Споделена история от Здраве

Екологично чиестене и методите от ,,едно време..''
Здравейте на всички.

Интересуват ме методи за тъй нареченото ,,екологично чистене'', как да си направим собствени препрати и сапуни за почистване на съдове, мебели, килими и т.н. или какво може да се използва като алтернатива на модерните такива, които съдържат доста вредни химии и са често и скъпи.
Знам, че примерно преди се е използвал оцетът или сода бикарбонат. Не съм живяла през комунистическо време, така че ще се радвам ако някой може да сподели с мен какво сте използвали преди (или вашите родители и баби) или ако знаете за нови методи, които не са все още толкова популярни, но сте изпробвали. Иска ми се да премина към по-екологични и евтини (но работещи) варианти и ми харесва идеята за това, да си правиш неща сам вкъщи като цяло.
Ще добавя, че да, питала съм роднини и съм чела на тази тема, но ми е интересно какво хората биха споделили тук. Благодаря :)

Коментари

1.   Много хубава идея :)
Ще следя темата.

2.   Не знам защо си мислиш, че през комунистическо време е имало екологичен начин на почистване. Имаше си препарати и се чистеше с тях. От комунизма е останало думата "веро" а това всъщност бе марка течен препарат за миене на съдове.
А преди комунизма всяка къща са си правили домашен сапун, от мас и сода каустик, други препарати не са ползвали защото е нямао и кой знае какви мебели за почистване, а килимите са перяли по реките.
Така че ти питаш за днешните методи за производство на екологично чисти препарати.
Хлябната сода можеш да ползваш за пране, но няма да получиш парфюма на модерния препарат, но пък премахва миризми. Едно време египтените са перяли с естествен натрон, на който содата е съставка. Можеш да почистваш с нея мазнини петна в кухнята. Можеш да отстраниш мазнините в кухнята от аспираторите, стенните плочки, фурните, тавите и решетките. За съдовете с чай и кафе премахва петна и промяна в цвета. Премахва миризмата и от обувките, килимите и подобни, поръсваш оставяш за няколко часа и изсмукваш с прахосмукачка.

4.   Сода и оцет за застояла мазнина, загоряло.
Оцет с вода за стъкла, дърво, вкл. гардероба, също за хладилника вътре.
Алуминиево фолио смачкано на топка вместо телче, изчиства загорели повърхности без да надраска

5.   Благодаря за всеки съвет оставен тук, надявам се още хора да пишат :)

- Авторката

6.   Има растения, които съдържат голямо количество сапонини. Най-използваното в България е "сапуниче", доколкото знам (оттам и името му). Тоест те образуват пяна, а пяната е "повърхностно активно вещество", а всяко ПАВ (естествено или синтетично) има измивно действие. Утайката от кафе почти изчиства всяка мазнина и след нея почти няма нужда от препарат или много малко количество.

7.   На времето килимите у нас,
след прахосмукачката, в едно легенче вода и оцет, и с четката минавах килимите, бях дете и ми доставяше удоволствие да помагам на майка си.
Винаги гостите се чудеха как поддържаме като нови килимите.

Праха също, оцетена вода, прозорците с вестник и оцетена вода. На село загорелите тенджери със ситен пясък и парцалче, търкаш дъното и то блясва.

Огледалата също, памучен парцал с оцет, всъщност напръсквам с оцет самото огледало и търкам. Действа безотказно.

Каните в чешмяна вода, ако от хлора загрубеят, пак оцет.
Всяко стъкло с оцетена вода лъсва.
И содата също ползвам, зависи какво имам под ръка.

А да си правиш сам сапун е голямо удоволствие, въпрос качествена мазнина да имаш.

Та така, имаш ли време и желание, има всичко.