Споделена история от Здраве

Психолог
Здравейте,
Аз съм мъж, на 27 години. Мисля че е възможно да развия депресия, ако вече не съм. Не мога да преценя наистина. Интересувам се дали някой е запознат с това дали съществуват стажанти психолози, които предлагат услуги на по-достъпни цени. Не съм запознат с цените на редовните такива, но предполагам ще са ми непосилни. Търсих в интернет, но не намирам цени, не намирам и стажанти. Никога не съм споделял проблемите си нито с приятелите ми, нито със семейството. Просто съм си такъв, не знам. Мисля че това започва да ми натежава и за да не развия депресия или даже да полудея ще ми се отрази добре да говоря с психолог. Чувствам се много странно и мисля че не съм въобще в добра форма психически, въпреки че няма сериозни признаци за това. Поне на пръв поглед. Благодаря за вниманието.
Става въпрос за София.

Коментари

1.   Повечето психолози са 40 лева на час. Не знам за стажантите. Дано съм ви бил полезен.

2.   Да, благодаря, полезна ми е тази информация. Предполагах подобна цифра, може би и една идея повече. Ще трябва да опитам една консултация и да видя какво ще стане. Най-вероятно ще трябва нагодя посещенията според бюджета ми. Все пак здравето цена няма. Благодаря.

3.   Най-евтиния психолог е 30лв на час до 50 е ок, което е нормална цена според мен за терапия. Ако всеки понеделник даваш по 40-50лв за някакво физическо заболяване ще е ок, но понеже е за психолог ви се виждат много. Психическото и физическото здраве трябва да бъдат еднакво важни за всеки! Грижете се за себе си и не пренебрегвайте депресията, тя е истинска болест.

4.   Може да си за психиатър вече, но първо пробвай с психолог. Наистина цените са около 40-50лв. Ако просто имаш нужда да споделиш проблемите си и да получиш разбиране - може и да има ефект. Но ако мозъка ти не произвежда достатъчно серотонин и си изпаднал в депресия в следствие на това, ще трябва да посетиш психиатър, който да назначи медикаментозно лечение.

Но щом казваш че не може да прецениш, може да е някакво моментно състояние на тъга и липса на мотивация. Иначе, щеше да знаеш - аз плаках постоянно без причина, чувствах се на дъното, тъжен и с мисли за самоубийство. 2г. пия лекарства и качих малко кг, но поне се върнах към нормалния живот.

Успех!

5.   Може да си за психиатър вече, но първо пробвай с психолог. Наистина цените са около 40-50лв. Ако просто имаш нужда да споделиш проблемите си и да получиш разбиране - може и да има ефект. Но ако мозъка ти не произвежда достатъчно серотонин и си изпаднал в депресия в следствие на това, ще трябва да посетиш психиатър, който да назначи медикаментозно лечение.

Но щом казваш че не може да прецениш, може да е някакво моментно състояние на тъга и липса на мотивация. Иначе, щеше да знаеш - аз плаках постоянно без причина, чувствах се на дъното, тъжен и с мисли за самоубийство. 2г. пия лекарства и качих малко кг, но поне се върнах към нормалния живот.

Успех!

6.   Според мен се надценява работата на психолога или добрите са доста малко. Аз съм посещавала трима и не останах никак доволна, много елементарни ми се сториха начините, по които се опитаха да ме убедят че всичко ще се оправи. Стават за сладки приказки и ако човек дълго е крил някакви неща и сега ги споделя за пръв път, може и да почувства някакво облекчение, но като цяло нищо особено. В крайна сметка успях сама да се справя с душевните си тегоби.

7.   Препоръчвали са ми Кристина Сербезова, гр. София, бяха ми казали, че е 30лв на час. Може да се свържеш и да питаш.

Също са ми хвалили и Ренета Минчева, отново гр. София, Лозенец, само че там е 50лв на час.

Дори да не те устройват, можеш самите тях да попиташ за колеги работещи под супервизия, там ще ти е по около 20тина лв на час.

8.   Нормалната цена е около 40 лева на час, но много психолози не таксуват допълнително, ако разговорът потръгне най-сетне и се проточи малко над час.
Доколкото знам има сайтове и телефони, на които се предлага еднократна психологическа помощ безплатно. Проучи въпроса, смятам, че така би могъл поне да разбереш какъв психолог ти е нужен и какви са първите стъпки да се съвземеш. Има всякакви онлайн групи, че дори и форуми. Всичко е на един клик разстояние, възползвай се. Имаш вариант да четеш книги по приложна психология, личностно развитие и така нататък. Измежду плявата се намира и много полезна информация.
Имам опит с тревожност, ходила съм на психолог и в кабинета се запознах с хора, които преживяват депресия и мрачни мисли. Този опит ми даде да разбера, че основната грешка на човек е да се затвори в себе си, да се затвори в дома си и да спре да полага усилия за здравето си. Съветвам те да промениш малко ежедневието си, включи в графика 30-минутна дневна разходка, включи 1 час за хоби, опитай се да промениш начина си на общуване с по-близките до теб хора. Да, вярно, в пандемия сме, но понякога и разговор по телефона с близък може да те вдигне.
Колкото и да струва психологът, здравето е по-скъпо. Не се оставяй в киреча.

9.   Според мен първо намери психиатър, които е и психотерапевт едновременно, поне като гарга да е рошава. Той ще ти каже най- точно дали си за психотерапия или за лекарства и няма да има интерес да ти изпише лекарства още от вратата. Не гледай толкова цената, колкото човека да ти допадне когато започваш психотерапия, избери си мъж или жена, млад или възрастен специалист, защото и това има значение. Трябва да си наясно какви проблеми искаш да коригираш в себе си, с една дума трябва да имаш цел, за има насока насока на работа и резултат.

10.   Ако откажеш да се погрижиш за вътрешния си свят, нещата във външния се влошават. Проучи и добри психолози в твоя град и смело давай зависи от състоянието ти може да те карат и веднъж на две седмици което е два пъти в месеца моя случай е подобен и ми взимат 40лв за час. Борбата със себе си е най-трудна и нищо не струва повече от нашия душевен мир и здраве.

11.   С депресиите се занимава психиатър, не психолог! изисква медикаментозна терапия с антидепресанти. Има много психиатри които работят със НЗОК.