Споделена история от Здраве

Мисля, че страдам от депресия. Какво да правя от тук нататък?
Здравейте! Последните седмици се чувствах доста странно и ми се случваха доста странни неща (няма да навлизам в подробности). След като проверих на какво могат да се дължат навсякъде пишеше, че може да са признак на депресия. До сега не бях много запозната с депресията, но след като прочетох по-подробно за симптомите и причините мисля, че страдам от депресия (буквално всички признаци и симптоми съвпадаха с моето състояние). Въпроса е какво да правя сега? Наистина не знам и съм много объркана. Ще ме е страх да отида на някакъв лекар...просто ще се чувствам много странно, но и без това тъй като съм на 16 ще трябва да споделя първо с майка си, а тя най-много да ми се изсмее в лицето и да ми каже, че се превземам и, че съм ненормална...(не поддържам връзка със баща си, имам баба и дядо, но не бих искала да притеснявам хората, все пак са на възраст и имат достатъчно техни проблеми със здравето). И не, че не мога да отида сама на лекар, но майка ми ми следи всяка стъпка и няма как да скрия от нея. Моля посъветвайте ме какво да правя. Благодаря предварително за отговорите ви!

Коментари

2.   Привет!

Какво те кара да се чувстваш така? Опитай преди да споделиш с някого да анализираш ситуацията и проблема с писане :) според мен това ще ти помогне да видиш на какво трябва да наблегнеш и ако нещо те притеснява, изгори листата след това :) Обърни внимание на малките неща, колкото и клиширано да звучи, излез на слънце "да заредиш батериите" - според мен помага.

Успех :)

3.   Тъй като си във възраст, в която още растеш и се променяш, не е ясно дали е депресия. Сподели с баба си и дядо си какво те тревожи. Те имат житейски опит и ще ти дадат някакъв съвет. Също започни да правиш нещата, които те изпълват с енергия и щастие - танцувай, разхождай се сред природата, рисувай или доброволствай - каквото ти харесва. Успех.

4.   Депресията не е болест, а е белег, че преминаваш през нещо драматично в живота си. Съответно тялото и душата ти реагират на събитието и резултатът от това можем да наречем "депресия".
Намери първопричината, която я предизвиква! След което има 2 варианта - 1) да продължиш с процеса, докато го избуташ до край, преживееш и надживееш, и 2) да се откажеш...
АКо нямаш опит с тези неща - посети психолог.

5.   Аз също съм имал депресия дълги години. Има ли нещо, което да те дразни в живота, да те тревожи, да не се е случило, както ти се иска или просто някой да те е наранил сериозно някога (човек или събитие) и изобщо има ли нещо, от което да не си удовлетворена по някакъв начин? Или нещо, което не приемаш в себе си?

6.   Отиди сам на лекар. Майка ти не може да ти попречи, а ако ти се смее, това е само още една призина да потърсиш помощ.

7.   Като за начало психолог или психотерапевт. Много помага.

8.   Не си описала симптомите. Мисля, че за да стигнеш до депресия се иска много повече време и определено ще си сигурна че е това без да търсиш симптомите. Просто думата депресия се използва много често и за други по-леки състояния. Съдейки по това, което си написала, адекватно е и мисля, че нямаш труден за преодоляване проблем. В твоето училище трябва да има психолог с който да говориш свободно. Попитай класният ти за това и пиши какво е развитието отново тук. Успех!

9.   Здравей, мило дете. Не бъди така наивна и притеснителна от всичко, което чуеш и прочетеш. Пречупвай имформацията през призмата на логичното мислене и опита, който оттук нататъка ще трупаш. Дали е депресия или не, както са ти казали горе не е нито сигурно, нито страшно. През живота си човек преминава през различни фази и честно казано през колкото повече, толкова по-израстнал е той. Така, чв "всяко зло за добро" се оказва не лоша поговорка.

За лекар не те съветвам, не защото си малка, а защото е хубаво човек да се познава сам и да знае кога какво му е. Учи се да разчиташ повече на себе си и ще изградиш силен характер.
В интернет можеш да намериш много неща, а ако си чела достатъчно и, че тези симптоми биха могли да са абсолютно всичко. Депресията е следствие, а не болест и може да е знак както за физическа и психическа болест, така и за напълно здраво тяло, преминаващо през чужд за него етап.

Вземи едно листче и химикал и напиши как се чувстваш. Напиши как ти минава ежедневието и дали нещата се развиват спрямо твоите представи. Напиши слабостите и несигурностите си. Така хем ще изхвърлиш първо ще изхвърлиш товар от раменете си, второ в процеса на писане мозъкът ще пренареди хард диска ти и трето после го имаш на черно на бяло кое-как е. Можеш да го прочетеш пак, да анализираш начина си на мислене и защо се чувстваш по начина. по който се чувстваш, а и да помислеш какво точно не ти харесва за да го промениш и излезеш от това състояние.
Хората са социални създания и обичат да споделят, но е важно с кого. Тъй като понякога хората не са преминали през това, през което ние преминаваме и не показват разбиране. Тогава би се почувтвала сама и неразбрана. Това ти го казвам и за в бъдеще, когато някой сподели нещо с тебе. Показвай разбиране и ЕМПАТИЯ. През твоята възраст обаче, повечето сме минали или минаващи. Така, че няма да е много трудно да намериш съмишленик. Опитай с някого, на когото имаш доверияе. Мама, баба, дядо, приятел. Ще почувстваш голямо облекчение, когато разбереш, че не си "луда" и всеки минава през разни неща в живота си.

Съвет: Не споделяй с много хора. Това е като твоя тайна и слабост. Искаш само някой близък да знае, който може да помогне, а не да се подиграва. Не искаш и да чуваш много мнения по въпроса. Необходимо ти е само едно или две. Така хем няма да се объркаш в суматохата от мнения, които всеки дава, а и ще изградиш специална връзка на доверие с дадения човек.
Не се притеснявай, това ще мине, най-хубавите ти дни те очакват. Пий вода, стой на слънце и може би малко магнезий и витамин Д. Предполагам хормоните ти нещо са объркани, ама ти сега си в пубертет, то всичко ти е с главата надолу. Няма се шашкаш, ей!

П. С.
Като тръгнеш да споделяш на някого, говори как и защо се чувтваш, а не к'ви глупости си чела в интернет за депресията! Успех миличка!