Споделена история от Здраве

Имам сериозни съмнения, че мой добър приятел е болен от шизофрения
Привет. Имам съмнения, че мой добър приятел има шизофрения.. Вчера ме помоли да разтоварим един бус, като аз бях в личната му кола зад буса, който караше той. Аз реших да оставя личната му кола на 30м от мястото, където щяхме да разтоварим буса, защото терена тия 30м е много лош и предпочетох да го измина пеша и да оставя колата в улицата преди да почнат тия 30м лош терен. Взех якето му, понеже беше прохладно и може да иска да си го облече. Всичко точно разтоварихме след, което той поиска да си облече якето и изрева, че му няма протмонето със сума от 2500лв и всички документи. Човека полудя и ме обвини, че до като съм носел якето му през тия 30м протмонето е паднало от разкопчения му десен джоб. Опитах се да го успокоя, че първо трябва да го потърсим, че може да е паднало и в колата. Започна да крещи, че съм му бил изкопал гроба едвали не, съм му подписал смъртната присъда и че съм виновен, понеже не съм докарал колата при нас, тоест нямало е да се налага да му нося якето. Тръгнах да го търся в колата, нямаше го. Тръгнахме към у тях и се оказа, че човека го е забравил в тях. За тия 20 минути промеждутък живота ми се скъси с 5 години. Понеже той е в бая сложна ситуация с документите си за самоличност и шофьорска книжка и влизаше в страшен ад, ако протмонето го нямаше. И парите не мога въстановя. Извиними се взе бутилка вино да се почерпим и уж да замаже насрания си г*з Преди седмица му казах, че търся за племенницата ми стая временно да се настани някъде, и понеже и той живее в стая в една къща с още трима мъже. Като всеки си има отделна стая. Той каза на собственика на къщата, че иска след три месеца едната стая като се освободи да се нанесе негова близка там. Посредника казал да му напише мейл за да насрочи час да се видим четиримата. Аз приятелят ми, посредника и племенницата ми. Но след няколко дена разбрах, че този мой приятел щял да пребие един наркоман хероинов, който живеел там нелегално. И на, който този мой приятел му бил дал пари да донесе някаква, , стока, , ония го завлякъл с парите, станал жесток скандал и било на косъм да завърши с брутален побой. След, което аз реших, че това не е място за сама жена. Дори не е и сам нормален мъж според мен. И му казах днес, да каже на посредника, че племенницата ми си е намерила друго. Той започна да ме обвинява, че съм го злепоставил пред посредника, че се бил излагал, понеже сме се отказали, бил си изгърмял куршумите, бил съм му забил нож в гърба изпадна в истерия по телефона. Опитах се да го успокоя, но той продължаваше да крещи и да ме прекъсва, и да ме обвинява, че съм се осрал, и че докрая на живота му никога повече да не го търся за услуга. Казах ок няма проблеми, но той продължаваше да ме, , нарежда, , Накрая границите на търпението ми се изчерпа и му казах довиждане и му затворих телефона. После той ми звъня, но не му вдигнах. Имам съмнения, че този човек страда от шизофрения. Има и други такива изцепки, и все си мислех, че е, , станал на криво, , или не му е ден. Но не може всеки ден да не ти е ден или да, , ставаш на криво, , Вие какво мислите за поведението му? Аз мисля този човек леко по леко да го изхвърля от живота ми.

Коментари

1.   Може и да не е шизофрения, но със сигурност има някакъв личностен и/или психичен проблем. Реално, той е очаквал след тия простотии да си изпратиш близка роднина и то жена (а за съжаление в 21век все още е опасно за жените) и то там със сто мъже, смисъл, ТОЛКОВА ЛИ НЕ Е МОГЪЛ САМ ДА СЕ УСЕТИ?? Той би ли пратил дъщеря си или сестра си там примерно?? Постъпил си правилно, не се тормози! Опитай се да поговориш с него да потърси психологическа помощ, защото очевидно крещи за нея, ако не слуша прав му път. Човек ако не иска сам да си помогне и Господ не може.

2.   Биполярен. Прекрати всякакви отношения с него, очевидно е че, не приема лекарства дори. И през ум да не ти минава да набутваш племенница или който и да е около него.

3.   Според мен има някакво личностно разстройство - прекалена тревожност,житейски капан за недоверие/злоупотреба - но чак шизофрения не е. Като цяло няма много какво друго да направиш освен да го отбиваш деликатно.

4.   Може да е биполярно разстройство или друго отклонение. Със сигурност има нещо. Според мен обаче повечето хора с по-леки психически заболявания никога не се диагностицират и лекуват адекватно. Поне в България, ако не са съвсем невменяеми от тия дето се клатят и си блъскат главата в стената, за по-леките форми на отклонения нищо не се прави. Да си призная, и аз понякога изпадам в такива истерии и все едно не съм аз. Иначе съм интелигентен и разбран човек, но понякога имам епизоди на неконтролируем гняв. Винаги съм подозирала, че баща ми също страда от някакво заболяване. Но както казах, ако не е особено тежко, хората си живеят така без никога да разберат истината. Аз съм типичният пример.

5.   Прочити и за гранично разстройство на личността (borderline personality disorder), че и тия имат проблеми с лабилна емоционалност и черно–бяло мислене ("splitting" е терминът*) – в един момент си ОК, приятелче и прочие, в следващия момент заради само едно нещо, едно „предателство“ си най–черният дявол!

* https://en.wikipedia.org/wiki/Splitting_(psychology)

6.   Според мен е взимал наркотици доста време и изпада в дупки понякога и не може да се контролира. Имам такава приятелка. Бягай докато е време.

7.   Да, има нездрав момент в разсъжденията, стой далеч. Не допускай момичето там!

8.   На моменти говори нормално държи се нормално, протягъл ми е ръка в трудни моменти, както и аз съм му помагъл. Съвсем нормални човешки отношения. Но на моменти става дори и опасен. Често е и е енергиен вампир. Говори предимно за себе си. Все негова да е думата. Ако ти искаш да разкажеш нещо те прищпорва направо от началото да дадеш края. Усещаш го как няма търпение да приключиш, за да е пак негова думата. Винаги във всяка една житейска ситуация все другия е виновен. Намира оправдания за всяка една негова глупост. Един път бяхме тръгнали да купуваме нещо и заради един камион се наложи съвсем леко да намали, понеже камиона рязко смени платната, но ние бяхме далеко от камиона и нямаше и минимален шанс за катестрофа. Той започна да крещи като разярено животно изравни се с камиона започна да клаксонира и да иска да отбие камиона. Опитах се да го успокоя, но не успях. Притесних се за реакцията на камионджията, знаеш ли го пък той какъв психопат е и да ли той няма да реши да ни натисне с тоя камион и да пострадаме заради, , няма нищо, , или да спре и да ни натроши. Започна да преследва камиона и буквално да си търси проблеми. Едвам го ударжах и отклоних от пътя. Почти на 50г. е, много добре изглеждащ, но все още няма жена до себе си, отчаяно си търси. Миналата година намери уж една жена през интернет, нещата тръгнаха добре. Обаче явно и тя го е усетила, че нещо му има и сега се чуди как да го разкара и тя леко по-леко го, , избутва, , Защото той е с огромно самочуствие и, ако му кажеш истината е способен освен да те намрази да стигне и по-далеко като ти направи някаква мизерия да страдаш.

Автора

9.   Не мисля, че е шизофрения. Може би е по-избухлив по природа, а и биполярно разстройство не е изключено, въпреки че там е по-скоро безпричинна промяна в настроенията. Възможно е също така да се намира под голям стрес в момента и това да се отразява. Честно казано в тази ситуация с портмонето и аз леко щях да "изпуша", ако са ми важни документите вътре. Но във втория случай - абсурд. Не виждам с какво си го злепоставил. Ако не го усещаш като "твой човек", по-добре гледай да пазиш дистанция.

10.   Според мен е просто избухлив. Стига, де - и двете истории показват човек, който си изпуска нервите в някаква ситуация! И като чета две от трите му изпускания са заради пари - с наркомана и първата история! Може и покрай квартирата да са били замесени пари. В наши дни парите са сериозен проблем.

Ако и тези хора ги обявим за луди, направо да правим една обща лудница и да затваряме цялото човечество там! Явно за всеки можем да намерим диагноза, царе сме!

11.   Има си диагноза "характеропатия"и за нея спасение няма. Или приемаш човека с всичките му кусури или не. Това със сигурност не е шизофренен епизод. При шизофренията не е задължително да има и агресия...говорят се налудности, които нямат връзка с реалността в разговор. Давам ти пример. Говориш по тема за цената на олиото . Шизофренно страдащия човек както е нормален изведнъж ти казва!" ти казва: " олиото е дар от бога....или в олиото плуват милион звезди от далечни светове и всичките те показват числото 264 " . Това е пример, който си измислих безобиден за лек епизод. Единият ми родител се бори с тази болест 13 години близо. Там има команди от гласове, записвал съм направо страшни разговори, разхвърлят се вещи, правят се ритуали, бяга се без посока, събличаш се гол..и прочие..това е неописуемо страдание за болния и близките покрай него ако не действат адекватно. Повечето шизофреници са изключително интелигентни хора и това прави заболяването още по тежко. В България това е огромен проблем, защото официално по статистика шизофренно болните са 40000 души...Много от тях не си вадят ТЕЛК, защото ако ги освидетелстват в мн случаи остават с малка пенсия и без работа, дори да са млади. В Бг това заболяване е толкова разпространено, но хората се предубедени и това че имаш шизофрения, не те прави постоянно луд. С правилната подкрепа от семейството и ако болния се приеме, може да влезне в ремисия за големи периоди, ако му се обели правилното лечение. Много се отклоних. Ако искаш да помогнеш на приятеля ти, заведи го на психолог, но подходи нормално и с уважение. Ако с всички се държи така, това е човек който търси продукт мощ, не незнаещ как да я поиска...По това, което ми казваш със сигурност не е епизод на шизофренно разтройство. В днешно време съвремието и начинът на живот направиха доста хора направо би полярни