Споделена история от Здраве

Има ли шанс баба ми да оздравее?
Здравейте, млада жена съм на 24 години. Преди 12 дни баба ми, която е на 75 години беше с положителен тест за ковид, като в началото нямаше някакви сериозни симптоми. Правиха й снимка на белите дробове, снимката беше чиста. Нямаше дори хрипове. Изписаха й антибиотик и беше на домашно лечение под карантина. 3 дни след това рязко се влоши. Поддържаше температура 38 градуса, която не спадаше по никакъв начин. Нямаше сили да стане, повръщаше и това затрудняваше пиенето на антибиотика, защото когато ядеше или пиеше нещо, тя го повръщаше веднага. Звъннахме на линейка, бърза помощ дойде, измериха й кислорода в кръвта и казаха, че всичко е в нормите. Прегледаха я и пак казаха, че няма хрипове. Ние настоявахме да я вземат в болница, но отказаха, тъй като нямало места. Казаха да продължава да си пие антибиотика. На следващия ден положението беше още по-зле. Имах чувството, че си отива. Отново извикахме линейка, същата история се повтори, пак всичко уж беше в норми. Отново отказаха да я вземат в болница. На третия ден започна да се задушава, не можеше да си поеме въздух. При което за пореден път се обадих на 112, чакахме над 3 часа линейка да дойде и с много молене от наша страна се съгласиха да я приемат в болница. А уж нямаше места. Както и да е. Явно човек трябва да умира, за да го приемат в болница. Приеха я в болницата, направиха й снимка, пълни изследвания, прегледаха я, при което лекарят каза, че има двустранна пневмония в напреднал стадий и кислородът в кръвта й е много нисък. Сложиха й кислородна маска с надеждата да се нормализира кислорода в кръвта. Изрично й забраниха да си сваля маската, освен когато ходи до тоалетна. От 5 дни е в болницата и се чуваме всеки ден по телефона, но вместо да се подобрява, тя се влошава още повече. Не се храни, не пие течности, няма сила да стане дори. Почти не може да говори, когато й се обаждам, не разбирам почти нищо от това, което ми казва. Много ми е мъчно и се притеснявам. Вчера ходих до болницата, за да говоря лично с лекарката, да ми каже за състоянието й. Лекарката каза, че 5-ти ден вече е с кислородна маска, а кислорът не се вдига. Когато е с маската, сатурацията е 90, но когато я махне веднага спада. Иначе няма температура. Но лекарката каза, че ако не се нормализира кислорода, ще се наложи вкарване в реанимация и интубация. Говорих с моя позната медицинска сестра и тя ми обясни за интубацията, че от 10 човека, може би само 1 оцелява. Много ми е мъчно, от вчера не съм спирала да плача. Милата ми баба, не мога да приема, че най-вероятно ще я загубя. Тя е човекът, който ме отгледа и е била винаги до мен. Не мога и не искам да повярвам, че до преди месец беше толкова жизнена, а сега е толкова безпомощна. Последно когато се чух с нея ми каза, че повече не й се живее така. Скъса ми се сърцето. Винаги съм намирала изход от всяка ситуация, но в момента и аз съм безсилна и това ме убива. Не се чувствам добре психически, не се храня от притеснение, не мога да работя трезво, защото мисля само за нея. Колкото и да ми се иска да оздравее, имам някакво вътрешно предчувствие, че ще си отиде. Дори не мога да отида да я прегърна докато е все още жива. Искам и толкова много неща да й кажа.... Никога не съм се чувствала толкова безсилна. Тази сутрин ходих на църква да се помоля за нейното здраве. Моля се всяка една секунда Бог да е с нея и да я пази. Не знам дали има смисъл да искам съвет, едва ли ще можете да ми помогнете, просто имах нужда да излея мъката си.

Коментари

1.   Историята ти ме разчувства... Съжалявам за това, през което преминавате с баба Ви... Никой от нас не е способен да предвиди колко дълго ще продължи животът ни в това измерение, наречено живот. Единствено Бог знае - той дарява живот и той го отнема. Но дори и някой да си тръгне физически от този свят, едно е сигурно, животът му не приключва с това, защото всеки един от нас има душа, която еволюира. Веднъж един човек беше казал, че когато някой напусне тази Земя твърде млад всички са шокирани, но Бог знае, че това е бил най-подходящия момент за неговата душа да си тръгне, ако тя беше останала още време на Земята щеше да се повреди. В книгата "Тибетска книга за живота и смъртта" се засяга обстойно темата за смъртта. Там е описано, че човек не трябва да се страхува от смъртта, а трябва да се подготвя цял живот за нея, защото тя е единственото сигурно нещо. Рано или късно ще дойде краят за всички ни, въпросът е да вярваме в Бог и да се оставим в неговите ръце!
Силно се надявам всичко да се оправи, но ако нещата не се случат така, както искате не губете вяра, че животът продължава и след смъртта, дори и да не сме свидетели!

3.   На 36 г. съм и съм бил интубиран 2 пъти, макар и по други причини извън Ковид след тежки инциденти. И двата пъти излязах от интубация, като особено в единия са се чудили дали изобщо да си играят лекарите... Едно съм разцрал, ако човек иска да живее прескача трапа, много е важна нагласата. Над това трябва да поработите с нея.

4.   Местете я в друга болница, не знам може ли... Ако бутнете добра пачка всичко може сигурно. В кой град сте? Все Плевен хвалят, че там били все най-добрите лекари.
И питай тази медицинска сестра дето ти е казала за интубацията, че от 10 човека, може би само 1 оцелява - за какво, по дяволите, е тази интубация??? Не е ли точно, за да оцелее пациента???
Не повтаряй това за интуицията. Много смърт съм видяла през живота си и имам наблюдения, че някой като тръгне да повтаря такива неща и сякаш това обръща нещата. Не съм суеверна иначе, но съм преживяла много.

5.   Не казваш дали има придружаващи заболявания, не казваш дали е ваксинирана и кога.
Единственото което ви остава наистина е господ, но сама знаеш възрастта на бабата и че всички един ден ще си идем от този свят.
Знаеш каква е българската система на здравеопазване така че няма какво да ти кажа дано събере сили в себе си, за да оцелее, говори й че имаш нужда от нея, че искаш тя да поеме в ръце първата ти рожба, за да не помисля че не й се живее, да й възбудиш мерака за живот, само така тялото се бори с болест ако човека има желание за живот.

6.   Беше ли ваксинирана? Ако не е била ваксинирана, лошо. Трябваше да и кажеш да се ваксинират преди месец. Ако обичате роднините си, ваксинирайте ги. Иначе ги обричате на смърт.

7.   А само трябваше да се чипира и Бил Гейтс да я контролира. Толкова просто, нали?

8.   Не е това, което искаш да чуеш, но наистина положението на баба ти е тежко. Брат ми почина на 46 от ковид по подобен начин. Много бързо разви двустранна пневмония, лекарствата не му помогнаха и в деня, в който са го интубирали, е имал сатурация 75. Бъбреците му са отказали и мисля, че не са го пуснали на диализа. Това го е довършило. В България наистина само 10% от интубираните оцеляват, докато в нормалните страни половината или повече. Надявам се баба ти да е в добра болница, където ще направят всичко възможно. Ако не е, бързо търси връзки да я преместиш, въпреки че това е трудна задача. Дано да де оправи.

9.   Мило момиче, от сърце се моля за баба ти, заедно с теб! Дано да оздравее и пак да си я гушнеш! Преди месец майка ми и баща ми бяха в болница с двустранна пневмония, баща ми беше с маска и не вярваше ще оцелее. За щастие не се наложи интубация. Поддържаха 11 дни температура преди да ги вземат в болница. Сега, близо 40 дни по-късно, са добре, но продължават да се възстановяват. Отнема много време човек да пребори този вирус. Изпращам любов и хубави мисли към баба ти! Бог да е с нея!

10.   Мило момиче. Един рисков съвет ще ти дам. Може би този недостиг на кислород, се крие в съзнанието на баба ти(то си е само в нейната глава) и не смятам, че от една жизнена баба, ще ходи да е на кислород. Не трябва да го допуска това нещо. Трябва да е силна и да се справи. Казва ти го човек, к ок йто 11 месеца, след като беше болен, още имам респираторни проблеми(задух и то жесток понякога), но няма да сеподложа на това. Тя вярвали си, няма да си отиде. Поговори и с нея. Най-вече

11.   Жалко, много жалко. Баба ти на 75 г. с положителен тест за ковид. А дали е бил положителен тест!! Изписали са й антибиотик за ковид!!!! А ти момиче сигурна ли си, че са й изписали антибиотик. Дали не е било ВАКСИНА за КОВИД-19. В чужбина хората се осъзнаха и масово демонстрират против КОВИД-19 задължителна ваксинация. Много хора умират от тези ваксини. Тези които създадоха тази болест не искат хората над 65 г. да живеят защото трябва да им плащат пенсии и някои други придобивки. Тази болест е създадена с цел намаляване на населението по света. Лично аз никога няма да се ваксинирам срещу Ковид-19. Моята имунна система е по-добра от всякаква ваксина. Жал ми е за баба ти. Горката.

12.   Ковид е коварен и то особено при възрастни, а да не говорим и някой с хронични заболявания. Често хората пренебрегват ковид мислейки, че не е толкова опасен и стигат до фатален край. Надявам се баба ти да се оправи. Моята също беше болна от ковид и беше много зле и сетурацията беше под 80, но оживя. Баба ми имаше и хронични заболявания също. Нещото при ковид е, че се развива адски бързо. Един близък беше в болница и уж се оправяше и даже щяха да го изписват но уви. За една нощт разби двустранна плевмония и умря. Никой не знае какво със сигурност ще стане. Дано докторите объщат внимание и адекватно следят баба ти. Дано се оправи.

13.   Хей, моята баба премина през същото, остана 19 дни в болница. Сега е добре, на 77 е. Искам само да те уверя, че надежда винаги има и... бъди силна, каквото и да стане.

15.   Здравей! Живея от малка с моята баба, която е на 82 години. Миналия месец бях контактна и се разболях. Майка ми се беше върнала от чужбина точно тогава, разболях и нея. Отделихме се, до колкото можем от баба ми, но още преди да прояви симптоми започнахме да й даваме антибиотици, докато и ние пием. Следихме сатурацията ѝ, въртеше се около 90 първите дни. Вече бяхме наясно, че и тя е с ковид. Отбелязвам, че тя е с два инсулта и хроничен бронхит. Майка ми я кара на лекарства и чайчета, тя не ядеше, не се движеше. Накрая, след много спорове, мама звънна на 112, които взеха беба, направиха ѝ снимка - имаше пневмония. Тогава сатурацията вече се въртеше около 84. Приеха я, и още първата вечер преживя ужас - жената в нейната стая почина и баба разказа как са я завили като животно в чувал... След няколко дена й звъннахме, но вдигна новата жена в стаята - сложили баба на кислород. Нещо, което не направиха до тогава. До този момент тя не знаеше къде се намира, не ядеше също. След около пет дни на кислород, четири банки с антибиотици на ден и няколко инжекции, моята 82-годишна баба, която не вярваше, че ще оцелее, отключи един апетит, започна да се храни, да се разхожда и най-вече, да говори адекватно с нас. Изписаха я на третата седмица.
Разказвам ти го, за да знаеш, че надежда има винаги. Тя самата не вярваше, че ще излезе от там. А аз бях тази, която я разболя. Тя лежа в шуменската болница, бе доволна и от докторите и сестрите, и от хигиената на стаите, и от факта, че им носеха страна.
Бъди силна и не губи надежда! Аз не съм вярваща и не съм се молила на никого, освен на лекарите и на силата на баба ми, но тя се върна по-набожна от всякога, както и много травмирана. Пожелавам ти огромна сила и много късмет и съвсем скоро отново да успееш да прегърнеш своята баба!

16.   Ох, милата, разплаках се. Не знам как да ти помогна :-(

17.   За съжаление, от описаното от теб, и от медицинска гледна точка, прогнозата не е благоприятна. Основно заради възрастта, силно понижения имунитет, влошеното общо състояние, и ниската сатурация. Просто организма не смогва да се пребори с инфекцията. Но, извън терминологията и фактите бъди силна и не забравяй, че баба ти винаги ти е давала точно толкова, колкото ти си поискала да си вземеш от нея. В живота ще се сблъскаш с много загуби на вещи и на хора. Истината е, че след някои от тях болката е много голяма. И колкото по-бързо се мобилизираш и ги преодолееш, толкова по-силна ще излезнеш от тях. Не губи присъствие на духа и дерзай.

18.   Не съм лекар, но за съжление, баба ти е във групата от най застрашените, и в групата с най малка оцеляеваемост, дано да се възтанови.

Бъди силна авторке!!!

19.   От авторката: Днес я преместиха в друга болница, в съседния град. Казаха уж, че ще я интубират, но после прецениха, че още не се налага интубация. Сложиха я на инвазивна вентилация (това е една маска, която се слага отново за кислород). Казаха, че това е последният шанс да се възстанови. Ако и това не помогне, вече ще я интубират. От цялото си сърце се моля да се подобри...благодаря на всички за коментарите, някои от вас ми вдъхнаха кураж и надежда, че все още може да оздравее. Бъдете здрави!

20.   Защо отписвате жената заради силната отпадналост, тя е по-скоро нормално следствие. Не вярвам много, но имам наблюдения как мислите влияят на това какво ще се случи, затова не бива да се навивате в негативна посока. Когато се чуваш с баба си й говори само позитивни неща, говори ясно и високо, за да те чува. Ако не пие течности, би трябвало да й вливат със системи, ако не се храни - също, със системи. Дано е попаднала на лекари-хора, а не... да не казвам какво, които също да са я отписали. Стискам ви палци да оздравее.

21.   Огромен проблем е лечението, за пореден път се убеждавам. Доктори, които са в час не препоръчват антибиотик при Ковид и ясно обясняват защо след това ива влошаване.
Твоята позната да си скъса дипломата и да не припарвах до пациент. Аман от простотия!!! Не и вярвай!!!
Най-големия проблем е страха, внушението и всичкия този негативизъм, който се нагнети. Ако искаш да и помогтеш просто говори и положително, казвай й, че звучи по-добре. Хора осъзнайте, че всичко е първо в главата. Моя позната направи драма как умира от Ковид, излезе и теста негативен и симптомите изчезнаха.
Дано баба ти, да се оправи. Търси, проучва, ако трябва я премести в друга болница, получи, къде хората успешно се лекуват.

22.   19., авторке, дано не се наложи интубиране, но ако се наложи то би трябвало да се прави точно, за да има шанс пациента да оцелее, а не да го оставят да умре.
21., майка ми е с ковид в момента, пие два антибиотика. Има честа кашлица, без пневмония засега. Уж се оправя, но има промяна в гласа, явно се опитва да стане ларингит. Антибиотиците не действат на вирусите, но могат да предотвратят бактериални инфекции, които са следствие от падналия имунитет. Отрова са за организма, но не знам в случая кое е по-опасно: вредата на АБ или риска да падне имунитета...