Споделена история от Здраве

Йо йо диета?
Някой ще сподели ли с мен, какво изобщо означава йо-йо диета?
Защото аз не виждам проблем с диетите, а проблем с това, което се прави след диетите. Ако двата дюнера на ден + кексчето за закуска и литър-два кола на ден са те направили с 15 кила над нормата, каквот те кара да мислиш, че ако остсабнеш и се върнеш към грешните си навици, ще има друг резултат? И зщао обвиняваш диетите?

Коментари

1.   Всяка диета е йойо, затова аз препоръчвам режим.
Хранителем режим с всичко необходимо, от който вероятно ще се отслабне по-бавно, но по-дълготрайно. А и идеята му е да ти стане като начин на живот, а не 6 месеца и айде. Не пречи да имаш 3-4 cheat days месечно, ако и тялото се движи, а не седи по цял ден няма нужда от диета. Не говорим за хора, които имат по над 90-100кг излишни, ами за такива с 15кг да речем над нормата.

Аз не ограничавам никаква храна, но тренирам здраво. Ако не тренирах толкова, нямаше да си позволявам пастата и пицата, които ям толкова често. Важното е да има движение, без движение сложно. ако вече човек иска плочки, релеф и тн по-сериозна фигура да направи, задължително храненето трябва да е стриктно.

2.   Проблемът е в друго. След едно гладуване тялото преминава в режим "оцеляване" и почва да трупа и малкото храна, която ядеш, когато е възможно и да гори мускулна маса. Когато условно си "отслабнеш" и почнеш да приемаш нормално или повече от нормалното количество калории тялото ти е в режим да складира всичко в мастни клетки. Това е "йо-йо" ефекта. Затова и се препоръчва да отслабваш с просто намаляне на колориите, а не глад! Едно, че не е здравословно и второ се получава този "йо-йо" ефект.
Отделно е факта, че като гладуваш дълъг период от време, то ти след това несъзнателно, а и тялото си го иска да ядеш повече. На всички ни се е случвало като сме огладнели зверски да нападнем хладилника и изядем де що има...

3.   Просто някои хора решават да преминат към много голям калориен дефицит.
Например ако балансът ти е 2500кал дневно и внезапно преминеш на 1000кал, колко време според теб ще издържиш- 2, 3 седмици, може би макс 2 месеца.
Накрая гладът ще те смачка и внезапно ще се върнеш към старите си навици, дори поне една седмица ще се тъпчеш с всичко, което видят очите ти.
Точно това е йо-йо ефектът.
Заради това трябва да се изготви добре балансиран хранителен режим, включващ достатъчно белтъчини, въглехидрати и мазнини, както и калорийният дефицит да е малък, но достатъчен. В началото се орязват около 200кал за да не изпитва човек голям глад и да сваля плавно, а не да гладува и да припада по улиците.