Споделена история от Здраве

Не мога да се наспя качествено
Здравейте, от известно време имам проблем със съня. Преди успявах да ставам и в 5 и 30 дори да съм заспала в 12...сега не мига да се наспя и стана след 10-часов сън например. Имам тежки и напрегнати сънища, главата ме боли около челото след сън и сякаш умът.ми постоянно мисли и не мога да се възползвам от съня ми и да успявам да ставам рано. Моля, дайте ми някакви съвети как да го опраяя.

Коментари

1.   Изморявай се физически - спортувай редовно, тичай , примерно и ще спиш добре. Не пуши и не пий често.

3.   Нерви и преумора.
Лошото с тия специфичните неща е ,че колкото по мислиш по-зле става.Ако изцеждаш силите си в това "да се стегнеш" ,после си още по зле.
Говори с лекар.И в никакъв, ама никакъв случай не си "помагай" с алкохол.Ще те вкара в такава спирала,че почти няма измъкване.
Успех!

4.   Започни да пием магнезий, поне 500 мг. Може и Магнерич плюс, той има и Б6 и така се усвоява по-лесно магнезия.

5.   Ето няколко идеи:
1. Лягай си и ставай в точно определено време, напр. 22:00-6:00
2. Вземай си горещ душ, който завършва със студена вода. Или поне си измивай краката със студена вода преди лягане.
3. Спалнята трябва да бъде изключително тъмна, крушките с най-малка сила (LED- 3W), за предпочитане с червена светлина. Моите всички са 3W.
4. Прекъсни гледане на екрани (TV, телефон, компютър) най-малко 1 час преди лягане. Това е изключително важно! Синята светлина от екраните спира производството на хормона мелатонин. Ако работата ти не го позволява, то си купи високо качествени очила, които блокират синята светлина.
5. Прекарвай повече време през деня навън на слънце, без да слагаш слънчеви очила. Слънчевите лъчи помагат за производството на мелатонин. Ако носиш често слънчеви очила, то може да получиш чувствителност към слънчевите лъчи.
6. Пий хранителни добавки, от сорта на магнезий, витамин D3, валериана (вечерно време)...
7. Не се храни два часа преди лягане. Избягвай високо въглехидратни храни за вечеря. Не пий алкохол вечерно време; това може да те отпуска, но пречи на съня.
8. Пускай си релаксираща музика
9. Стаята, където спиш трябва да бъде проветрена и прохладна. Може да използваш топли завивки, но стаята трябва да е прохладна.
10. Не гледай новини и не чети негативни неща. Същото се отнася и за филми-драми. Гледай само комедии, романтика...
10.1. Медитирай преди лягане или прави дихателното упражнение на Уим Хоф (Wim Hof breathing technique)

Happy snoozing!

6.   Честотата на мозъчната вълна трябва да се промени.Релаксираща музика или броене.Таблетки за сън.