Споделена история от Здраве

Прекалено много се притеснявам за абсолютно всичко
Мислих да го кача в раздел: тийнейджъри, но това се отнася главно за здравето. От както се помня съм прекалено притеснена за абсолютно всичко. Буквално, счупя чаша- притеснявам се. В момента се уча да готвя -паника съм, треперя. Постоянно мисля как ще направя нещо лошо, как няма да се справя, как ще се проваля. Като ме оставят да работя в магазина (мама има магазин..)И да като работя и там съм притеснена, бързам като луда. Страх ме е да не направя лошо впечатление, да не сбъркам някоя сметка, да не направя нещо лошо и така нататък. Не е само в главата ми това. Най-добрите ми приятелки са го забелязали, собствената ми майка ми казва: трябва вече да се отървеш от това притеснение. Но не знам как. Разбирате ли...цял живот, подчертавам цели 17 години съм си притесненото, стеснително, срамежливо и най-вече ревливо момиче. Толкова много съм го свикнала, че не виждам как се убивам. Хора...Ако ми имахте моето притеснение, нямаше да издържите и ден. Повярвайте ми...Много пъти си казвам: как още не съм в болница или лудница. Не се чувствам добре изобщо..и психически и физически вече. Нямам желание да правя нищо, мързелива съм ужасно много от около ..ЦЯЛ живот отново. Сякаш нямам енергия за нищо, просто искам цял ден да лежа и да не правя нищо. Това е. Знам, че така си пропилявам годините..спестете ми този коментар. Наясно съм с характера ми. Обаче не знам как да променя тва тъпо притеснение. Буквално: треперене, главоболие да не говоря, изпотяване, сърцебиене, всичко съм имала. Трябва да има нещо, с което ще се спася. Не е нормално като счупя чаша да рева знам хах. Не е смешно, трагично е. Ноо съм го решила вече. То отдавна трябваше, ама явно сега осъзнах колко много си вредя. На 17 съм сигурно ще е трудно да променя толкова годишен навик, но да видим. Давайте съвети, ако може...Как най-притесненият човек на света може да стане спокойно ангелче...

Коментари

1.   Точно сега е моментът да се разделиш с тези притеснения. На 17 си, животът е пред теб. Това не е характерът ти, просто страдаш от някаква лека форма на тревожност. Концентрирай се върху нещата, с които се справяш. Може да си направиш дневник, в който да записваш успехите си колкото и малки да ти се струват. Ежедневно го препрочитай. Чети книги за самоусъвършенстване и приложна психология. Има в книжарниците най-различни, има и в интернет безплатно да си изтеглиш. Грешките са необходими, за да израстваш. Не се страхувай от тях, приеми, че ще правиш грешки. Няма нищо фатално и да объркаш нещо.
Пожелавам ти щастлив и спокоен живот
Ж 27

2.   Иди си провери щитовидната жлеза, че това са характерни симптоми за проблеми с хормоните.

3.   Важното е да не ти пука от нищо. Там е разковничето на щастието.

4.   Хей, здрасти. Аз бях като теб. Един ден ми попадна книжката на Уейн Дайър - “Вашите слаби места”. Тя ми помогна да изляза от това състояние и ми стана като настолно четиво. Четеш и препрочиташ пак след време когато почувстваш че влизаш наново в капана на безпокойството …и така до сега е до мен въпреки че вече не ми е необходима.. препоръчвам ти я горещо.

5.   Яко си нервак, значи? Провери да не е някакво нервно заболяване! Ако не е, значи просто си с по-активна нервна система.

6.   Провери си хормоните наистина, както каза номер 2. Аз съм абсолютно същата като теб, само дето съм на 23 вече, откриха ми проблеми с щитовидната жлеза на 11.

7.   Мило момиче, ти се справяш - сама каза, че работиш в магазина на майка си. Няма как да те оставят там, ако нищо не можеш, явно си можеш доста, но не го виждаш.. :) И това е така, защото през това време - ти мислиш за негативни неща. Отпусни се и дишай. Вече знаем, че можеш да мислиш много, а сега е ред да започнеш, да мислиш само хубави неща. Ще се опитваш. Ако не стане първите 20 пъти, ще пробваш пак. Бъди благодарна за всеки ден, радвай се на малките неща, занимавай се с хобитата си, работи си, излизай сред природата, отпусни се и заживей в спокойствие. Дойде ми идея, че може да си записваш всеки ден по нещо - "Правя страхотни сандвичи", "Никога не закъснявам, винаги съм точна", "Честна съм", "Имам вкус, обличам се добре" и каквото още щеш. Сигурна съм, че правиш много повече хубави неща, отколкото лоши. И за чашите... В един ресторант пляскат на сервитьорите, когато счупят нещо, даже имат реклама с Катето Евро и сина ѝ, е, много ми е забавна. :D Ако бях бях във вашето семейство, щях да навия всички да ти пляскаме, да те видя тогава, колко ще ти е готино.
Е

8.   Мисля че притеснението от счупването на чаша се дължи не че си счупила чаша, а от самия звук на счупването й. Предполагам се дължи на подсъзнателна травма/асоциация. Може като си била много малка да се е счупило нещо около теб и да те е стреснало, и оттогава да си така. Тази асоциация може да се превъзпита чрез създаване на нови асоциации покрай счупването и звука - но този път приятни.

Страхът в магазина пък подчертава проблемът ти по принцип - липса на самочувствие и затова търсиш външна валидация от всички около теб. И това може да се превъзмогне, но изисква много да работиш върху себе си. Трябва да си направиш дълбок самоанализ и интроспекция - какви са ти недостатъците, да, НО и какви са ти силните страни. Какво можеш да направиш за недостатъците. Примерно да не объркаш сметка, това става само с решаване на задачи, да се научиш да смяташ бързо и наум. Страх да не се изложиш, ок, всеки го е страх от това, но при теб идва с предимството, че знаеш какво е и ако някой друг се изложи около теб, няма да им се присмиваш, а ще ги успокояваш.

А за недостатъците за които нищо не можеш да направиш и са изцяло извън контрола ти - и такива недостатъци имат ВСИЧКИ - тях можеш единствено да приемеш. В крайна сметка съвършенството е невъзможно, а ако беше, то тогава всички щяхме да сме еднакви и съответно скучни.