Споделена история от Здраве

Косопад? Трябва ли да се притеснявам за косата си?
Темата е сериозна!!!
Здравейте, аз съм момче на 19. Имам следния проблем, като се реша, понякога има косми които остават по гребена, но сега есента са повече от обикновенно, казаха ми че е нормално за есента. Проверявах даже в интернет, и правих един тест за да видя дали имам косопад, а именно да прокарам ръка по косата си която не съм мил от 3 дни няколко пъти и да проверя колко косми са останали, ако имало 5 и повече имало проблем, но при мен едвам се събраха повече от 3 всеки път, понякога и нямаше въобще. Гледам си и космите които са паднали, някои имат бяло връхче, други - не, напоследък май са повече без връхче. Но бях и забелязал едни голи петна, мислех че са просто фоликулите но днес обърнах повече внимание и видях това на долните 2 снимки. Вие как мислите? Трябва ли да потърся помощ от специалист, били ли сте в подобна ситуация?

Качвам снимките тук:
https://prikachi.net/image/FX0XE
https://prikachi.net/image/FXO94

Ще съм много благодарен на коректни отговори, за повечето мъже в бг голата глава може да е голям кеф или плешивостта да не е проблем, но за мен е, предпочитам да имам коса, хубава дълга, коса.

Коментари

1.   нищо ви няма !

2.   Това не е косопад, напълно нормално е да ти падат косми от порядъка на 100-на косъма на ден. За доста над това се смята за косопад.

Също така, дори да е косопад, не трябва да те притеснява, и без коса се живее, може да е породено от повече тестостерон или други неща, които не означават задължително проблем.

3.   Плешивостта се дължи на ген, а не е вследствие на косопад и се появява горе на темето, а не отстрани и на тила.
Има различни причини косата да започне да капе - липса на витамини, най-вече желязо, витамини от B групата, особено B9, B12, биотин, калции. Може да се дължи също на анемия, има придобити и автоимунни анемии, на автоимунни заболявания на щитовидната жлеза - Грейвс или Хашимото, на висока кръвна захар. Може да се дължи на алопеция ареата. Може да се дължи на гъбична инфекция, която се предава от куче или котка на човек.
Може да се появи косопад след поставяне на амалгами в зъбите. Може да се причини и от непоносима съставка на някой шампоан, балсам, лак за коса или ако си пръскаш косата с парфюм.
Може да се появи косопад след прекарано бъбречно или инфекциозно заболяване, дори и след Ковид има такива случаи.
На пръв поглед не изглежда да имаш сериозен проблем.

4.   Благодаря много!! Най вече на изчерпателността на коментар номер 3

5.   Ползвай известно време конски шампоан
Този шампоан се бори много яко с косопада

6.   Това с гените са пълни глупости, не е вярно изобщо.Купи си витамин Ц, витмаин Е и биотин