Споделена история от Здраве

Астма , лекари и въпроси
Здравейте на 29 години мъж и живея в София. Бях диагностициран с астма с алергичен компонент 2019 юли месец, като преди това бях в белодробна болница с бронхопневмония, отделно си правих и изследвания в алергологичната клиника на Александровска болница, като след изслванията се установи, че имам алергия към тревен, дървесен полен и домашна, складова и библиотечна прах. След консултация с пулмолог ми изписаха първоначално един (Фостер некстхалер), а шест месеца по-късно допълнителен инхалатор (Екосал), тъй като получавах пристъпи на задух. Въпросите са ми няколко

1. Ако знаете добър пулмолог, без значение в коя болница и е в София и който се занимава тясно с астма препоръчайте, понеже със сегашния ми пулмолог ми изписа кортикостероиди след последната спирометрия (юли 2020)?
2. Препоръчайте какъв спорт е удачен в моя случай?
3. Какви препарати бихте препоръчали за чистене на дома?
4. Когато започне сезона на цъфтежа на дървета и треви, какво бихте препоръчали за предпазване от полени?

Благодаря за отговорите по темата

Коментари

1.   Гледам много на руски здравни предавания.

Вярно или не, един руски лекар коментираше, че всяка алергия е признак за гъста кръв, кръв ненаситена с кислород.

А за астмата, моя позната детето и го побъркаха заради астма с какво ли не.
Накрая го записа джудо, .... майка му вика, забравихме лекарствата, от астмата ни помен.

Според мен всеки спорт свързан с физическо натоварване и чист въздух е добър спорт, в никакъв случай в зали.

Пробвайте червено цвекло на сок, смесено с каквото ви харесва, ябълки, морков.
Ще помогне за силана кръв, оттам и проблема ще се реши.
Плюс активно движение.

2.   За почистващи и перилни препарати - на принципа - проба - грешка. И така докато намеря такива, които не ми дразнят, или поне в малка степен
Такива, които мога да ги махна -ароматизатори, мебелочистител, изобщо съм ги спрял. Колкото по-малко химия, толкова по-добре
В нета има идеи, как може да се приготвят сравнително безобидни препарати за почистване - примерно вода, сода, оцет
Колкото до цъфтежа на растенията - единственото спасение е, колкото се може по-далеч от тях. Ама поне в моя случай няма как да стане. Като започнат да цъфтят и зазлея нещо, някоя друга таблетка противоалергични лекарства ми върши работа. Около 2 седмици е зора някъде.
Не съм от София и не мога да те упътя за някой лекар
За спортуването - по принцип физическото пренатоварване може да предизвика пристъпи. И тук го има обаче и моментът - всеки човек си е различен. Имам познат с астма, който доста активно тренираше баскетбол. Да не говорим за професионални атлети, за които разправят, че страдат от астма.
Колкото до мен, когато имам възможност - движение на открито, паркове, а при хубаво време си спестявам ползването на автобус
Физическото пренатоварване ми създава понякога леки проблеми с дишането, затова го избягвам, тоест никакви силови упражнения. Карането на колело в градски условия и без да се прекалява с времето също е добре
С две думи, пак ще трябва да видиш, какви са възможностите на организма ти. Да знаеш, къде да поставяш границите. Ако ти се чете, пиши в търсачката "спортуване при астма ", дихателни упражнения при астма " - нещо такова. Дават най-различни идеи
Успех :)