Споделена история от Здраве

Натрапчиви мисли
Здравейте! Имам нужда от помощ, страдам от ОКР. Винаги се притеснявам и страхувам. Извършвам ритуали, не се издържа вече! Днес примерно, видях едно момиче, което ходи с момчето което харесвам. Изведнъж ме връхлетя мисъл това момиче да умре! :( Не я искам тази мисъл, обаче сега постоянно ми се върти, не съм човек, който мрази и ненавижда! Искам всички хора да са живи и здрави. Казвам си това е ОКР, обаче не помага! Наистина не желая това, искам да са щастливи и двамата, вече почти отмина този период който го харесвах.. (От 2018 го харесвам). Нали не съм лош човек, не издържам, това нещо ми причинява душевен дискомфорт. Чувствам се като лош човек.

Коментари

1.   Не си лош човек,явно си в депресия.Започни да спортуваш,примерно да тичаш,за да се разсееш.

2.   Една от стратегиите за справяне с ОКР е да се опиташ да се радваш на натрапчивата мисъл.Така когато се сетиш за нея да имаш положителна емоция.Така с времето тя постепенно изчезва.Натрапчивите мисли съществуват защото когато възникнат те предизвикват негативна емоция и това кара мозъка пак и пак и пак да мисли за това.

3.   Чети литература всякаква. Мозъка ти трябва да работи на други вълни. Заеми го с други въпроси. Иначе ставаш с болна мисъл.

Заеми се с идеи по-големи от теб самата като личност. Семеен, групов, национален, световен проблем или интерес, по който да работиш. Когато имаш отговорност към повече хора, ще станеш и по-отговорна към теб самата и мисълта ти няма да я връхлитат такива глупави идеи.

4.   И аз бях така но отидох на психиатър и човека ми помогна. Не е трудно. В Интернет си го намерих.

5.   Натрапчивите мисли са заболяване на мисълта.