Споделена история от Здраве

Не мога да игнорирам симптоми "на нервна почва" и това ми съсипва живота
От повече от година имам усещане за подуване, с което просто не мога да свикна и да игнорирам. Изпокарах се с всички около мен, просто защото това нещо ме изнервя до краен предел.
Според лекари и близки всичко е на психична основа.
Първо усещам корема си като балон, който всеки момент ще се пръсне (ниско долу). След ходене по голяма нужда леко намалява това усещане, но не за дълго. Така нареченото "раздразнено дебело черво". Често обаче усещам цялото си тяло подуто, стомаха нагоре все едно ми притиска дроба, притискане на трахеята също и дишането ми не е пълноценно все едно. Ако дишам дълбоко, само омалявам още повече и по-добре не ми става.
Никой не ми е казвал, че изглеждам подута или подпухнала, явно само аз го виждам така и така се чувствам най-вече.
Та щом и лекари, и всички останали ми казват, че е внушение, аз приемам, че е такова, но усещанията си ги има. Не ми остава друг избор, освен да свикна с тях / да ги игнорирам, но все ставам кълбо от нерви, правя абсурдни грешки на работа и не мога и не мога да свикна вече повече от цяла година...

Коментари

1.   Разбирам колко ти е неприятно. Синдромът на дразнимото черво е едно много гадно състояние, което лекарите трудно лекуваме, защото наистина е на психическа основа. Не е до това човек да си втълпява или не, просто червата също си имат нервна система, която реагира на психически стресове и вълнения. Пробвай за подуването да вземеш симетикон под някаква форма (еспумизан, дегазин), също може да пробваш някакви алтернативни варианти. Това, че клиничната медицина няма доказано ефективно лечение не означава, че си отписана. Има хомеопатия, има и алтернативна медицина. Най-добре се обърни към гастроентеролог, който е и хомеопат, за да ти измисли решение на проблема. Успех! :)

2.   Масаж на корема.
Търси болни места.

И разтривай, но не с пръсти като молив, а дланите все едно месиш тесто.
Пробвай, загуба няма.
Или само за проба, знам ли, топла вода със сода.
На гладно и се наблюдавай.
НМасажа на корема се прави легнал със свити крака в колената.
И на една страна се обръщаш, с юмрук натискаш, после другата страна.
Трябва на корема да му е приятно, дори да боли.

5.   По-добре не го игнорирай! Познавам няколко човека, които също бяха заклеймени, че са "болни на нервна почва", ама се оказаха реално болни. Та не бих се доверил напълно на успокоението, че нервите са виновни за всичко!

6.   От авторката до 5. :
Да, но при мен те започнаха реално преди две години. Ако беше болест да ме е убила или влошила се за толкова много време...
И на изследвания нищо не излиза (перфектни), и абсолютно всички ми казват, че изобщо не личи да ми има нещо.
Как да се справя, страхове нямам, даже искам да беше "излязло" нещо, за да знам с какъв конкретен проблем се боря, но с такава "информация" не разполагам...

7.   Здравей, аз имам същия проблем и ми изписаха деанксит, понеже е наистина на нервна почва-да! Също така дефицит на витамин Д, разбирам те идеално, като пия деанксита съм супер, на като го спра ставам толкова подута, сякаш съм бременна, получавам постоянни позиви за тоалетна и всичките гадни симптоми. Всичко е на психосоматична почва. Моите изследвания също са перфектни, дори имам правена колоноскопия. Разбирам те, напълно! Трябва да посетиш невролог, не гастроентеролог, защото проблема не е от там. Можеш да си вземеш и еспумизан на сашета, донякъде помага за подуването, но при мен деанксита ми помага най-вече, като го спра и всичко почва отново.

8.   От авторката до 7. :
Пила съм деанксит за кратко преди години, дава енергия, но личното ми решение е да не решавам проблемите си с "химия". А и не виждам как дори антидепресант или успокоително би ми решило такъв проблем. Аз не съм депресирана или тревожна от него, а само безкрайно изнервена. Не ме е страх от нищо, просто ме дразни до ненормална степен, не се понасям и имам чувството, че ми притиска диафрагмата и трахеята, но няма абсолютно никакъв страх или паника или нещо подобно, просто като съм с по-малко въздух и съм по-малко дееспособна.