Споделена история от Здраве

Ниско ниво на тестостерон – какво да правя?
Здравейте,

Мъж на 30 години съм. От 20 години имам проблеми с честото уриниране (свръхактивен пикочен мехур), а проблемите с половата ми система се изостреха все повече и повече, докато вече съм немощен и не ставам за секс и възбуждане дори и веднъж в годината.

Никъде не откриха нищо. Вчера обаче реших да си тествам нивото на тестостерона и излезе следния резултат: 7,43 nmol/l при референтни стойности 9.90 – 27.80 nmol/l.

Изглежда шокиращо за годините ми, където трябва да имам високи стойности. При ниско производство на сперма сигурно е логично да е така.

Каква е причината за ниското ниво на тестостерон и какво да прав?
Означава ли, че ниското ниво на тестостерон е предизвикало отслабване на мускулатурата на пикочния мехур и простатата и до свръхактивен пикочен мехур? Състоянието е често уриниране на малки порции.

Иначе имам сила все още да си върша работата, но имам проблеми със съня – трудно заспивам и ставам по 10-15 пъти през нощта да уринирам и това води до недоспиване и умора, както и липса на концентрация.

За секс отдавна съм забравил. Хубавото е, че поне успях да си загубя девствеността, макар и по един изкуствен начин.

Ходил съм по лекари, не знам си къде. Никой не ми помага с нищо. В болниците не установиха нищо и ме изписаха напълно здрав. Мислят си, че се преструвам. Сам реших вчера да тествам тестостерона, без никой да ми препоръчва. Ако не го бях направил, нямаше да знам защо имат тези проблеми.

Коментари

1.   Тестостерон се вдига доказано с физическо натоварване.

2.   Покажи си изследванията на ендокринолог, купи си трибестан от апткета

3.   Мда и аз съм така, но аз съм си и дебел, та може би е нормално. Ако си повече кила, свали и най-вече, изследвай и "женските" хормони. Но по-добре преди това иди на ендокринолог. При мен, аз желание напоследък много нямам, но и жена ми ме дразни, иначе си ми ставаше оная работа. Може много неща да са, може хипофизата да има проблем, зависи и др. хормони как са ти, затова, наистина, отиди на лекар. Аз все още съм без терапия, не е нужно да те наблъскат с хормони, пробваш по-здравословните методи и чак ако не става - тогава ще ти предпишат тестостерон вероятно. Но няма умрели от това. Да, влияе на производството на собствения, има някои проблеми, но виж колко мъже в щатите са на терапия, така че споко. Докторът ще ти каже. Аз имам даже по-нисък от тебе, а си тренирам, макар и да съм дебел, може би има връзка, че трудно свалям кила. Та реших да се изследвам щото често депресии, не свалям кила, трудно качвам мускул и си викам, тва не е ок. Желание напоследък нямам, но то и заради жена ми, че ме дразни :D Порно си зяпам... Та, симптомите може да са много и различни. Успех!

5.   Отиди на андролог.
Ж

6.   Да , андролог , ендокринолог или поне на уролог. Звучи като хиперплазия на простатата, но ние няма как да знаем. Дори и да има такъв лекар тук във форума той без да те прегледа няма как да ти каже. Така че не виждам какво очакваш от нас ...
Само да гадаем и да се утешаваме няма да ти реши проблема.

П.с.Ако си толкова скептичен към българското здравеопазване си извади една европейска здравна карта и отиди във Франция , Германия , Швеция...прегледай се някъде другаде , където мислиш че ще ти помогнат. Но просто действай, не губи ценно време!

7.   До 1 - Да, но ако си в добро физическо здраве и всичките ти хормони са си на средни за популацията на твоята възраст нива. Не давйа такива съвети. Опасни са.

8.   Запиши се на бокс. Аз като смажа боксовата круша от бой и направя два спаринга за деня после издържам с часове.

9.   "Мислят си, че се преструвам"

Интересно как "преструваш" изследванията си... Но да, и аз съм бил из българска болница, тотална загуба на време. Принципно знам че хората практикуват както естествени начини за повишаване (като спорт, по-добро хранене), така и изкуствени - лепенки/инжекции тестостерон. Но за второто ти трябва лекарско предписание май, което нямам идея в България как да го получиш... С това често уриниране, може би е нещо по-сериозно, но без кадърен лекар, трудно да го установиш...

10.   Отиди на еднокринолог незабавно. И друго нещо - вегетарианец ли си? Преди години имах бивш, който от 13-годишен беше спрял месото, дори яйца не беше и нямаше ерекция, а беше на 16-17 години. Имаше женски тип напълняване, нямаше никаква енергия. Причината естествено е хормонална. Вегетарианството при мъжете често е причина за нисък тестостерон. Дори и да не си вегетарианец, трябва да подбираш внимателно диетата, има храни, които стимулират определени хормони. Попитай лекарите за това също.

11.   Отиваш с изследванията при ендокринолог и дискутирате ситуацията.
Но най-добре е да провериш и други хормони- естроген, пролактин, естрадиол и други. Колкото повече хормони, толкова по-добре.
По принцип в развитите държави биха ти предписали ТРТ терапия (TRT- Testosteron Replacement Therapy). По този начин нивата на тестостерон ще влязат в норма.
Хормоналният дисбаланс може да предизвика една камара заболявания, на простатата, сексуалният живот, кости, дори и психическото здраве.
Но честно да ти кажа, успех с намирането на адекватен ендокринолог в България. Повечето за ТРТ дори не са и чували, камоли пък да предписват такава рецепта.
Другото нещо, което можеш да направиш е да започнеш да спортуваш, да избягваш захари и пакетирани полуфабрикати, да спреш алкохола и цигарите и да намалиш стреса.
Всичко това допринася за по-добър хормонален баланс.
Но на 100% отиди при ендокринолог, дори при няколко.
Успех!

25.   Първо, трябва да откриеш причината за ниския тестостерон.
Някои неща за увеличаване на хормона са:
Не си слагай мобилния телефон близо до тестисите!!!
Яж броколи- те намаляват излишния естроген в тялото.
Упражнението мъртва тяга с щанга го увеличава.
Яж храни, богати на холестерол- цели яйца, мазно месо.
Махни захарта, алкохола (особено бира), тестените изделия, както и цигарите.
Махни или намали хроничния стрес; кортизола е враг на Т.
Не Трибестан, а Бабини Зъби (самата билка) на Билкова аптека (производител).