Споделена история от Здраве

Брекети
Здравейте, на 21 години съм (момче), ако е от значение. Та интересувам се, изправят ли се укривени зъби от брекетите?
Например, двата ми кучешки отпред са изкривени и имат луфт от предните 2 и се различават и имат различна форма от тях, т.е просто се интересувам, сливат ли се със тях с течение на времето след като си поставил брекетите, понеже си сложих преди около 10 дена и ортодонтката ми каза, че ще ги нося минимум около година и половина, две. Просто нямам представа как помагат брекетите и питам ако някой има понятие и е носил такива. Ще се радвам ако има изчерпателни отговори.
Благодаря ви за отделеното време. :))

Коментари

1.   Брекетите изместват зъбите, малко по малко се мърдата и преместват наляво и надясно във венците. Всеки месец ортодонтлата затяга брекетите и стяга зъби още повече, за да може да продължат да се изместват. Но те се местят с милиметри и за това трябва време.

2.   Да, ще ти се оправят зъбите, бъди търпелив и не се притеснявай от тях. Разговаряй с лекарката, задавай й въпросите си.

3.   Да, ще ти помогнат много, ако беше ги сложил като по-малък, ефектът щеше да е по-бърз. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО след брекетите си носи шините/апаратчето или каквото там ти дадат всяка нощ, иначе зъбите ти пак ще се изкривят и парите ще са отишли на вятъра.

4.   "питам ако някой има понятие"
А да си ходил на зъболекар до сега? Може би той е човекът който ти е виждал устата и има някакво понятие от тези неща... Особено тия неща още като деца се оправят, но явно и родителите са били едни...

5.   Да, изправят се. Моя колежка си сложи на 28 години и й се изправиха. Тийнейджърите също ги носят около 2 години. Ортодонтът на моето дете каза, че след около 5-6 месеца от поставянето зъбите ще са напълно прави, но за да се задържат трябва да ги носи общо 2 години. Сложихме ги преди няколко дни.

7.   Ти първо научи кое е кучешки зъби. Това са зъби номер 3 (едно, две, три). Иначе се изправят, но трябва някоя година да изтраеш.

8.   Здравей,
Аз носих брекети преди 3-4 години. Според мен, това е най-доброто решение, чрез което можеш да си оправиш зъбите. Определено ефекта след свалянето им е много добър. Сигурно ортодонтката ти е споменала, но докато ги носиш почистването на зъбите ще е малко по-трудно. Трябва да отделяш повече време за миене, четкане и плакнене. Ако си с бели ластици, имай предвид, че с времето пожълтяват, особено ако пушиш или пиеш кафе и ефекта е леко неприятен. Но ако ортодонта ти ги сменя често, няма проблеми. След махането на брекетите, в повечето случаи зъбите започват да се връщат в първоначалната си позиция. Затова ще трябва да носиш ретайнер, първоначално ще е 24 часа в денонощието, а след известно време само през нощта, докато спиш. Има вариант и за постоянен ретайнер, който се залепва в задната част на зъбите, но той от своя страна си има други недостатъци.

9.   Помагат, да, но е важно да ти сложат ритейнъри след като ги махант, иначе ще се върнат.

10.   Аз съм на 29 години и на 27 взех решението да сложа брекети. Още малко ми остава (надявам се), но съм супер доволна от тази инвестиция. Промяната е огромна и си заслужава. Аз имах разстояние между зъбите, особено между предните два и крива захапка. Един зъб (предкътник) ми беше поникнал в небцето извън зъбната редица. Това вече е оправено за 2 години.

Да, зъбите ти ще се променят. И не само зъбите, но и формата на лицето също. Така както трябва да бъде.

Въпросът е след лечението задължително да носиш ретенционните си апарати, за да се запази този ефект, защото ако не го правиш, зъбите ти имат тенденцията да се връщат в старото си положение.

И другото нещо, спазвай много високо ниво на хигиена, вземи си интердентални четки за зъби и си мий зъбите след всяко хранене и сутрин и вечер. Много важно!!! И вода за уста, задължително.
Е, предполагам, че ортодонтът ти ги е казал всички тези неща.

Няма да съжаляваш. А и поне си ги сложил на 21, супер възраст. Наслади й се :)))