Споделена история от Здраве

Страх от зъболекар
Здравейте. Момче на 17 години съм, и ми се налага да отида на преглед, заради съмнения за кариес. Тук обаче идва проблемът. Още от малък имам страх от зъболекари, и още повече от идеята че ще ми бъркат в устата с някакви машини. Но този страх не се е появил само от слушане на истории. Като малък нашите ме водеха при една зъболекарка, която ми изгради този страх. Въпросната жена работеше много грубо, като често въпреки писъците ми от болка (бил съм на около 5-6), тя продължаваше да си работи. Имам спомени как крешя от болка, и тя продължава да си бръмчи с машината в устата ми, като баща ми ме държи да не се мърдам. И като капак на всичко, ми "излекува" здрав зъб, който заради негодната и работа няколко години по-късно беше изваден. От тогава съм бил на зъболекар не повече от 4 пъти, като вече при друга зъболекарка, която знае какво прави. Тук обаче идва проблемът. Прекалено съм напрегнат от мисълта че пак ще ми "дупчат" зъбите, и пак ще ме боли, дори да знам че жената работи много леко и е много внимателна. Какво да правя? Как мога да преодолея този страх? Има ли някой минал през нещо подобно? Коментари от сорта "голям си да те е страх" или "дръж се като мъж" може да си ги спестите.

Коментари

1.   Ми и мен преди ме беше страх, ама с времето го преодолях. Просто отиваш, стискаш зъби(ако изобщо има някаква истинска болка) и си заминаваш. Всичко е на психическа основа и според мен не изпитваш болка, а просто те е страх от машинката и обстановката. Ако е толкова зле винаги може да си поискаш упойка за да не усещаш нищо.

2.   Намираш свестен зъболекар, кой го работи внимателно. Преди това казваш, че много те е страх. Краен вариант с пълна упойка, там си полубеден, но нищо не помниш и усещаш.

3.   Бих те разбрал, ако трябваше да ти вадят мъдрец, корен и нещо от този тип, но за едно обикновено кариесче смятам че преиграваш. Отиваш, сядаш, излизаш. Няма какво да го отлагаш и да го мислиш, сядаш на стола и те оправят. Колкото повече го мислиш, толкова повече ще те е страх.

4.   И аз от малка ужасно се бях наплашила и травмирал от груби и некадърни зъболекари от детската градина и училище. Затова дълги години умирах от ужас, чуех ли за зъболекар, да не говорим да стъпя в кабинет. Жена съм в 30-те и направо ме е срам да призная колко години отлагах лечението на зъбите си, докато не стана спешно и вече нямаше накъде. Разбира се, има си и последствия от дългото отлагане. Намерих много внимателен стоматолог, който работи с упойка, така че не усещах нищо. Моят съвет е - намери си внимателен зъболекар и си поискай упойка задължително, и така няма да усещаш никаква болка. Дори и да усещаш машинката, ще е по- притъпено, но няма да те боли!
Успех!

5.   Поискай упойка и нищо няма да усетиш.

6.   Сподели на зъболекарката за проблема. Тя трябва да е наясно, за да спре машинката, като подскочиш и да ти говори, за да не изпадаш в паника. Зъболекарите са напълно наясно, че много хора се страхуват и повечето от тях са имали лоши преживявания, не е нещо срамно.
Може да поискаш лека упойка, за да не усещаш, какво се случва. Също е напълно нормално и много гора се възползват.
И никога не забравяй, че колкото по-бързо отидеш при зъболекар, толкова по-малко ще те боли. Един проблем се решава в пъти по-лесно в начален стадии, отколкото в напреднал, когато се налагат и допълнителни процедури. Тоест, откриваш кариес и отиваш веднага, защото колкото по-бързо го излекуват, толкова по-малко болка ще има.

7.   Здравей разбирам те. Пише момиче на 11 години. На скоро преди 1 седмица бях на зъболекар и докато чаках умрях от страх, трябваше да ми правят кариес. Дойде момента и седнах а стола. Зъболекарката отиде някъде и се забави. А докато чаках на този стол където ми прави зъбите ме хвана още толкова страх. Дойде зъболекарката и я помолих за убойка, тя ми каза че може само упойка с игла, а тази дето се маже НЕ. мислих, и се съгласих. Теб не знам дали те е страх от такава упойка, но предполагам че те е страх. Помолих я да не ми слага упойка та бързо а много бавно и тя се съгласи. Сложи ми я и честно мислех че ще ме боли, но не ме. А после при работен ето на зъба - никаква болка! Послушай ме. Все пак съм на 11