Споделена история от Здраве

Мизофония?
Здравейте!
Това цялото нещо започна от както бях тийнейджърка. Не знае даже, че си има наименование. Мизофония означава да изптваш дразнение от определени звуци като: мляскане, хрупане, сърбане (някои хора изпитват дразнение от преглъщане, тракане с клавиатура/мишка, шумно дишане и други такива неща). При мен са само звуци, които се издават с уста. И не само дразнение, ами ярост, злоба, иде ти да набиеш някой, да изпочупиш всичко около теб, или ти самия да се хвърлиш отнякъде, да почнеш да крещиш или да ревеш. При мен се получават и паник атаки.
Има ли някой друг с мизофония? Как се справяте с тези състояния?

Коментари

1.   Аз също много се дразня от такива шумове, но чак да ми се иска да утрепя някого-не.

2.   Само съм чела за това. Странно е, защото тези звуци не са с по-различна/специфична честота от други. И мен ме дразнят, но защото ми е малко гнусно. Не самите звуци. То и водата от чешмата като се засмуква в канала издава подобен звук. Иначе съм попадала на информация за това на английски, но не разбрах защо звуци, издавани само с уста. Може би те е гнус някой като сърба? А тракане с химикал и пр. и мен ме дразни, но не звука, а това че някой си играе на нерви вместо да се хване и да реши проблема. И днес ми се случи.

3.   При мен още от детските години го има този проблем. За съжаление няма много изследвания - не са ясни причините. Последователно няма и лечение или начин на облекчаване. Семейството ми много рядко проявява разбиране по тази тема. Когато някой започне да издава звуци като мляскане, сърбане (при мен ме вбесява и тежкото дишане) просто си ставам и тръгвам. Отивам някъде далече или в друга стая. След което си пускам някоя любима песен, за да не мисля за това. Понякога ям сама или просто ставам гладна от масата, просто защото не издържам.

4.   Няма лечение и диагностициране на мизофония.
Хората не приемат сериозно това състояние.
Много е трудно на хората, които имат мизофония.

5.   Вероятно точно тези звуци са с точно определена честота? И "диагностицирането" е да се установи коя точно честота. Изброеното е по-скоро във високия регистър, въпроса е къде точно (какви херцове)... Ако се пуснат различни честоти (от машина), ефекта ще е същия, нищо че не е от мляскане и там другите изброени.