Споделена история от Здраве

Моля спешно ми трябва да знам....
Здравейте, накратко момиче на 19 съм, в момента не уча (правя пауза преди университет) и не работя (безуспешно си намирам засега). Тъй като от няколко седмици имам здравословен проблем явно трябва да отида при личния лекар за направление, но не знам какво се случва със здравните осигуровки. Тъй като нито уча нито работя, не знам дали ще ми дадат направление, ще трябва да плащам ли? Наистина ми е много спешно!!! Знаете ли как се случват нещата?

Коментари

2.   Няма смисъл да ходиш при личния лекар, тъй като си с прекъснати здравни права и няма да получиш направление. Направо питаш в болницата на регистратурата за съответен специалист, надявам се знаеш какъв ти трябва, като си платиш за прегледа със собствени средства. На страницата на НОИ с ЕГН-то си може да провериш здравия си статус. Това са елементарни неща, ти къде си била досега? Близки, приятели нямаш ли, че питаш за такова нещо и то тук? !
Действай!

3.   Пишеш в google Проверка на здравни осигуровки.

Отваря ти се сайта на НАП

Това е директен линк: https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/goto:rep.HealthStatus.home

Въвеждаш ЕГН и дата на раждане и ти пише дали имаш прекъснати или не здрави осигуровки.
Повече от 3 месеца демек 4.. 5.. и нагоре ако нямаш осигуровка са ти прекъснати. Другото е, че те не се обновяват веднага, така че може да има някакво закъснение.

П.П. Дал съм ти директен линк, но не си вкарвай ЕГН и Дата на раждане в някакви сайтове, които са ти дадени от някакви си хора от интернет. Сама си прегледай дали това е ИСТИНСКИЯ САЙТ на НАП за да въвеждаш ЕГН и други лични данни.

4.   В сайта на НАП можеш по ЕГН да видиш дали си здравноосигурена и ако не си да си платиш осигуровките с карта.

Не знам дали заради извънредната ситуация не са поразхлабени правилата и лекарят ти да може да ти даде направление и без да си си платила вноските.

5.   Сега си на 19, а до 18 си била здравно осигурена като непълнолетна. Плати си за една година осигуровката и ще си редовна. Иначе отиваш в спешна помощ, както правят циганите, там осигуровки не искат. Но ако се нарожи специализирана помощ, тогава ще трябва да си плащаш. Да си платиш осигуровка, вероятно ще е по добре, защото на частно, докторите вземат скъпо.

6.   "Трайно безработните, които не получават обезщетение от хазната, дължат за здравни вноски по 26 лв. на месец.
Плащат 8% върху половината от минималния осигурителен доход

Подават декларация Образец 7

От 1 януари 2021 г. хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата, и др. ) и не са регистрирани като самоосигуряващи се граждани, дължат месечно по 26 лв. "