Споделена история от Здраве

Oперативно лечение на кифоза
Здравейте на около 40 години съм и имам доста силно проявена кифоза. Ходих на консултация и ми предложиха физиотерапия или оперативно лечение. Първото нямаше никакъв ефект, така че обмислям втория вариант, това е оперативно "козметично" лечение c тъй наречените титаниеви импланти,
при който се поставят определен брой планки и се свързват с метална шина, като при натягането гръбнака се изправя и застопорява.
Ако някой има опит с подобна операция или знае нещо, моля да коментира.

Коментари

1.   Здрасти, аз за пръв път чух този термин, но като поразучих, си спомних за драконовските мерки и гимнастика в началното ми училище, за да не се получи това при нас.
Живея в чужбина, знам няколко езика и си позволих да се разровя на различните езици за тази диагноза, защото не видях, някой да ти е писал.
1-во знаеч, че се е получило заради грешно седене и стоене, но мога да допълня, че е характерно преди всичко за индустриалните държави.
2-ро има различни видове кифоза според т.н.ICD-10 Codes, твоята каква е?
3-то имаш ли проблеми с дишането и с храносмилането?
4-то (ако не знаеш кода ICD) кажи поне, вродено ли е, или придобито състоянието ти, както и прогресивна ли е кифозата?

Аз лично бих изчакала с операцията, ако нямам сериозни болки. Бих опитала с физиотерапия другъде.
Самата аз, заради строгите учители в началното си училище, много съм внимавала на тази тема.
Преди да тръгна тук на фитнес, ми направиха за 200 евро пълен преглед. Част от него беше и проследяването на разположението на прешлените. Имам съвсем леко „кликс“ в областта на кръста, явно от седенето и писането на чин, но по принцип много правилен гръбнак. Дори ми казаха, че твърде изправена ходя, трябвало леко раменете да ги държа по-свити. Е, това идва от непрекъснатото гледане на учителите, дали сме прегърбени и изпращането на такива деца след училище на упражнения....аз не исках да съм сред тях.

Попитах са това леко изкривяване, те ми казаха, че е нищо и е нормално, обаче ще се изправи от само себе си, щом си заздравя мускулите . Мускулите са като корсет за гръбнака. Предимство имах и че са еднакво развити (недоразвити хе хе) от всички страни, не доминираше една мускулна група над друга. Ако сега се заякна, ми казаха, никога няма да имам проблеми с кръста и с гръбнака. Значи може!

Опитай освен това с йога и пилатес. Те са именно с такава насоченост, но ако имаш вече проблеми с дишане, храносмилане - май само пироните ти остават. Ти си млад човек, ще се справиш, но помисли за заякване на мускулатурата.

Намерих на английски иначе за операцията
Spondylodese
http://en.wikipedia.org/wiki/Spinal_fusion
Kyphoplastie на немски, това е немски минималистичен метод, явно само немско мед. училище, защото няма на други езици инфо
http://de.wikipedia.org/wiki/Kyphoplastie

За физиотерапията пише, че има два метода, които са се доказали - на Scheuermann и на Schroth
http://en.wikipedia.org/wiki/Kyphosis
и двата метода са допринасяли значително за подобрение.
На страницата ще намериш и снимки на специални корсети по техниката CAD / CAM - т.е. с компютър, специално за теб. Корсетите също помагали....
Изобщо, не знам, довери се на лекарите, но не се отказвай от физиотерапия и фитнес специален за теб, който да заздрави мускулите ти. Ако имаш наднормено тегло, трябва и да отслабнеш, за да олесниш задачата на костите си. Надявам се да съм била полезна.

2.   Вече си в доста напреднала възраст за корекции на гръбначния стълб-в смисъл с гимнастика и физиотерапия. За облекчаване на състоянието-да. Трябва да правиш всеки ден дихателна гимнастика за да разгърнеш гръдния кош, за да подобриш диафрагмата и дишането си. Гръбначните изкривявания са тежка диагноза в късен стадий. Трябва да посещаваш център по рехабилитация редовно. Там ще ти покажат изправителни упражнения за кифоза.

Можеш да правиш висове на шведска стена, упражнения-лег върху швейцарска топка, наклони настрани. Опитай да ходиш на лечебен масаж. Леглото ти трябва да бъде твърдо, с ниска възглавница. В института по ортопедия в Горна баня може да те консултират. Има и корсети за гърба. Не всички операции са успешни, помисли добре!

3.   Всяка операция, а особено на гръбнака си е рискована. Консултирай се с още специалисти и тогава прецени.

4.   А защо не споделиш с аудиторията, колко пари искат за тази операция? 10 000 лв. преди 2 год. ми искаха в една болница в София, и оттогава насам не мога да събера тези пари, въпреки че работя в чужбина. Това са 5000 евро, каза, че може да се наложи и втора операция.
Аз съм на 36 г. вече, с изкривяване кифосколиоза от детските години и вече с ужасни болки във врата и кръста, всекидневни.
Т. е преди 2 год. цената за тези импланти беше 1000 лв, на мен ми трябват 10, за целия гръбнак.