Споделена история от Здраве

Психично здраве
Здравейте,първо да отбележа,че съм момиче,което страда от ОКР - не съм онова,което досаждаше постоянно с въпросите си. Към нея и всички с ОКР - всичко ще се оправи !
Да започна с моята история. Както разбрахте страдам от ОКР, доскоро се лекувах с лекарства и като че ли поотшумя,но и не ми помогнаха много. Ходих при психолога ми,но и той с нищо не ми помогна. И така реших да ги спра,чувствах се по-добре няколко месеца но сега отново се завърна въпросното ОКР. Станах по тревожна по отношение на моето семейство,притеснявам се от най-малкото,мисля си какво ли не и най-лошото идват ми много натрапчиви мисли,които всъшност не ги мисля и искам,но ме карат да се чувствам много зле психически. Пример : взеха телефон на братовчедка ми и аз веднага започнах да мисля, че не го заслужава,че е тъпа и грозно ( което не го мисля всъщност,аз много си я обичкам). Другото,което гледам все на мен да ми е добре,на другите да им е зле ( това си го мисля, и никога не бих го направила) но това ОКР - направо ме съсипва. Има ли хора,които са се лекували с хапчета и да не е имало ефект и ако да,как сега се справяте? Знам,че са само мисли,но исках да споделя,за да видя лелуващите се и излекували от това,какво мислят.

Коментари

1.   Това не е ОКР,това е Завист.Щом много я "обичкаш",защо завиждаш за телефона?????Както и другото-може и моята плевня да изгори,ама че запалим плевнята на Вуте.Не си добър човек. Никакво ОКР.Завистлива си.Помисли си малко и се стегни.

2.   Защо не пробваш медитация? Една от основните цели е да закалиш волята си и да заглушиш вътрешния поток на мислите - много добра техника е да се концентрираш в една точка (или горящия пламък на свещ) и да не мислиш абсолютно нищо, като дишаш бавно и дълбоко, за да се успокоиш и отпуснеш.
През останалото време през деня също можеш да пробваш да не мислиш наум, а да си спокойна и концентрирана в дейностите си.

3.   Но това не го мисля,нали това обяснявам...... Че не искам тези мисли. Четете и след това коментирайте.

4.   Просто не онръщай внимание на тези мисли-те не са твои ,а на Окр-рвагирай с пълно безразличие и ще излезнат ! Ще си позволя да напиша нещо от психолог,което прочетох във форум :лъжите които може да ти пусне ОКР-то са безброй.То може да те лъже, че не може да правиш каквото и да е, например да гълташ, да дишаш, да чуваш, да говориш, да ходиш и каквото и да е.Това е неговото естество - един лъжец в собственият ти мозък. Може да те лъже и че може да направиш каквото и да е, че може да полудееш, да спреш да имаш чувства, да започнеш да харесваш жени, а не мъже и така до безброй варианти.

За съжаление, лъжите му изглеждат като истина и ти им вярваш/ както и всеки с ОКР/.

Основното правило е, да не се правят никакви проверки в истинността на тези лъжливи мисли.Просто всеки път когато имаш мисъл която ти създава дискомфорт и се повява няколко пъти в съзнанието ти трябва да си казваш ,,Това е една натраплива мисъл, тя е продукт на моето ОКР и е лъжа.,, След това никакво разсъждение по нея и търсене на логика - нея няма такава. Разбира се, мисълта няма да изчезне и пак ще се връща, но всеки път това трябва да е поведението ти.

Много мощно средство е съгласяването, за него се иска доста смелост, но то е по-ефективното. Например, ОКР то те лъже,че не може да четеш.Ти му отговаряш всеки път -,, да така е,, и повече нищо не правиш. Номер 1 - не знаеш нищо за състоянието окр, очевидно, коментара ти е безмислен