Споделена история от Здраве

Клатят ми се зъбите
Здравейте! Имам голям страх, че мога да загубя някои от зъбите ми. По принцип имам предразполойение към образуване на зъбен камък и от година и половина не го бях махала. На скоро започна да ми се струва, че някои зъби ми се клатят. Знам, че може да е от венците и отидох преди 13тина дни на зъболекар и ми го изчисти - или поне частично де.

Тя практикува така - маха му го колкото може, защото прекалено много кървят венците и след няколко дни ми го доизчиства. Предписа ми вода за жабурене Paroex, и излезна в отпуск и не мога да се свържа с нея поне още седмица. Но зъбите ми като че ли повече ми се разклатиха - възможно ли е да е от махането на зъбния камък и като ми заздравеят венците да се намали клатенето?

Знам, че имам нещо от сорта на парадонтоза или парадонтит, но не знам кое точно. Не издържах на напрежението и отидох на друг зъболекар и той ме прегледа и каза, че не вижда чак толкова притеснително клатене. Проблема ми бил, че не съм си четкала зъбите достатъчно добре.

И каза да почна да ги четкам повече и да ползвам конец, "и така венците ще спаднат, ще станат розови, пък ако тогава продължава да се клатят ще видиме." Притеснявам се да не е късно след време? Някой имал ли е подобен проблем и как го решихте?
Благодаря!

Коментари

1.   Да имам такъв проблем след махане на камък се клатят докато не заздравее венецът. Ако имаш парадонтоза и не се лекуваш ще дойде ден когато ще изпадат един по един. Сега има толкова начини на лечение но всичко е свързано с пари. Зъболекър трябва да прецени състоянието ти, може да се направи операция за заздравяване ако си в напреднал стадий на парадонтит.

2.   Здравей, купи си от аптеката 90 градусов спирт, намери от пчелар парче пчелен клей. Пусни парчето в шишенцето със спирта и изчакай няколко дни да се оцвети. Ще мажеш венците 1-2 пъти дневно, много щипе но помага.

3.   Здравейте, авторката е! :) Благодаря ви за съветите - да ще се консултирам с моята си зъболекарка - просто исках да питам дали е (или донякъде поне) нормално и нали се лекува.
Знам, че е свързано с пари и определено не са ми излишни, но ще направя каквото е нужно да не загубя зъби. Все пак срамота е - аз съм студентка на 20 години и не мога да си позволя да остана "щърбава" от млада, както майка ми казва. Благодаря ви пак и ако още някой има мнение нека го сподели :)

4.   Добре, че си си го изчистила! Друг път не чакай толкова, аз нямам проблеми, но всяка година го чистя. Ще се оправиш, споко! Довери се на зъболекарката си, понякога трябва да разберем, че хората са учили 10 години и да им се доверим. Яж пълноценна храна - много плодове и зеленчуци, дъвчи внимателно

5.   Купи си паста Лакалут актив, за са ти стегне венците, а също и мека четка за зъби. Четкай 3-4 пъти дневно в продължение на седмица. При мен имаше ефект и подейства. Имах същия проблем и така се оправих. Може да пиеш и витамин С и В комплекс. Това също помага. Сега съм със здрави и стегнати венци.

6.   Антибиотик за парадонтоза-РОДОЖИЛ! Билката смрадлика от аптеката-вариш и жабуркаш и плюеш по няколко пъти в деня!

7.   Здравейте!! Аз също имам проблем с венците и мисля да отида да ми почистят зъбният камък, но ми се струва, че зъбите ми леко се клатят и много ме е страх от почистването да не стане по-зле, бихте ли ми дали съвет какво да направя, и ако ги почистя каква паста за зъби е най-добре да използвам, защото съм ходила при няколко зъболекаря и всеки ми казва различно, а и все пак венците ми кървят адски много. Не искам да изгубя зъбите си, само на 17 съм...

9.   Помощ аз съм на 10г. и ми се клати предпоследния зъб, а не трябва. Помощ! Давайте съвети! Много се страхувам!

10.   Вземай витамин С, по-големи дози, прим. 5ОО мгр. на ден. След няколко месеца ще се оправиш напълно.

11.   Към номер 9: Защо да не трябва? На всякаква възраст може да ти падне! Аз съм на 12, имам още няколко зъба за сменяне, но зъболекарката каза, че имам тясни челюсти и това бил проблемът! Ама на: притеснявам ли се - НЕ! Става всичко, не се притеснявай!
One girl