - все ще се краде на макс.

5.   Виж колко е брутния вътрешен продукт на Швейцария и на България, населението е съизмеримо. Също, средна работна заплата и осигуровки. Не знам , как ви идва на ум да имате претенции спрямо най-богатите държави.

6.   5, да, тук е над 10 пъти по-нисък. Като сложиш и краденето става 100 пъти. Защото 90% се краде.

7.   "ПЪРВО трябва да постигнем високите заплати на европейците за да може и осигуровките които плащаме да и"

През 80-те години заплтите на Българите пак бяха смешни, спрямо тези в чуждите страни, но някак си имаше безплатно лечение и храната беше по-добра.

9.   7, да, защото живеехме на държавни заеми. То затова и се срина комунизма, просто в един момент пирамидата поддаде.

10.   Бюджетът за храна на човек за ден най често е 3лв.Коментарът е повече от излишен.

11.   До 9

Пирамидата поддаде?
Това либеше 200 IQ отговора?
А защо в Испания, kъдето БВП на глава от населението е почти 3 пъти по-млако, имат подобни условия, като тези в Швейцария?

Защо у нас, при толкова ниски цени на медицински работници и труд, стоки и услуги, наеми и прочие, не сме като в Испания? Или поне на 1/3 от Испания?

Бил съм в болници и в трите страни. Ако трябва да давам оцена от 0 до 10, като 0 е тотална лиспа на болници или няккави изпълнения ала д-р Менгеле, а 10 е някаква болница от Star Trek, ще кажа, че Швейцария беше 8, Испания около 7, а България е 3. И не е само хараната, а всичко останало. Лошото е, че много малко хора иксаме да направим нещо по-въпроса.