Споделена история от Здраве

Ще отслабна ли само с калориен дефицит?
Ще отслабна ли, просто ако намаля калориите с 15-20%. В тази статия

https://fitbg.net/blog/fat-loss/hranitelen-rejim

пише, че не било достатъчно само да намалим калориите, ами да бъдели в еди какво си съотношение протеин/мазнини/вълехидрати и има формули как се смята.

Честно казано не ми се занимава всеки ден да смятам не само калории, ами и всяка храна колко протеин е, колко мазнини и подобни. Отделно даже си направих една екселска таблица и установих, че поне в моя случай тези съотношения е почти невъзможно да се постигнат само с храна, винаги едното излиза извън норма. Трябва да добавя притеин на прах, за да станат нещата, а аз такива боклуци не ща, колкото и да са уж само добавки. А дори и да е възможно, менютата ми доста се ограничават и реално всеки ден трябва да ям почти едно и също, което със сигурност ще ми писне още на третия ден и ще се изнервя от сметки и ограничения.

Та въпросът ми е:

1. Не може ли само с поддържане на дефицит 15-20% и един зареждащ ден седмично да отслабна 10-15 кила за половин година?

2. И може ли да стане без спорт, защото не обичам да спортувам?

Коментари

2.   Тялото ти се нуждае от всичките неща (Въглехидрати, Протеини, Мазнини). Не че не може да си преобразува протеина във въглехидрат, но не е препоръчително. Самите диети, които препоръчват да кажем да ядеш само протеин са доказано вредни за организма. Отделно никой не е казал, че ако не си на 40:30:30, 50:30:20 или 40:40:20 ще ти стане нещо, но е хубаво горе долу да видиш как тялото ти реагира на въглехидратите(смисъл качваш ли много от тях, подуваш ли се и т.н.)

Мнения много, темата е обширна, но като цяло трябва да спазваш някакви пропорции. Тренировките водят до по-добро и стегнато тяло.

Без тренировки ще свалиш( калориите ще са ти по-малко ), но мисля, че с някакви тренировки ще се чувстваш по-добре накрая.

3.   Да, можеш. Ако ядеш по-малко, отколкото изразходваш, то ще отслабваш. Само че ако не спортуваш, макар и малко и ако не си набавяш достатъчно протеин, ако в момента не се харесваш, след тия 10-15 килограма надолу пак няма да се харесваш.

4.   С това мислене си обречен/а на провал. Ама без това, ама без онова, 182737 условия. Наблегни на качествени храни - месо, яйца, риба, млечни, зеленчуци, ограничи въглехидратите и няма нужда да смяташ калории. Спортът е за здраве и добър външен вид, не за отслабване.

5.   От три месеца съм променил храненето си и свалих 7 кг. Единственото която ям са само полезни неща и ям нормално като количество. Примерно днес съм закусил банан и ябълка заедно с лъжичка мед. По късно изядох 50 гр. белени слънчогледови семки. На обяд изядох кофичка скир. Преди малко изядох три фурми. По късно ще ям ябълка а довечера салата от маруля и краставица. Един път в седмицата тренирам вкъщи всички мускулни групи (правя го за да огранича загубата на мускулна маса). Ходя пеша почти всеки ден. Много съм доволен от резултатите. Чувствам се добре. Пия само вода. Яж полезни храни, движи се и ще постигнеш това, което желаеш.

6.   Първо, дай малко информация (пол, възраст). Няма как, който и да е да ти каже, каквото и да е без основното - коя възрастова група си и най-вече мъж/жена. Второ от организъм до организъм има разлика, тоест не знам как работи твоя метаболизъм, за да ти кажа може или не може. Все пак, всеки човек, който малко разбира от фитнес и спорт ще ти каже, че да ядеш по 1800кк на ден, вместо по 2000кк и да свалиш 15 кг без спорт е НЕВЪЗМОЖНО, не за 6 месеца, а за 10 години! Спортувам от отдавна и ти казвам откровено, ако не се захванеш сериозно, не се опитвай, няма да има дори минимален резултат.

7.   5, не знам колко полезни неща ядеш, но ти ядеш почти изцяло само въглехидрат - точно това, което трябва да избягваш. Не знам как не губиш мускулна маса, като нямаш протеин в менюто си.

6, говориш пълни глупости. Няма как да имаш калориен дефицит и да не смъкнеш. Друг е въпроса дали ще сваляш повече мазнини иил мускули, но няма как дефицита просто да изчезне ей така във въздуха и да си седиш на същите килограми. Все едно да наливаш в една кола 9 л/100 км, при положение че тя гори 10 л/100 км и горивото да си седи на едно ниво 10 г. Де да можеше да е така.

8.   1.Да, можеш да отслабнеш и само ако си в калориен дефицит. Това си е природен закон. Ако изгаряш повече калории отколкото приемаш, ще отслабнеш.
Протеинът на прах е хранителна добавка, нещо като заместител ако нямаш достатъчно белтъчини.
Не виждам как няма да можеш да си набавяш достатъчно протеин чрез храна. Какво ако стойностите не са точни, ако си на дефицит ще отслабваш.
Лесно можеш да си набавяш белтъчини и чрез яйца и извара, не е задължително всеки ден да ядеш месо или да измисляш сложни рецепти.
2. Много хора отслабват без никакъв спорт, заради мързел или здравословни проблеми.
Но едвали ще се харесваш ако просто отслабнеш. Виждал съм такива хора. Те стоят Skinny Fat, отпуснати, с паласки, изгърбени, без тонус и прочие.
Спортът ще помогне по-бързото отслабване и ще имаш една тонизирана мускулатура и ще изглеждаш в пъти по-добре.

9.   Щом не обичаш спорт може да се запишеш на танци или пък да ходиш пеш. Или в планината. Движението е важно за отслабването. Иначе, да , с намаляване на определени храни можеш да отслабнеш , но с времето тялото ти ще се адаптира към това и пак ще започнеш да пълнееш.

10.   Можеш да отслабнеш ако намалиш порциона си - примерно ядеш по половин порция, вместо цяла. Такка стомахът ще се свие и би трябвало да отслабнеш. Но си иска движение - ходене, и пр.

14.   С калориен дефицит свалих 13 кг за година и половина. Бях 58 кг. Замених сандвичите със салати. Не съм спортувала нищо. Горе долу по кило месечно свалях, изкаше ми се да ги сваля по бързо ама не стана, но вече десет години не съм качвала.

15.   7, това е биология. Няма ясен алгоритъм, по който човешкото тяло работи. На теория би трябвало да отслабнеш с калориен дефицит, но това не е здравословно отслабване, да не говорим за йойо-ефекта. Най-важен е подборът на храната е не толкова количеството. С две думи ако в вместо да думнеш 2 дюнера, изядеш един и половина... ми няма да стане.

16.   15, ако дневната ти нужда е 2200, а ядеш 1800, ще сваляш.