Споделена история от Здраве

Пломба при непълнолетна
Здравейте, момиче на 15 години съм. Имам 3 кариеса на които трябва да се прави пломба и почистване. Никога до сега не съм ходила на стоматолог. Плаща ли се, и ако да колко? Моля модераторите да публикуват историята ми. Благодаря предварително за отговорите!

Коментари

2.   Здравната каса поема към 25 лв. от процедурата. Имаш право на 3 пломби годишно. Вече зависи от тарифата на зъболекаря - има такива, които взимат 150 лв. на пломба, а други - 30 лв. Ти доплащаш 125 лв. или 5 лв. Стига зъбарят да работи със здравната каса разбира се. При приличен зъболекар в София, който ще се отнесе нормално (ще ти сложи упойка и т.н., а няма да те мъчи), си приготви около стотина лева за цялата работа. Моята взима 70 лв. на пломба. Преди ходих при една, която взимаше около 30, не помня вече, кадърна беше, но оборудването ѝ беше доста старо, работеше предимно с пенсионери и действаше малко примитивно. Винаги ходех с ужас, защото болеше. При настоящата ми е дори приятно да ходя, но и цените са двойни. Пак са наполовина от това, което са ми искали в много гъзарските кабинети... безумни цени. Ако под "почистване" имаш предвид зъбен камък - не се покрива от здравната каса и е около 80 лв. средно.

3.   Със здравна книжка би трябвало да не ти вземат никакви пари до 18 годишна възраст, но се броят на ръка тези, които го практикуват. Когато бях на 16 имах възможността да случа на такъв тип зъболекари, но това беше рядкост тогава, както е и сега. Поинтересувай се.

-

4.   Еми имаш право на 3 или 4 пломби годишно (за възрастни са три, но за непълнолетни май бяха 4), доплащаш 5 или 6лв. на пломба 2-3 лева за прегледа, който се прави.

5.   На 15 и не си посещавала стоматолог? Що за родители имаш?

6.   Имаш 3-4 пломби по каса. Но касата покрива цвната само на пломбите от амалгама -старите гадни сиви пломби. За да ти направят пломба от фотополимер вероятно ще трябва да доплатиш - от 20 до... Зависи от зъболекаря. Не пишеш в кой град си, но при всички положения не отлагай, защото зъбите ти няма сами да се излекуват, а може по-зле да стане.

7.   Със здравна книжка ще ти излезе между 10 и 30 лв на зъб при по-голямата част от зъболекарите. Хубаво е по-често да посещаваш зъболекар, за да откриваш кариеса в най-ранните му етапи на развитие и да няма риск от усложнения и много по-сложно и скъпо лечение.

8.   Благодаря на всички за отговорите,от ще ходя на зъболекар в град Велико Търново най-вероятно,може и в Павликени или в Севлиево,не съм сигурна. А относно непосещението ми на стоматолог се дължи на факта,че родителите ми не са много заинтересовани от моето съществуване. Дори и като съм болна си стоя вкъщи,така се лекувам,не съм влизала в болница, нито на прегледи ме водят...